Јубилеју СПЦ у част: Одржана промоција петокњижја Исидоре Секулић
1 min read
Исидора Секулић
Промоција петокњижја Исидоре Секулић у издању шабачког „Гласа Цркве”, одржана је јуче у препуној великој свечаној дворани Задужбине Коларац на којој су, о нашој знаменитој списатељици, њеном дјелу и овом издавачком подухвату говорили академик Матија Бећковић, професор др Мило Ломпар и уредник издања протођакон др Љубомир Ранковић, преносе Новости.
Молитве и одабране текстове славне књижевнице говорила је драмска умјетница Биљана Ђуровић.
– Сабрана дјела Исидоре Секулић објављивана су и раније, али у њима није било текстова који су се нашли у овом комплету – истакао је Матија Бећковић. – Да споменемо само Записе и Жичи и Опленцу, сусретима са краљем Александром и владиком Николајем, Бденије у манастиру Раковици, молитве и написе нађене у њеној заоставштини, као скице за другу књигу о Његошу.
Овом издању додати су и текстови о дјелу Исидоре Секулић које су писали Скерлић и Дучић, Растко Петровић и Црњански, Кашанин и Медаковић, Мија Павловић и Владета Јеротић…
Професор Ломпар говорио је о Исидорином урбаном европеизму о паралелама у српској и европској књижевности стављајући снажан акценат на њено знаменито дјело о ловћенском тајновицу: Његошу књига дубоке оданости.
– Исидора је визионарски наслутила непролазну вриједност дела Иве Андрића и његову маестралну перцепцију душе човјека европског православног Истока.
Протођакон др Ранковић је рекао да Српска црква и српска култура овим комплетом обиљежавају значајан осмовјековни јубилеј српског духовног и националног пунољетства.
– Најнепосреднији повод изласка ових књига – истакао је Ранковић – јесте 110-годишњица њеног доласка у Шабац, гдје је провела три године (1909-1912) и у том периоду написала своја знаменита дјела Сапутници и Писма из Норвешке, која књижевни критичари убрајају у најбоља дјела европске и свјетске књижевности.
Повод је, додао је Ранковић, и 100-годишњица изласка најнеобичније романа наше књижевности: Ђакон Богородичине цркве (1919), истичући као својеврсни куриозитет и сусталост наше културе, да је друго издање овог бисера српске књижевности објављено након 78 година (1997).

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

