Југобанка покренула извршење, потражују од Института Игало 7,5 милиона евра
Југобанка АД Београд у стечају покренула је принудно извршење у циљу наплате потраживања од Института “Др Симо Милошевић” Игало. Како РТХН сазнаје из више извора рјешење о извршењу је послато Централној банци Црне Горе и до блокаде рачуна би могло доћи сваког тренутка и то на износ од око 7,5 милиона еура.
Из Института су упутили жалбу на ово рјешење али, како сазнају, она не одлаже извршење.
Подсјећамо, Привредни суд у Подгорици је 2021. године признао одлуку београдског суда којом је Институт Игало обавезан да Југобанци у стечају исплати 3,67 милиона еура дуга за кредит од прије три деценије, што је потврдио и Апелациони суд. Када се на тај износ додају камате и парнички трошкови дуг Института је 7,5 милиона еура.
Иако је Влада, која је власник 56,4 одсто акцијског капитала у Институту још 2009. године донијела закључак да ће, у случају да Институт изгуби спор, преузети дугове, то није урадила до сада, те је повјерилац двије године након коначне судске пресуде покренуо принудно извршење и то блокадом рачуна и забиљежбом рјешења о извршењу на имовину Института.
Дуг Института Игало односи се на кредите из 1981. и 1987. године, а судски поступак се водио од 1994. године. Пресуду у корист банке Привредни суд у Београду донио је у јуну 2018, што је потврдио и Апелациони суд годину касније. Заштитник је као умјешач у овом спору поднио ревизију Врховном касационом суду, али је и она одбијена. Коначно пресуде београдских судова потврдили су Привредни и Апелациони суд у Црној Гори.
Марић: Нијесам изненађен, најтежа ситуација у историји Института
Вршилац дужности извршног директора Саво Марић потврдио је за РТХН да је јутрос рачун блокиран на 3,6 милиона еура, што представља основни дуг Југобанци АД Београд у стечају. Истиче да је ово најтежа ситуација у историји Института којем пријети стечај.
“Мене лично то не изненађује, више од годину дана сам указивао на ту опасност. Мислим да то сви заједно нисмо озбиљно схватили и мислим да смо се уљуљкали у томе што Агенција за очување депозита из Београда није реаговала одмах и обећала да ће нам изаћи у суусрет. Али наравно не можемо чекати да неко други рјешава наше проблеме и морамо знати шта желимо са Институтом и ако желимо да га спасимо да рјешавамо проблем по проблем”, казао је Марић.
Он истиче да је ово најтежа ситуација у историји Института коме пријети стечај.
“Не желим о томе да размишљам, искористићемо све правне могућности које имамо, а локална самоуправа ће дати свој допринос и замолићемо да се одлука пролонгира. Надам се да ћемо добити позитиван одговор од њих, али то је само купљено вријеме. За то вријеме морамо сви да ставимо прст на чело и да можда онај предлог који је првобитно ишао од нас и који је тада био прихваћен из Београда, а то је да тај дуг од 3,6 милиона буде враћен кроз кредит за који би гарантовала Влада, а дио кроз рехабилитацију њихових пацијената у Институту”, казао је Марић и истакао да стечај виси над Институтом али тиме и над цијелим градом.
Нада се да ће успјети да одгоде одлуку о извршењу и да ће побиједити разум.
“Очекујем да ће они који нису до сада схватали значај Института то схватити и да ће Институт остати једна од најважнијих установа ове државе”, рекао је он.
Понавља да су сви у Влади и ресорним министарствима упознати са проблемом.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: