Кад држава плаћа и „не пита шта кошта“: За Меденицу, Јованића и Мараш 400.000 евра
1 min readНекадашњи челници правосуђа и директори државних предузећа који се данас суочавају са оптужбама за озбиљна кривична дјела на штету грађана и државе налазе се на списку оних који су од бивших влада ДПС-а добијали станове и кредите по повлашћеним условима. За некадашње предсједнике Врховног суда и Привредног суда, Весну Меденицу, Блажа Јованића, бившу директорку Плантажа Верицу Мараш из државне касе дато је укупно 400.000 евра. Меденица је уз то својевремено добила и стан, као и специјални тужилац који је привремено удаљен са тужилачке функције, Саша Чађеновић.
Меденици, коју Специјално државно тужилаштво сумњичи да је члан организоване криминалне групе, држава је помогла са два кредита у укупном износу од 60.000 евра и једним станом на ексклузивној локацији у Подгорици, у згради „Вектра“. Иначе, она је мимо Устава у три мандата била предсједница Врховног суда. Иако је на годишњем нивоу, према званичним подацима, зарађивала око 45.000 евра, од државе је добила три субвенције за рјешавање стамбеног питања иако је већ била стамбено збринута.
Иако јој је Влада три пута помагала да ријеши стамбено питање, према последњим подацима, Меденица има само наслијеђену кућу од 146 квадрата и грађевинско земљиште од 334 квадратна метра. Некретнине које је стекла помоћу кредита од Владе званично се више не воде на њено име. Државни органи су јој у периоду од 1999. до 2019. године три пута рјешавали стамбено питање, последњи пут 2018. године, када је од Владе добила стамбени кредит од 40.000 евра по повлашћеним условима, који је отплатила одједном – али петоструко нижи износ. На име мјесечних рата одједном је исплатила 6.800 евра и тиме отплатила кредитни дуг према Влади, што значи да јој је остало чисто 33.200 еура. Она је 1999. године од државе добила стан од 80 квадрата по повољним условима у згради „Вектра“, на ексклузивној локацији у Подгорици, који је касније поклонила кћерки. Према раније објављеним подацима, Меденица је и 2005. добила 20.000 евра за рјешавање стамбеног питања. Тај податак је изнијет и у одговорима владине комисије за стамбена питања на посланичка питања.
Слична је ситуација и са некадашњим предсједником Привредног суда Блажом Јованићем, против којег је потврђена оптужница за стварање криминалне организације и злоупотребу службеног положаја. Само прије неколико година, и он је био на листи повлашћених државних службеника и Влада му је дала стамбени кредит од 40.000 евра. На његов захтјев за помоћ Влада је позитивно одговорила и додијелила му 40.000, од чега је држави дужан да врати свега 8.000 евра. Сходно уговору, кредит враћа наредних 20 година, а рата му је 40 еура.
Специјални државни тужилац Саша Чађеновић данас се суочава са оптужбама за формирање криминалне организације, а колико јуче он је био тај који је гонио криминалце, а био је и на владиној листи привилегованих тужилаца, па је од ње добио и стамбену јединицу од 89 квадрата. Чађеновић је био тужилац у предмету „Државни удар“ 2016. године, када је потписао налог за хапшење држављана Црне Горе, Србије и Русије због сумње да су планирали насилну смјену власти у Црној Гори. Баш током трајања тог процеса Чађеновић је од државе добио стан по повољним условима, а МАНС је раније објавио да је тај тужилац вратио први стан који му је дала Влада тврдећи да му је тераса превелика. По повољним условима добио је нови стан од 89 квадратних метара и платио га 15.326 евра. Мјесечна рата је била 77,40 евра.
Само на кредите за привилеговане потрошено 5,9 милиона
Стамбене комисије Владе Црне Горе су од 2016. до завршетка 2020. године, док је на њеном челу био Душко Марковић (ДПС), само преко повољних стамбених кредита државним функционерима и службеницима подијелиле 5.971.000 евра. То произилази из четири списка на којима се налазе 433 имена, а које је објавила Влада у техничком мандату, на чијем је челу Дритан Абазовић, у периоду од 21. октобра до средине новембра. Ти спискови су саставни дио кривичне пријаве којом се бави Специјално државно тужилаштво (СДТ). Абазовић је на конференцији за медије 21. октобра најавио списак са именима 500 лица којима су дијељени кредити или станови, а тог дана објављено је укупно 113 имена којима је подијељено чак 3.438.000 евра. Допуњени списак добили смо 15. новембра, са додатних 19 имена којима је Влада подијелила 243.000 еура, а 16. новембра објелодањена су имена још 191 лица којима је по овом основу подијељено 1.375.000 евра, пише Дан. На списку који је објављен 18. новембра налази се још 110 јавних функционера и државних службеника којима је Влада подијелила 915.000 евра.
Претходни Национални савјет за борбу против корупције на високом нивоу, у мандату владе Здравка Кривокапића, саопштио је да је у периоду власти ДПС-а најмање 175 функционера добило повлашћене станове и кредите, за шта је утрошено око 25 милиона евра. Тада је и саопштено да је архива која се односи на додјелу повлашћених стамбених кредита и станова добрим дијелом уништена, те да су од Управе за имовину успјели да добију само рјешења на основу којих је новац дијељен, али не и захтјеве оних који су добили средства. Према раније објављеним подацима, 407 функционера и службеника је по повољним условима добили око 20.000 квадратних метара стамбеног простора.
Рекордерка у добијању помоћи за рјешавање стамбеног питања свакако је некадашња директорица „Плантажа“ Верица Мараш, која је прије више од 12 година, док је обављала ту важну функцију, себи додијелила 300.000 евра „како би ријешила стамбено питање“, што је изгласано на одбору директора те државне компаније. Документ који то доказује у више наврата је објављиван.
– На основу члана 42 Статута „13. јул – Плантаже“, одбор директора на 36. сједници, одржаној дана 12.5.2010. године, доноси одлуку о додјели стамбених кадровских средстава Верици Мараш, извршном директору. Додјељују се кадровска средства у висини од 299.000 евра за рјешавање кадровског стамбеног питања. Одлука ступа на снагу даном доношења – пише у том документу.
Бивши министар пољопривреде Александар Стијовић оптужио је Мараш да јој је за 12 година, колико је провела на мјесту директора компаније, исплаћено преко милион евра. Мараш се сумњичи да је починила кривично дјело злоупотреба положаја у привредном пословању чиме је причињена штета већа од пет милиона евра.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
To je epilog zadnjih 30 godina.Morali su biti nagradjeni za prikrivanje ubica Duska Jovanovica za pljacku drustvene svojine za hiljade presuda protiv pravde I zdravog razuma.Jadna je ovo drzava.Bas jadna.
КЛАСИЧАН ЕПСКИ ПРИМЕР НЕПРИЈАТЕЉСКОГ ДЕЛОВАЊА ПРЕМА ИМОВИНИ ДРЖАВЕ И НАРОДА ЦРНЕ ГОРЕ А ЈОШ ВИШЕ ПРЕМА ЧАСТИ ОБРАЗУ И УГЛЕДУ …
Deciji dodatak je ukinut zbog manjka para ali za ovu gamad je milo ocito imao novca,sve ovo sto pisete je samo deseti deo onoga sto su cinjeli i krali.a znojavi i dalje ima zelju da „brani“drzavu od vecinskog naroda u njoj.Sloga bice poraz vragu,dace dragi bog da i u C.G.jednom svane a lopovi budu gde treba.
HVALA STO IZNOSITE U JAVNOST OVU NEVIDJENU PLJACKU NAS POSTENIH GRADJANA…NISTA AKO SE TIME NE POYABAVI TUZILASTVO I AKO NE VRATE ILI NE PLATE BAR DIO LOPOVSKI STECENE IMOVINE.TREBA DA ODGOVARAJU I ONI KOJI SU USVOJILI OVAKVE PLJACKASKE ZAKONE ,SVE RADI STO DUZEG OPSTANKA NA VLASTI…OVAKVU LOPOVSKU DRZAVU BI I DALJE HTIO MILO GDJE JA SA 38 GOD.PREDANOG RADA U PROSVJETI I MOJ SUPRUG BLIZU TOLIKO NE DOBISMO NI 1 KVADRAT STANA U VIDU POVOLJNOG KREDITA…TO JE BILA MILOVA I DPS PRAVEDNA DRZAVA…
U PITANJU JE HOBOTNICA TJ LOPOVSKO MAFIJASKI SISTEM I NEVIDJENA PLJAČKA NARODA. TO JE BIO JEDINI NAČIN ZA ODRŽAVANJE TOG TOTALITARNOG REŽIMA, NEMA PORE DRUŠTVA U KOJOJ NISU DJELOVALI.
UŽASSSSSSSSSSS
BOŽE KAKO SU OVU DRŽAVU OPLJAČKALI I OPUSTOŠILI
I DANAS MILO IZ ROŽAJE HOĆE DA BRANI I ČUVA DRŽAVU, KOJU JE BESPOMUČNO OPUSTOŠIO