ИН4С

ИН4С портал

Јововић: Бејданова порука јасно доказала да Црна Гора не заслужује позивницу за НАТО

1 min read

Порука потпредсједника САД Џозефа Бајдена да још није довољно за позив у НАТО у децембру указује да се неће морати чекати децембар, већ да ће се тај ‘’децембар одиграти у септембру’’, наравно, негативним резултатом“, поручио је предсједник Скупштине Покрета за неутралост Црне Горе Огњен Јовововић.

ognjenjovovic

Он је казао да је евидентно да се САД чека/о да, да  завршну оцјену везано за позив Црне Горе у НАТО савез. Стога, порука Бајдена представља припрему за оно што већ сада представља неизбјежност, а то је да Црна Гора не заслужује позивницу.

Олигархија на власти свакако да заслужује ту позивницу, јер за њу има мјеста у глобалној олигархији. Међутим, Црна Гора, тј. њени грађани има видљиво изражен став када су у питању НАТО интеграције„, сматра Јовововић.

Истиче да је управо овај став главна кочница у овом интеграционом процесу. И то је Бајден прецизно нагласио.

Наиме, по њему, Црна Гора ће добити позив ‘’ако настави да спроводи реформе и ојача подршку јавности приступању НАТО’’. Прича о реформама јесте прича са формом, али без садржаја. Јер conditio sine qua non НАТО интеграција представља подршка јавног мњења. Без ње нема чланства у НАТО. Искуство уласка Албаније у НАТО савез најбољи је примјер. Ова држава није отворила нити једно поглавље за чланство у ЕУ, а постала је пуноправни члан НАТО савеза, све захваљујући 95% подршке свог грађанства. Такође, примјер Албаније иде у прилог да је процес НАТО интегрција различит од процеса ЕУ интеграција„,  поручио је Јововић.

Пита се, шта онда треба да значи тзв. резолуција о НАТО интеграцијама?

Она је заправо алиби зашто се није добио позив. Преко ње режим покушава да ублажи ефекте још једног евидентног спољнополитичког пораза. Осим резолуције, за маскирање и скретање фокуса са поменутог пораза, режим је већ нешто раније припремио фамозни закон о вјерским заједницама. Чињеница је да се та тема показала, већ годинама, као најплоднији модус за заборављање безданог амбијента у ком обитавамо, али и као модус додатног учвршћивања криминогеног еснафа на власти„, закључио је Јововић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy