ИН4С

ИН4С портал

Јовановић: Скандалозно нереаговање Уставног суда на мијешање Владе у његов рад

1 min read
Уколико Уставни суд донесе одлуку по вољи Владе Душка Марковића, онда можемо бити сигурни да је јавни притисак на њих у потпуности успио, и да ће таква евентуална одлука бити плод политичког притиска а не правне аргументације," нагласио је Јовановић.

Предлог Владе да Уставни суд донесе рјешење којим се не прихватају иницијативе опозиције, синдикалних организација и грађана у поступку оцјене уставности закона којим се смањују накнаде мајкама са троје и више дјеце, представља директни притисак извршне власти на судску и мијешање у надлежност судства, саопштио је данас функционер Демократске народне партије Црне Горе и ДФ-а Никола Јовановић. Он је напоменуо да је скандалозно и мијешање Владе у рад Уставног суда и нереаговање суда на цијелу причу.

„Овако јавно исказани притисак на Уставни суд, у демократски и правно уређеној земљи, не би се доживио само као скандал већ као основ за хитно распуштање Владе, док у Црној Гори, овај и разни други притисци представљају званична саопштења са сједнице врха извршне власти који су уобичајени и који се не санкционишу, јер нисмо уређена земља и систем са институцијама које раде свој посао,“ нагласио је Јовановић и додао:

„Очигледно да у Влади нису упознати са чињеницом да уставност и законитост штити Уставни суд и да је сходно томе једино овлашћен да оцјењује сагласност правних прописа. У Влади Душка Марковића, или не знају за ово уставно правило, или Уставни суд доживљавају као инстанцу власти којој треба јавно сугерисати како треба у одређеним поступцима да донесе политички прихватљиву а не правну одлуку.“

Јовановић је напоменуо да је индикативно и то што Уставни суд није коментарисао званични став владе те да је недопустиво да држава на овај начин ускраћују права грађанкама али и издаје сугестија судској инстанци са намјером да се онемогући заштита права и право на правни лијек.

„Индикативно је и некоментарисање овог званичног става Владе од стране Уставног суда, који је требао хитно да реагује и подсјети челнике извршне власти на улогу овог суда у уставном и правном систему Црне Горе и заштити свој дигнитет.

Биће ипак да јавни захтјев Владе како Уставни суд треба да одлучи није ништа друго но уобичајени поредак ствари у Црној Гори и да се још једном доказало да власт суштински није уређена по систему подјеле власти и ограничена Уставом и законом.

За једну земљу која има статус кандидата за пријем у заједницу Европских земаља, и за коју постоји обавеза усклађивања правног система са системом ЕУ, а самим тим и усвајањем и примјеном савремених демократских и правних стандарда, недопустиво је да на овај начин ускраћује право својим грађанкама и умањује им накнаде, са једне стране, а да са друге стране, јавно издаје сугестију судској инстанци са намјером да се фактички онемогући заштита права и право на правни лијек,“ казао је Јовановић и нагласио:

„У читавом овом поступку једнако је скандалозно мијешање Владе, као и нереаговање Уставног суда на цијелу причу.

Уколико Уставни суд, у данима који су пред нама, донесе одлуку по вољи Владе Душка Марковића, онда можемо бити сигурни да је јавни притисак на њих у потпуности успио, и да ће таква евентуална одлука бити плод политичког притиска а не правне аргументације.“ 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Јовановић: Скандалозно нереаговање Уставног суда на мијешање Владе у његов рад

  1. „Може гласат само стока доктатора из Растока“.
    Изгледа да је данас у Никшићу попис стоке са ДПС минђушама.

  2. Ево прилике мајкама и њиховим породицама да данас у Никшићу бојкотом избора одговоре ДПС банди и њиховим СД измећарима.
    Може гласат само стока диктатора из Растока.

  3. Šta kaože Zakon o Ustavnom sudu:
    Član 2
    Ustavni sud odlučuje samostalno i nezavisno o pitanjima iz svoje nadležnosti koja su utvrđena
    Ustavom Crne Gore (u daljem tekstu: Ustav).
    Niko ne smije uticati na Ustavni sud prilikom odlučivanja o pitanjima iz njegove nadležnosti.
    Član 19
    Učesnici u postupku pred Ustavnim sudom su:
    1) u postupku za ocjenu saglasnosti zakona sa Ustavom i potvrđenim i objavljenim međunarodnim
    ugovorima ili drugih propisa i opštih akata (u daljem tekstu: propis) sa Ustavom i zakonom – sud, drugi
    državni organ, organ lokalne samouprave, pet poslanika, svako po čijoj se inicijativi vodi postupak i
    donosilac zakona ili drugog propisa koji je predmet ocjene;
    Dakle, Vlada Duška udbaša postavlja sebe iznad Ustava i zakona. Ako je tako, a jeste, onda ih treba tretirati kao uzurpatore vlasti koji se kukavički kriju iza države koju pljačkaju i urušavaju naočigled njenih građana i šire javnosti.
    Nažalost to neće da vidi Evropa koja koristi takvo stanje da ucijeni uzurpatore da joj bespogovorno služe u ostvarivanju pristupanja NATO-u i rasprodaji ukupnih resursa. Dotle smo stigli, to je surova istina. Ali sva je prilika da imamo dosta ćoravih.

  4. Bravo Nikola! Dok god postoji mijesanje Vlade u odluke suda, nema nade za boljitak nase Crne Gore. Vrijeme je vise da se tome stane na put!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy