Јовановић: Власти у Будви нема због утицаја криминалних структура; Радовић: Потребно нам помирење
1 min readУ дебати уочи избора у Будви који се одржавају у недјељу 17. новембра, носиоци осам политичких листа саопштили су своје циљеве и програме уколико добију повјерење грађана, а и указали на пропусте и кривце за неформирање власти и политичку кризу у којој се тај град нашао након ванредних локалних избора у мају.
Младен Микијељ носилац листе коалиције „За будућност Будве – Будва мора напријед – Младен Микијељ” казао је да су пред Будвом још једни ванредни избори након оних у мају када је покрет „Будва наш град“ заједно са ДПС-ом изгласала скраћене мандата, преноси портал РТЦГ (ТВЦГ).
– Без обзира што нијесмо жељели изборе на њима смо побиједили и пружили руку помирења како би Будва кренула напријед. Умјесто тога неки други су се одлучили да заједно са ДПС-ом пробају да формирају власт у Будви. На срећу тај сценарио је спријечен дијелом и одборницима те групације који су кажњени, јер их нема на листама на овим изборима. Потпредсједница општине Светлана Докић саопштила је у августу да не жели било какву коалицију са ДПС-ом и ја је позивам да појасни шта се то десило током љета. Да нешто не штима видјело се и јуче када су непозвана лица улазила у канцеларију Докић. Очекујем да 17. новембра окончамо циркус и експеримент и да формирамо стабилну власт како би Будва кренула напријед – казао је Микијељ.
На питање ко су им прихватљиви коалициони партнери након избора, Микијељ каже да неће формирати власт са онима који су управљали Будвом до 2016. године. Неће чинити власт ни са прикривеним помагачима ДПС-а. Сарадњу желе са онима са којима праве власт на државном нивоу, јер тако имају шансу да реализују капиталне пројекте од виталног интереса за град.
Испред Групе грађана „Будва наш град“ Никола Јовановић каже да Микијељ није упознат шта се дешавало и није могао учествовати у преговорима за формирање власти, јер су то за њега чинили чланови организоване криминалне групе која се води у полицији као будванска и која је потпуно преузела функционисање Нове српске демократије и формално постала члан општинских одбора, Управног одбора Морског добра.
– Микијељ је само марионета и са његовим факсимилом уколико би постао предсједник општине би располагала ОКГ, као што данас располаже Морским добром, па тако рецимо брод тог јавног предузећа је на услузи ОКГ-а читаво љето и возе се црногорском ривијером. Власт у Будви није формирана доминантно због утицаја ових криминалних структура, али и неодговорности политичких чинилаца са државног нивоа, јер је Мандићу и Спајићу било много битније да реконструишу Владу и подијеле ресоре. Будва је била жртава тих политичких трговина на државном нивоу и зато је наш најважнији принцип децентрализација власти, јачање интереса грађана Будве – поручио је Јовановић.
Он очекује да буду најјача политичка групације и, како је истакао, након избора неће сарађивати са ОКГ „будванска“ који су функционери НСД-а.
Ђорђе Зеновић носилац листе “Покрет за Град” истакао је да су за неформирање власти у протеклом периоду криви коалиција За будућност Будве и Будва наш град који нијесу у законском року успјели да формирају власт.
-Њихова неодговорност није само у неформирању власти него и у функционисању локалне управе. Коалиција Будва наш град која тренутно управља општином треба да одговара што туристичка сезона није била припремљена како треба, грађани нијесу имали адекватну комуналну услугу, није усвојен план привремених објаката због чега град трпи штету, јер по основу закупнине није приходовала преко 700.000 еура. Те групације грађани треба да казне и све конституенте власти након 2020. године, јер нико од њих није промијенио праксе које је установио ДПС и према Будви се односе и даље као према лаком плијену. Очекујемо да грађани казне све те листе заједно са ДПС-ом и подрже нашу листу- казао је Зеновић.
Нагласио је да „Покрет за Град“ није ничија испостава и подружница и након избора сарађиваће искључиво са онима који буду поштовали њихова четири принципа и са онима који прихвате да они предлажу ко ће управљати процесима.
Испред Грађанске акције “Др Вујичић Божидар- Глас за промјене” Божидар Вујичић је казао да је главни кривац за неформирање власти у Будви Уставни суд Црне Горе који штити, умјесто грађане, предсједнике партија који умјесто грађана бирају одборнике. Крив је заштитник људских права, Агенција за спрјечавање корупције, тужилаштво, уредници јавних сервиса и државног и локалних.
-Грађанима је украдена власт, а за то неће одговарати нико зато што они који би требали да спријече ову крађу су изабрани од неколико предсједника парламентарних партија и њихових приватних посланика. Ове институције су стале на страну неколико људи који су грађанима Црне Горе преотели власт. Листа коју ја представљам има доминантан циљ да за почетак информише грађане о овој невиђеној крађи- казао је Вујичић.
За Вујичића је прихватљива само она већина које прихвати да заустави издавање дозвола за изградњу објеката у захвату ДУП-ова Будва центра и Бечићи, јер су незаконити. Неће са ДПС-ом, јер су они правили те планове, а чудно је што нова власт то не обустави, па је јасно да нема велике разлике између ове и оне власти.
Испред листе “Демократе – ПЕС – „Још јачи“ – Драгана Кажанегра Станишић” Крсто Радовић је нагласио да Демократска Црне Гора није кривац за неформирање власти. Двије групације које су најодговорније, како каже, направиле су атмосферу подјела, грађани су додатно посвађани и то је највећи проблеме, а са тим се врло вјешто манипулисало.
– Сигуран сам да ће грађани препознати ко је одговоран што није формирана власт, за комунални неред у граду, због кога Свети Стефан готово мјесец је био без воде и свега другог. Сигуран сам да ће дати глас за помирење и да се у Будву врати пријатељство- казао је Радовић.
Радовић је казао да су им партнери сви осим ДПС-а, који желе да зауставе мржњу. Сарадњу очекују са њиховим традиционалним партнерима на државном нивоу.
Блажо Рађеновић носилац листе “УРА – Блажо Рађеновић- Другачије” поручује да је добро што су се десили избори у мају јер су маске пале. Показало се да су свађе и несугласице искључиво ускопратијске и личне и воде се искључиво због фотеља.
– Будва је љетос личила на велики вашар. Институције су бачене на кољена, државне су потпуно окренуле леђа граду и понашају се крајње централистички и желе само приходе локалне управе. Не желимо да градимо власт на погрешним политикама, желим да вратимо грађанима достојанство и повјерење у институције, али и исправимо велике неправде – нагласио је Рађеновић.
За УРА-у, каже Рађеновић, сарадња након избора је могућа са свима којима су интереси грађана приоритети.
Петар Оџић испред листе „Европски савез – СДП, СД, ЛП, грађани – Петар Оџић“ сматра да су криви политички субјекти који су чинили власт у Будви али и сви остали су допринијели моралном галиматијасу.
Подсјетио је да је ДФ 2020. узео 18 мандата што је била апсолутна власт у граду, и тада су говорили да ће бити нефункционална, и нијесу подржали именовање Николе Јовановића за предсједика Скупштине и Мила Божовића за предсједника Општине.
– Други су та рјешења подржали и видјели сте да послије избора у мају те групације не могу да се договоре. А ко је одговоран, нико није одговоран и трпе грађани и град. Морамо ићи ка помирењу, јер ниједан грађанин ово више не може да истрпи – казао је Оџић.
Он је казао да је тој листи неприхватљива сарадња са експонентима Вучићеве и великосрпске политике. Сви остали који доживљавају Црну Гору, химну и заставу као своју су добродошли.
Носилац листе ДПС „За Будву – срцем и знањем!“, Никола Миловић каже да су грађани у мају дали подршку онима за које су сматрали да ће најуспјешније водити град, међутим они нијесу успјели да формирају власт и криза у Будви није од 26. маја, већ осам година акулминирала 2020.
– Ово су четврти избори у посљедње четири године и други у овој години. То је мрцварање грађана који трпе огромне притиске практично ванредно стање. Одговорност нико неће поднијети. Мислим да је ово једно понижење града и грађана и 17. новембра је вријеме за промјене и стабилну власт чија ће окосница бити ДПС – нагласио је Миловић.
Истакао је да након избора могу сарађивати са онима који су на грађанском фону, који Црну Гору виде као своју државу. Да се, како је казао договоре око развојних пројекта у наредне четири године који су јој потребни, а то јој не могу дати ретроградне политике које су водиле град у посљедних осам година.
Извор: Дан
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: