ИН4С

ИН4С портал

К.Г. Јунг: Између сложене психе и нестварних снова

На данашњи дан, 26. јула 1875. године рођен је швајцарски психијатар Карл Густав Јунг, који је послије раскида са психоанализом Сигмунда Фројда, чији је био ученик, основао “аналитичку” или “комплексну” психологију.

Студирао је медицину у Базелу гдје се опредијелио за специјализацију психијатрије. Већ у 25. години је постао асистент свјетски познатог психијатра Еугена Блојлера, на његовој клиници за менталне болести Бургхелцли у Цириху. Јунг је докторирао у 27. години, а у 30. је постао доцент на Циришком универзитету.

Рођен 1875. године у богатој швајцарској породици, са оцем свештеником и мајком која му је обезбиједила прва проучавања душевних проблема, а посебно неурозе.

Оно што одликује рад овог творца аналитичке психологије јесте да разликује два слоја несвјесног: лично и колективно. Несвјесно је, за Јунга, извор мудрости, а поред личног несвјесног у душевном животу људи важну улогу имају наслијеђено и надлично, односно колективно несвјесно, сматра он.

Према Јунгу, човјек је комплексно биће, сексуално и религијско, нагонско и духовно, несвјесно и свјесно, ирационално и рационално, а личност је одређена прошлим догађајима, као и планирањем будућности.

Такође, треба поменути и учење Јунга о типовима личности и његову класификацију људи, а то је према доминантом ставу или оријентацији либида на екстравертни и интровертни тип, као и према доминантној психичкој функцији на интуитивни, мисаони, осјећајни и сензитивни тип.

Оно што је интересантно у раду овог психијатра је његово тумачење снова. Јунг сматра да је сан порука коју наше несвјесно шаље нама самима. Онај ко схвати ту поруку личног и колективног несвјесног, може боље разумјети своје право садашње психичко стање, али може претпоставити шта га чека у будућности, сматра Јунг.

Он каже да се у колективном несвјесном налази духовно искуство хиљаде генерација наших предака, и да је неопходно упознати те садржаје. Међутим, он сматра да то може бити и опасно, трагично а, понекада, и кобно.

Јунгова психологија дала је значајне резултате и у интерпретацији митолошких и религијских симбола. Његова дјела имају снажан утицај у многим подручјима културног стваралаштва.

Рад и истраживање Карла Густава Јунга је обимно, а о томе свједоче бројне књиге и студије које је за собом оставио и које су о њему писали други.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *