Јужнокорејски крипто краљ спреман и за друге судске поступке
Држављани Јужне Кореје До Квон (32) и Хон Чанд Јун (37) сигурни су у своју невиност у поступцима пред судовима страних држава и спремни су да учествују у тим поступцима.
То је, након одлуке суда – да их уз јемство пусти на слободу, за “Вијести” казао њихов бранилац, адвокат Бранко Анђелић.
До Квона и Чанд Јуна црвеним потјерницама потражују Сједињене Америчке Државе и Јужна Кореја – због кривичног дјела криминално удруживање, а за Квоном, некадашњим, како га зову, краљем криптовалута, потјерница је расписана и због оптужби за превару тешку 40 милијарди долара након што је пропала компанија чији је суоснивач.
До Квон и Чанд Јун ухапшени су 23. марта на подгоричком аеродрому, а Основно државно тужилаштво у Подгорици оптужило их је за фалсификовање исправа.
У великој судници Основног суда у Подгорици, прије два дана изјавили су да нијесу фалсификовали пасоше и обећали да неће бјежати, нити се крити.
Дан након главног претреса судија Ивана Бецић донијела је одлуку да се у даљем току поступка бране са слободе, због чега ће њих двојица притворске ћелије замијенити боравком у стану у Подгорици, који неће смјети да напуштају.
Из Истражног затвора изаћи ће након што, по истеку рока за жалбу, њихове супруге у депозит суда уплате по 400.000 евра.
Анђелић: У интересу им је само истина
Коментаришући одлуку суда, Анђелић је за “Вијести” рекао да његови клијенти не намјеравају нигдје да бјеже, али и да су спремни да учествују у поступцима које се против њих воде у судовима других држава.
”Једноставна одлука за судију. Моји клијенти немају намјеру да нигдје бјеже, просто њихов живот није криминалан и у свјетлу оваквих доказа њима није у интересу ништа сем истине и потврде њихове одбране да пасоши нису фалсификовани. Сигурни су у своју невиност у поступцима пред судовима страних земаља и исказују пуну спремност да учествују у тим поступцима. Дакле, нема бојазни да ће се дати у бјекство, немају никакву потребу да се скривају сад кад је позната адреса боравишта”, рекао је Анђелић јуче “Вијестима”.
Из Основног суда у Подгорици објашњено је да је суд прихватио понуђено јемство од по 400.000 евра “и одредио да се исти, по уплати овог износа, пусте на слободу”.
Појашњено је и да је До Квону и Чанд Јуну одређена мјера надзора – забрана напуштања стана, коју ће извршити полиција, али и да јемство пропада уколико окривљени побјегну или прекрше мјеру надзора:
”И уноси се у посебан раздјел буџета за рад судова”.
Образлажући одлуку, из суда су саопштили да су До Квон и Чанд Јан саслушани на главном претресу – на околности око одређивања јемства:
”Окривљени су суду појаснили своје имовинске прилике, указујући да имају имовину вишемилионске вриједности, док би наведени износ уплатиле њихове супруге. Такође су обећали да се у случају одређивања јемства, до краја кривичног поступка неће крити, да ће се редовно одазивати позивима суда и да ће бити доступни на адреси коју је доставио њихов бранилац”.
Бранилац двојице држављана Јужне Кореје претходно је суду доставио сагласност своје ванбрачне супруге – да До Квон и Чанд Јун бораве у њиховом стану.
Неизвјесна дужина трајања поступка
Констатујући да се предлогу за одређивање јемства противио заступник оптужбе, тужилац Харис Шаботић, из суда су саопштили да је тужилац указао да понуђени износ не гарантује и обезбјеђење присуства окривљених:
”Те да окривљени немају никаквог интереса да остану на територији Црне Горе, а указао је и да нема услова за одређивање мјера надзора”.”Цијенећи наведени предлог браниоца и мишљење заступника оптужбе, суд је имао у виду тежину кривичног дјела које им се ставља на терет, личне и породичне прилике окривљених, њихово имовно стање, као и имовно стање лица која дају јемство, па је нашао да могућност губитка положеног јемства у износу од по 400.000,00 еура дјелује довољно обесхрабрујуће на окривљене да их одврати од сваке жеље за бјекством. Осим тога, суд је имао у виду и да је у току поступка неопходно предузети провјеру аутентичности путних исправа и личних карата наводно издатих од стране надлежног органа Белгије, усљед чега је неизвјесна дужина трајања овог поступка”, пише у саопштењу Службе за односе са јавношћу тог суда.
Суд узима новац ако изађу из стана
До Квон и Чанд Јун неће смјети да напусте стан који је у власништву компаније Анђелићеве супруге, јер је суткиња осим јемства, према окривљенима, као мјеру обезбјеђења њиховог присуства и због несметаног вођења поступка, одредила мјера забране напуштања стана.
”За коју суд налази да уз јемство у знатној мјери супституише притвор, а осим тога и јемство гарантује поштовање изречене мјере надзора. Уколико окривљени побјегну или прекрше изречену мјеру надзора, рјешењем суда ће се одредити да се вриједност дата као јемство унесе у посебан раздјел буџета за рад судова”, пише у саопштењу.
Судија је објаснила да на то рјешење незадовољна страна има право жалбе у року од три дана.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: