Кад фудбал постане више од игре: Глобални спектакл или манипулација?
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2021/04/фудбал-уефа.jpg)
Фото: Profimedia
Фудбал је одавно престао да буде само игра. Постао је глобални феномен који повезује људе, али и арена где се испреплићу политички, економски и друштвени интереси. Велики спортски догађаји, као што су Светско првенство у фудбалу и Лига шампиона, често служе као алат за демонстрацију моћи, јачање међународног имиџа или покретање важних друштвених питања.
Политичка сцена на терену
Државе које организују велике спортске догађаје настоје да кроз њих покажу своју снагу и утицај. Ево неколико примера:
Русија 2018: Светско првенство у Русији није било само спортски догађај већ и прилика за јачање имиџа земље на глобалном нивоу. Упркос санкцијама Запада, Русија је кроз успешну организацију послала поруку стабилности и снаге. Свет је видео модерне стадионе, изванредну инфраструктуру и добро организован турнир, што је у сенку ставило контроверзе попут напетих односа са Украјином и Западом.
Катар 2022: Ово Светско првенство је изазвало бројне критике пре и током самог турнира. Катар је уложио милијарде долара у изградњу инфраструктуре, али је био под лупом због кршења људских права радника на изградњи стадиона. Ипак, земља је искористила турнир за промоцију своје културе и јачање дипломатских односа са другим државама, посебно у арапском свету. Турнир је такође отворио глобални дијалог о етичким питањима у спорту.
Спорт као инструмент дипломатије
Фудбал је често коришћен као средство за ублажавање политичких напетости.
Иран – САД, Светско првенство 1998: Историјски меч између Ирана и САД-а у групној фази турнира био је више од спортског догађаја. Ирански играчи су даривали цвеће америчким противницима у знак мира, што је послало снажну симболичну поруку у време затегнутих односа. Ова утакмица је била ретка прилика за културни дијалог између две земље.
„Фудбалски рат“ између Салвадора и Хондураса (1969): Иако се назива „фудбалским ратом“, сукоб је био дубоко укорењен у економским и друштвеним проблемима, али је ескалирао током квалификација за Светско првенство. Овај пример показује како фудбал може бити катализатор већ постојећих тензија.
Протести и отпор
Фудбалски терен и трибине често постају места где се изражавају политички ставови.
Чиле 1973: Национални стадион у Сантијагу, који је у време државног удара Пиночеовог режима коришћен као логор за политичке затворенике, био је домаћин квалификационе утакмице за Светско првенство. Утакмица се одиграла без противничког тима (Совјетског Савеза), који је одбио да игра из политичких разлога. Овај догађај је остао симбол мрачне стране политичке инструментализације спорта.
Јужна Африка 2010: Мундијал у Јужној Африци био је значајан као прво Светско првенство на афричком континенту. Док је турнир представљао велики корак напред за афрички фудбал и завршетак изолације Јужне Африке након апартхејда, многи становници сиромашних заједница критиковали су владу због трошења милијарди долара на инфраструктуру уместо на основне друштвене потребе.
Комерцијализација и геополитика
Велики фудбалски догађаји су данас тесно повезани с комерцијалним и геополитичким интересима.
Саудијска Арабија и ПСЖ: Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати и Катар користе спорт за такозвано „спортско прање“ (sportswashing), односно за унапређење свог имиџа на глобалној сцени. Улагање у клубове попут Манчестер Ситија или Пари Сен Жермена омогућава овим државама да скрену пажњу са унутрашњих проблема и побољшају своју међународну репутацију.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)