Јубиларни 75. рођендан Вељка Милковића
1 min readЈедан од наших најуспешнијих и најпознатијих проналазача, чији изуми се истражују на свим континентима, данас слави 75 година живота и 70 година истраживачког рада
Саопштење преносимо интегрално.
Проналазач и истраживач Вељко Милковић данас, 13. новембра 2024. године, прославља свој јубиларни 75. рођендан. Један од најпознатијих Новосађана за чија дела се чуло широм света, на данашњи дан обележава и првих 70 година стваралачког рада, које су изнедриле бројне изуме који су нашли примену од Америке до Азије.
Милковић је рођен 1949. године у Суботици и од 1952. године живи у Новом Саду где се школовао и студирао историју на Универзитету у Новом Саду. Међународно награђивани је истраживач и изумитељ са интересовањима за прошлост, екологију, чисте технологије и футуристичке пројекте. У овом моменту, поседује око 116 проналазака из различитих техничких области и 31 одобрен патент од којих су неки у вишедеценијској примени.
Изумео је „Самогрејну еколошку кућу“, иновативни концепт пасивне соларне градње који омогућује огромне уштеде енергије за грејање, хлађење и осветљење и који се налази у примени већ више деценија. По његовим нацртима изграђено је више таквих еколошких кућа широм Србије.
Вељко Милковић је највећи допринос дао у области коришћења механичке енергије, открићем нових појава у механици („Милковићев ефекат“), која се, такорећи, сматрала за истражену област. То његово откриће се сматра „новом механиком“. У свом истраживачком раду бавио се интензивно изучавањем појаве гравитације као и усавршавањем антигравитационих експеримената и с тим у вези, инерцијалног кретања и механичких система са погонским клатном. Милковић је „отац“ технологије пумпе са клатном, система за водоснабдевање са осцилујућим погонским клатном које битно олакшава испумпавање воде.
Велики је познавалац и Петроварадинске тврђаве, око 330 година старе фортификације Аустријског царства у Новом Саду, коју истражује већ више од 65 година. Тренутно је водећи познавалац 20 км дугог комплекса подземних војних галерија испод Петроварадинске тврђаве. 1965. године открио је „код“ који је „откључао“ сложени систем подземних војних галерија и који је омогућио брже и безбедније претраживање. Творац је алтернативне водичке службе за подручје тврђаве и био је први аутор који је попунио празнину у литератури о Петроварадинској тврђави и њеном дубоком подземљу.
Одржао је бројна јавна предавања о мистеријама прошлости и археолошким открићима представљајући своју јединствену и необичну археолошку збирку бројних минерала и фосила, као и остатака претходних цивилизација, које је сакупио претходних деценија са подручја Средњег Подунавља.
Аутор или коаутор је 18 књига, брошура и других публикација, од којих су неке преведене на више светских језика и на основу којих је до сада снимљено неколико играно-документарних филмова. Милковић је такође објавио више од двадесет техничких и других научних радова из области енергетике и екологије, учествовао је на око 30-ак научних скупова, а такође је суделовао у више научно-истраживачких пројеката. Један је од пионира и оснивача Удружења за сунчеву енергију при Универзитету у Новом Саду 1976. године.
На основу његовог рада, истраживања и књига које је написао, урађено је више научних радова као и одбрањено више дипломских, мастер и докторских радова на универзитетима у Србији и широм света.
За свој вишедеценијски рад добио је бројна признања у земљи и иностранству. 2002. године за изузетан допринос и иновације у области екологије и енергетике примио је „Новембарску повељу Града Новог Сада“ као и златну медаљу Новосадског сајма за свој изум, ручну пумпу за воду с клатном. Његов светски познати проналазак, „двостепени механички осцилатор”, проглашен је 2006. године за једну од 100 најбољих енергетских технологија у свету од стране Неw Енергy Цонгресс (САД), а 2010. године његова иновација „Самогрејна еколошка кућа” понела је признање националног победника „Енергy Глобе Аwард 2009“ награде за Републику Србију.
ПРОНАЛАЗАК СЕ ИСТРАЖУЈЕ НА СВИМ КОНТИНЕНТИМА
Двостепени механички осцилатор Вељка Милковића је више од две деценије занимљив научној заједници широм света. У порасту су истраживања овог механичког осцилаторног система у оквиру универзитетских центара, института и од стране ентузијаста. Поред бројних истраживача у САД и Европи, посебно су интезивна и масовна студијска истраживања у Индији, највише на тему примене овог проналаска у водоснабдевању и електроенергетици. До сада је објављен велики број научно-истраживачких радова широм света (семинарских, дипломских, мастер и научних радова, као и докторских дисертација) на тему двостепеног механичког осцилатора на бројним универзитетима, који се тичу различитих сфера проучавања овог механизма: од теоријских претпоставки и математичких прорачуна, до израде и анализе прототипа у којима је двостепени механички осцилатор примењен на различите начине. Његове могућности примене иду од покретања различитих уређаја чистим претварањем инерцијалне кинетичке енергије у користан механички рад, па до производње електричне енергије. Израда реплика двостепеног осцилатора са пумпом за воду је постала својеврстан глобални феномен.
Вељко Милковић је рођен 1949. године у Суботици, а од 1952. године живи у Новом Саду где се школовао и студирао историју на Универзитету у Новом Саду. Његови суграђани га знају као врсног зналца подземног света Петроварадинске тврђаве, док је у бившој Југославији познат по својим еколошким иновацијама, највише по концепту самогрејне еко-куће. Међународна јавност га, пак, највише препознаје по изучавању механичких осцилација и технологији примене осцилаторног система клатно-полуга. Поседује око 116 проналазака и око 30-ак признатих патената од којих су неки у вишедеценијској примени. Написао је 18 научно-популарних публикација и добио бројна признања у земљи и иностранству. Бави се историјом проналазака и научних открића.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: