Јововић: Шта се крије иза најављене приватизације Аеродрома Црне Горе
1 min readЕвропска банка за обнову и развој (ЕБРД) тражи финансијску гаранцију од државе за веома повољан кредит који би био намијењен реконструкцији и унапријеђењу капацитета Аеродрома Тиват.
Да подсјетимо, услов за овај кредит је један пропратни споразум који би гарантовао да ће аеродром Тиват након реконструкције, најмање још десет година остати у државној својини.
„Наводећи суманута оправдања, из Владе доводе у заблуду грађане зашто се овакав кредит не треба прихватити, док из мјесеца у мјесец задужују државу Црну Гору неповољним кредитима, који се сервисирају само новим и све скупљим задужењима. С обзиром да на Аеродрому Тиват постоје и неријешена имовинска питања, већ можемо сумњати на појаву још једног у низу сумњивих инвеститора који би управљао овим вриједним ресурсом наше државе. Но, ово није једини разлог што ДПС предлаже приватизацију аеродрома“, саопштио је поводом овог случаја Игор Јововић, предједник ОО ДЕМОС – Тиват.
Јововић сматра да је најава те приватизације још један у низу показатеља како грађани Црне Горе плаћају цех и због коалиционих аранжмана ове власти. „Будући да су Аеродроми Црне Гори у опасности од кадрова који их воде, а да ДПС како би задовољио апетите својих коалиционих партнера има огромне проблеме у расподјели радних мјеста у овом предузећу, појавила се идеја о приватизацији. Аеродроми на којима раде углавном кадрови који стичу лиценце тако што им кадрови АЦВ-а диктирају како да испуне тестове за модуле које полажу као доказ да ће одговорно бринути о сигурности путника су само почетак тужног и опасног стања које влада у овом предузећу. Листу запослених за сезонске послове на аеродрому састављају у владајућим странкама. Било каква врста озбиљне провјере или интервјуа никада нијесу били потребни. Истина је да је ово довело и до првих сукоба између СД-а и ХГИ-а, који на крају већину својих интереса остваре, док је ДПС, иако најјача међу ове три партије са олигархијским тенденцијама, присиљена да се повуче и уступи им одређени број мјеста до тада намијењених њиховим кадровима или боље рећи активистима“.
„Непотизам у овом случају иде дотле да се већ пола деценије одлаже усвајање систематизације радних мјеста. Разлог је што би нова систематизација значила склањање са најбоље плаћених позиција родбине, кумова и пријатеља садашњих и пензионисаних директора и помоћника, који у том случају не би испуњавали услове за обављање активности које су им сада повјерене“, наводи се у саопштењу Јововића.
На крају каже да уколико се, за рад партикуларних и поједних инвеститора настави тенденција непланираних приватизација државних ресурса и имовине, црногорско приморје се озбиљно кандидује за статус екстериторијалне зоне за све грађане који нису умијешани у партијске комбинаторике и „развојне“ визије сумњивих инвеститора.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ne treba biti neka intelektualna gromada da bi coek svatio da se rdi o kradji ka i sve u reziji drposa.