ИН4С

ИН4С портал

Јованић одбацио теорије о себи као криминалцу: Негирао оптужбе да је оштетио осам компанија

1 min read

Блажо Јованић; фото: Либертас

Бивши предсједник Привредног суда Блажо Јованић је у истрази одбацио било какву теорију о себи као криминалцу и негирао оптужбе Специјалног тужилаштва да је уз помоћ 11 припадника криминалне организације, међу којима су стечајни управници, процјенитељи и власници фирми за обезбјеђење у стечајним поступцима, незаконито оштетио осам компанија за више стотина хиљада еура, пише Побједа.

Поред Јованића, због стварања криминалне организације и више кривичних дјела злоупотребе службеног положаја на оптужници су стечајни управници Саша Зејак, Снежана Јовић, Сања Љешковић, Ранко Радиновић, Сретен Мрваљевић, власници фирми за обезбјеђење Павић Глобаревић, Стана Челебић и Дарко Перовић, процјенитељи Омер Маркишић и Дејан Голубовић, власници компаније ,,Огимар“ Данијела и Душан Лаковић.

На оптужници су и компаније „Titan security“ д.о.о. Подгорица, ,,Securitas Montenegro“ д.о.о. Подгорица, ,,Top force system“ д.о.о. Никшић и ,,Огимар МНЕ“ д.о.о. Подгорица.

Јованић је након хапшења 9. маја у Специјалном тужилаштву тврдио да је посао предсједника Привредног суда радио савјесно и одговорно и да није кршио закон.

“Скоро сви предмети интерпретирани у кривичној пријави су правоснажно окончани што подразумијева да је извјештај стечајног управника у спорним стечајним поступцима био на огласној табли 15 дана, да су испоштоване све законске процедуре које подразумијевају заказивање завршног рочишта од стране стечајног судије, објављивање у Службеном листу Црне Горе у року који је прописан Законом и одржана завршна рочишта која су јавна и којима су могле да присуствују све заинтересоване стране”, казао је Јованић у истрази.

Он је истакао да правоснажно окончани предмети, а који су обухваћени кривичном пријавом немају ни једну мањкавост и незаконитост а што се доказује чињеницом да ни странке ни повјериоци нијесу имали примједби.

“Да су подносиоци кривичне пријаве знали што прописује члан 40 Закона о стечају, онда би им било јасно да стечајни судија и ја као предсједник суда у улози налогодавца могу да вршим трансфер новца са депозита Привредног суда на рачуне стечајних дужника, а што сам радио у стотинама предмета за посљедњих осам година”, казао је Јованић.

Истакао је да у сваком предмету је стечајни управник дужан да након уновчења стечајне масе изврши повраћај тог новца на депозит Привредног суда.

Такође, он је појаснио да је стечајни управник дужан и да те трошкове стечајног поступка оправда стечајним повјериоцима.

Јованић је негирао да је са намјером неке стечајне поступке додјељивао одређеним стечајним управницима.

Напоменуо је да у свим поступцима који су наведени у кривичној пријави а односе се на такозване несразмјерне трошкове, колико се сјећа никада није било приговора неког заинтересованог лица у стечајном поступку.

“А и ако их је било, по том приговору би Апелациони суд заузео став у погледу чињенице да ли су ти трошкови реални или не “, појаснио је Јованић.

Он истиче да је његова улога као стечајног судије била да даје сагласност стечајном управнику на поднијете захтјеве, а да је на стечајном управнику да сам бира своје сараднике, адвокате, процјенитеља, фирму која обавља послове обезбјеђења.

Са друге стране, СДТ је прикупило доказе према којим је Јованић током 2015. године организовао криминалну организацију ради стицања незаконите добити користећи привредне и пословне структуре.

Према наводима оптужнице, докази указују на сумњу да је ,,криминална организација имала и остваривала свој криминални план да кроз злоупотребе службеног положаја окривљених који су били органи или учесници, односно наводни учесници стечајног поступка, над стечајним дужницима: „Euromix Tours“ д.о.о. Будва, „Sotto la Collina“ д.о.о. Подгорица, „Nega Tours Montenegro“ д.о.о. Будва, „Бјеласица Рада“ а.д. Бијело Поље, „Монтри“ д.о.о. Игало, „Princ & Co“ д.о.о. Котор, „Монтел“ – Мотел Глава Зете д.о.о. Никшић и „Јастреб“ д.о.о. Подгорица.

Јованић се терети да је уз помоћ осталих окривљених прибављао имовинску корист, кроз незаконито увећавање трошкова стечајних поступака, њиховим одуговлачењем и непотребним ангажовањем сарадника, адвоката, процјенитеља и судских вјештака и компанија за пружање услуга физичког обезбјеђења имовине стечајних дужника.

Непотребно ангажованим сарадницима су на штету Привредног суда или стечајне масе стечајног дужника исплаћиване фиктивне и недокументоване накнаде и трошкови за учешће или наводно учешће и рад у спорним стечајним поступцима, односно за наводно дате најповољније понуде за израде процјена имовине стечајних дужника, иако су и такве прихваћене понуде процјена имовине вишеструко превазилазиле реалне трошкове процјене, а које трошкове је одобравао окривљени Јованић, пише портал РТЦГ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *