ИН4С

ИН4С портал

Кад пљачкају отац и син: Струјни удар Прве фамилије (ВИДЕО)

1 min read
Увођењем додатне ставке за субвенционисање обновљивих извора енергије Влада Црне Горе извршила је пљачку грађана, у име и зарачун Блажа Ђукановића и других повезаних лица са предсједником ДПС-а Милом Ђукановићем који су власници минихидроцентрала и вјетроелектрана.

Блажо и Мило Ђукановић

илустрација

Увођењем додатне ставке за субвенционисање обновљивих извора енергије Влада Црне Горе извршила је пљачку грађана, у име и зарачун Блажа Ђукановића и других повезаних лица са предсједником ДПС-а Милом Ђукановићем који су власници минихидроцентрала и вјетроелектрана.

Наиме, струја је од јануара скупља за 2,7 одсто, уз немушто објашњење о обновљивим изворима енергије. Тај профит који ће створити синови и кумови платиће стотине хиљада грађана Црне Горе. То су потврдили и јануарски рачуни гдје је на износ од 100 евра за обновљиве изворе трошак скоро десет евра.

ЦЕДИС

Поставља се питање – одакле идеја ЕПЦГ да грађани треба да плаћају струју скупљу од појединих чланица Европске уније и скоро дупло вишу него у Србији или тзв. Косову, према анализи Еуростата.

У Србији цијена 600 килова-сати узноси 25 евра, у Црној Гори 52 евра

Домаћинство које троши 600 киловат-сати у Црној Гори платиће рачун од 52 евра, док ће за исту потрошњу у Босни рачун бити 41 евро, а у Србији свега 25 евра.

А ево како Влада Црне Горе пљачка грађане кроз обновљиве изворе електричне енергије.

цијене струје у региону

Прије доношења Уредбе о субвенционисању ел.енергије из обновљивих извора Влада Мила Ђукановића је забранила Електропривреди да ни случајно не помисле да граде мини-хидроелектране или вјетроелектране, јер би тиме обесмислили бизнис оца и сина који се на вашим рачунима чита као ОИ, односно Обновљиви извори енергије.

Већина грађана шокирана је висином рачуна за утрошену електричну енергију за јануар мјесец, а разлог томе је, примјена јединичне накнада за подстицање производње електричне енергије за ову годину у износу од 9,7 центи по киловат сату. Цијену је утврдило Министарство економије сходно Уредби о накнади за подстицање производње електричне енергије из обновљивих извора .

Подсјећамо, ову накнаду грађани плаћају од 2014. године која је до сада увећавана неколико пута, посебно, након што је син предсједника ДПС-а склопио привилеговани посао са државом, јер је Влада одлучила да сваки киловат буде субвенционисан од стране државе, односно из џепа грађана.

Грађани морају да знају да је Електропривреда само од докапитализације 2009. године на рачуну имала 96 милиона евра и са тим новцем је могла да финансира све  предвиђене концесионе мини-хидроелектране као и вјетроелектране на Крнову и Можуру, да не оптерети рачуне крајњих потрошача ни са једним центом, без субвенција. Да је тако урађено, рачуни за домаћинства могли бити мањи и до 20 посто, али у том случају би пропао енергетски бизнис оца и сина као и њихове блиске родбине.

Влада је донијела одлуку да откупи сваки произведени киловат струје на овај начин и то по цијени која је два до три пута већа од цијене коштања произведеног киловата у Електропривреди, двоструко већа од берзанске цијене, па се поставља основно питање чији је ово интерес?

О томе за ИН4С прича акционар у ЕПЦГ Василије Миличковић.

Миличковић у разговору са новинарком портала ИН4С

„Очигледно, то је само оправдање- параван за отимачину, а то доказује и чињеница да је директивом ЕУ предвиђено да учешће обновљивих извора енергије буде на нивоу од 20 одсто, док у Црној Гори они већ достижу ниво преко 40 одсто . Дакле јасно је  да није било потребе за субенцијама нових киловата из тзв. обновљивих извора“, сматра Миличковић.

рачуни за електричну енергију

Црна Гора, према његовим ријечима, располаже хидроенергетским потенцијалом који спада у сам свјетски врх по индексу Стратешког приоритета за коришћење економичности и погодности уклапања у еколошко и социјално окружење.

„Црна Гора од својег укупног хидроенергетског потенцијала користи нешто више  од 17 одсто, и на свом подручју у периоду од 2000. до 2004. године производи око 59 одсто примарне енергије из обновљивих извора енергије, од тога 55 одсто отпада на хидроенергију што је далеко изнад просјека ЕУ.“, каже Миличковић.

Зашто ЕПЦГ није инвестирала у изградљу обновљивих извора ел. енергије и минихидроелекране и вјетроелектране, чија је цијена субвенционирана за чак 60 посто, што би би им сигурно обизбиједило екстра профит, нисмо могли да сазнамо.

На наша питања прослијеђена Управи Електропривреде нисмо добили одговоре, ни на питање као коментаришу то што се и они не субвенционишу са 60 посто за енергију из сунчеве свјетлости на локацији  „Блиска гора“ код Улциња, и да ли се осјећају дискриминисани као државна копманија у односу на стране инвеститоре у случају вјетроелектрана на Крнову и Можури?

Миличковић каже да је ЕУ имала сјајну и хуману идеје, гдје би грађани Црне Горе били финансијери малих електрана, али је ДПС на челу са Првом фамилијом то претворио у сопствени бизнис.

Грађани су скоро пет милиона евра платили власницима хидроелектрана

Ако се томе дода и чињеница да плаћамо више него дупло скупљу струју у региону, јасно је да се “континуирано пљачкамо“, посебно кроз ставке на рачунима као што су губици на мрежу, ангажовање мрежног капацитета, накнада оператеру тржишта и накнада за подстицање ОИЕ, или како каже “Блажова накнада“, којих сада има двије.

За мање од три године, грађани Црне Горе су преко рачуна за струју платили скоро 4,7 милиона евра власницима десет малих хидроелектрана које су тренутно у погону, наводи МАНС-ов истраживачки центар.

Међутим, то је само почетак јер је Влада Националним планом коришћења енергије из обновљивих извора до 2020. године процијенила да ће накнада, коју грађани плаћају за струју произведену у малим хидроелекранама, у наредне двије године достићи износ од близу 27 милиона евра годишње.

Закон је, због наводне усклађености са директивом ЕУ, предвидио да се, осим ове накнаде, власницима малих елекрана гарантује и откуп укупне производње, као и право првенства у том откупу.

Међутим, ЕУ директива о промоцији употребе енергије из обновљивих извора на коју се власт позива не обавезује државе да то морају и чинити или уводити обавезу набавке енергије из обновљивих извора, што је Влада Црне Горе управо урадила.

У посао са струјом ушли људи блиски Милу Ђукановићу

Већина власника компанија које већ сада производе струју или тек планирају да уђу у тај посао, у директној вези са предсједником Милом Ђукановићем.

Мило Ђукановић

Породица Ђукановић је у посао са струјом ушла са двије концесије, колико је добила компанија сина бившег премијера  Блажа Ђукановића.

Исти број електрана, према МАНС-у, саградиће и Ђукановићев брат од ујака Милован Максимовић, а у послу је и Ђукановићев кум Вук Рајковић, повезан са компанијом која је добила концесије за још четири електране.

Осим породице, у посао са струјом су укључени и пословни партнери бившег премијера, па су тако концесије за више електрана добиле компаније које су повезане са Томиславом Челебићем, али и са Олегом Обрадовићем, једним од кључних актера афере “Телеком” и бившим предсједником Одбора директора Прве банке, која је у власништву брата бившег премијера.

За рад постојећих малих хидроелектрана до сада им је исплаћено 3,5 милиона евра.

Тако је репрезентативац Црне Горе у фудбалу Стефан Савић једно од лица ДПС-а које има концесију за мале хидроелектране.

Финансијска конструкција Блажа Ђукановића за посао са минихидроелектранама

А ево како је млађи Ђукановић развијао свој посао.

Наиме, Блажо Ђукановић, као сувласник фирме „ББ солар“ и ББ „Хидро“ 2016. године добио је концесију да гради мале хидроелектране на водотоку Бистрица у Колашину, захваљујући одлуци Владе Црне Горе.

Одлуку у име државе потписује тада Мило Ђукановић, а уговор о концесији министар економије Владимир Каварић. Тако је „ББ солар“ добио концесију на 30 година у оквиру које за годину дана мора завршити послове пројектовања, а за још двије изградити хидроцентрала. Власници малих електрана у Црној Гори добили су статус повлашћеног произвођача и њихову струју том одлуком уређено је да откупљије Електропривреда.

Фирма ББ хидро, годину касније добила је другу концесију за изградњу минихидроелектране Слатина на дијелу истоименог водотока у општини Колашин. Одлуку о давању концесије донијела је тада Влада, а потписао ју је тадашњи премијер Душко Марковић.

У међувремену Блажо је узео је милион и по евра кредита код Хипотекарне банке, намењених његовој фирми ББ хидро за градњу мини хидро електрана у Колашину.

Као гаранцију да ће вратити кредит, млађи Ђукановић заложио је своја два пословна простора од 412 и 47 квадрата у згради Вектра, које је на поклон добио од стрица Аца Ђукановића. Хипотеку на атрактивну имовину у приземљу „Вектре“ банка је у катастарску Управу за некретнине, након што је Блажо крајем децембра узео милионски кредит.

Блажо Ђукановић

„Упис хипотеке по основу заложне изјаве од 27. децембра 2018. хипотекарни дужник Блажо Ђукановић у корист хипотекарног повјериоца Хипотекарна банка, корисник кредита ББ хидро у износу од 1,5 милиона евра”, пише у листу непокретности.

„ББ солар“ је заложила своја четири пословна простора од 84, 78, 9 и 43 квадрата, на име сестре фирме „ББ хидро“, као гаранцију у износу од 30 хиљада евра намијењену Министарству економије. Гаранцију је издала Прва банка, власништво Блажовог стрица Аца Ђукановића, а корисник гаранције Влада Црне Горе, Министарство економије.

Начин на који послује фирма ББ солар или заправо Блажо Ђукановић јединствен је у свијету, јер је годинама добијао послове од државе коју је водио његов отац, а кредитира се код Прве банке којом управља његов стриц.

Блажо и Мило Ђукановић

Корупција високог нивоа није заобишла ни вјетроелектране, а позамашни приходи од производње овакаве електричне енергије иду на уштрб грађана и потрошача, док опет блиски људу у ДПС-у на челу са „Првом фамилијом“ задовољно трљају руке.

Како је посао ишао од Шпанаца, до Малтежана, уз наравно уз подршку Владе Црне Горе за високи корупцију, детаљно Миличковић објашњава.

вјетроелектране на Можуру

„Црна Гора закључила је Уговор о закупу земљишта и изградњи вјетроелектране на локалитету Можура дана 5. јула 2010. године са конзорцијумом „Ферса & Челебић“ у чијем саставу се налазе „Ферса Енергиас Реноваблес“ С.А. из Шпаније и „Челебић“ ДОО из Подгорице. Уговором је је државно земљиште дато у закуп на период од 20 година за потребе изградње вјетроелектране инсталисане снаге до 46 МW. Након обезбјеђења свих неопходних докумената Министарство одрживог развоја и туризма је 15. децембра 2014. године издало грађевинску дозволу за изградњу вјетроелектране на локалитету Можура. Међутим, инвеститори су исказали заинтересованост за пренос права и обавеза из Уговора на компанију „ Enemalta corporation “ са Малте, уз преузимање свих обавеза”, објашњава Миличковић.

Држава се уговором обавезала, додаје Миличковић, да ће откупна цијена електричне енергије произведене у вјетроелектрани бити загарантована и фиксна у првих 12 година рада и неће бити нижа од 95,99 евра по мегават-сату.

Када је у питању вјетроелектрана на Крнову посјећамо да је на Крнову изграђена прва вјетроелектрана у Црној Гори, која има 26 вјетрогенератора, снаге 72 мегавата. Финансирање пројекта обезбијеђено је кредитима Европске банке за обнову и развој, Њемачке развојне банке и француске развојне финансијске институције Пропарко.

вјетроелектране на Крнову

Компанија Крново греен енерџи, гдје је извршни директор извјесни Иван Филиповић, почетком новембра прошле године је стекла статус повлашћеног произвођача. Тај статус јој омогућава подстицајну цијену за продају произведене електричне енергије од најмање 95,99 евра по мегават-сату.

У Црној Гори од 2008. године до данас одобрено је 68 пројеката за изградњу мини хидроелектрана. Укупно је у овом периоду изграђено 12 мини хидроелектрана.

Укинути субвенционирање елекетричне енергије из обновљивих извора

Миличковић предлаже да Влада на првој сједници донесе Уредбу којом се, као незаконита и супротно Уставу Црне Горе укида Одлука о субвенционирању ел.енергије произведене из обновљивих извора, што важи за све изграђене минихидроелектране и вјетроелектране, те да се сви произвођачи равноправно нађу на тржишту електричне енергије.

„Да буду међусобно равноправни и конкуретни и као такви уђу у режим редовне испоруке ел.енергије без субвенција са ПДВ обрачунатим искључиво за струју испоручену крајњем потрошачу сходно закону и Уставу“, каже Миличковић.

Грађани незадовољни бруталном пљачком државе

Овако високе цијене електричне енергије, код грађана су изазвале негодовање, јер је по сриједи још једна брутална пљачка грађана од стране однарођене власти.

Из Електропривреде смо покушали да добијемо одговор да ли се осјећају угроженим на тржишту електричне енергије, када је њиховој конкуренцији- ивеститорима минихидроелектрана и вјетролелекрана, обезбијеђен много повољнији третман него њима, не само по продајној цијени, него и по другим елементима, као што је сигурност у наплати?

Одговор је и на ово питање изостао, као и коментар на чињеницу да је продајна цијена ЕПЦГ нижа за 60 посто од конкуренције и обавеза да кроз  излазне фактуре ЕПЦГ  ризикујете да наплати и њихову произведену енергију од крајњих потрашача кокоју је претходно платила?

Такође, остаје нејасно зашто се није одустало од обрачуна пореза на промет за струју, коју ЕПЦГ није испоручила  крајњем потршачу, коју класификују кроз техничке и економске губитке. Дакле, ЕПЦГ остварује баснословни профит на струју коју нијесу испоручили потрошачима, и уз то им је додат и ПДВ на наплату.

Прекшен Устав о равноправном тржишту

Ово субвенционирање је све по џепу грађана Црне Горе или преведено брутална пљачка грађана. Све је супратно Уставу, прекршено је неколико чланова Устава, фаворизује се нелојална конкуренција,монопол оца и сина чиме су  нарушени “једнаки услови у привређивању.”

Struja
Чија је наша струја

Подјећамо, Чланом 140 предвиђено је да је забрањено нарушавање и ограничавање слободне конкуренције и подстицање неравноправног, монополског или доминантног положаја на тржишту.

Струја од 1. маја скупља шест посто

Подсјетимо ЕПЦГ је најавила повећање цијене струје од 2,7 одсто до 6 одсто, од 1. маја 2019. године, кроз увођење тарифних пакета.

На тај корак су се одлучили како би грађани имали времена да одаберу један од понуђених пакета Електропривреде по којем ће се обрачунавати потрошњу струје, све да би забашурили монструзну пљачку.

Да ли ће ЕПЦГ – наставити да као монополиста краде своје грађане или ће грађани натјерати монополисту да ради за потребе грађана остаје да видмо у данима пред нама.

Обзиром да је већина енергетских објеката изграђена новцем свих грађана, остаје одговор на питање: чији су наши заједнички енергопотенцијали?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

23 thoughts on “Кад пљачкају отац и син: Струјни удар Прве фамилије (ВИДЕО)

  1. Komlene stvarno si beeebeeebeee… što ne otvore neki državni fond za svu djecu a ne samo njegovog sina. Da fond za njegovog sina.

  2. Браћо није то ништа,ово је тек почетак намета којим ће се „уживаоци“ дигиталног концентрационог логора оптеретити!
    У ДРЖАВИ ЊУ ЏЕРСИ СУ УВЕЛИ ПОРЕЗ НА КИШУ!РЕДАКЦИЈИ ЛИНК НИЖЕ,БИЛО БИ ДОБРО ПРЕВЕСТИ ЧЛАНАК КОЈИ ГОВОРИ ШТО НАС ЧЕКА АКО НЕ ДАЈ БОЖЕ УЖЕМО У ТАЈ АНЕРИЧКИ КОНГЛОМЕРАТ ПОД ИМЕНИМ ЕУ!
    https://www.zerohedge.com/news/2019-03-21/nj-governor-signs-rain-tax-bill-residents-property-rates-rise-based-weather

  3. Сам пао сам се убио. Који ће нормалан политичар да завуче руку у џеп баш сваког грађанина?
    ГУБИ СЕ МИЛО!! ДОСТА ЈЕ БИЛО!!

  4. Kad doje KOMUNIZAM nece biti poreza,skoro da se ova poruka ispunila,onaj ko treba da placa porez ne palca,a narod ? e njega mi je bas zao,malo je ovo pritezi MILUNE ako ti neces hoce BLAZO,ako i tada nebude reakcije,samr narodu pa ga jasi i tako dokle ne probleje,ili dok ih DZEMAL i drustvo ne oslobode?
    E jadi i bijeda,gusite se u antisrbstvu i neka tako i treba, nije mi ve zao nimalo,jer i oni koji su kobajagi SRBI su isti kao ovi kobajagi Crnogrci,samar gospodare raja trazi samar,samo tako,pritezi potprug a kandziju u ruke ,skupa je neovisnot skupa ,joste kada se galve nema a radit se niti hoce niti zna.
    Ovo vi je buducnost narodu :?ver=1396797817
    A ovo gospodarima:

  5. DF da odbiju ultimatum i ono što im nudi Džemo Perović. neka se popnu kod crkve na Rumiju ,udahnu svježeg vazduha i napoje se duhovnom snagom i onda neka kažu :“NE“. U protivnom neće ostati kamen na kamenu od DF-a. I nikada ne zaboravite šta kaže dr.Nele – Džemo voli Džem. A nama to ne treba.

  6. Ovakva sprega porodicnog biznisa i politike ne postoji ni u Juznoj Americi ili Africi.Da li smo najgluplji narod na svijetu kada dozvoljavamo 30 godina da nas neko magarci.

    1. Ovo je brutalna pljacka,kao i svaka pljacka nezakonita i neustavna.Ujedno ovo je sluka kako je jedan covjek zarobii Vladu koja je donijela nezakonitu uredbu suprotnu Ustavu da samo ocu i sinu narod “podstice” placa struju 60% iznad PRODAJNE CIJENE EPCG.Pitate li se zasto Epcg na njenu struju iz obnovljivih izvora ne doda 60%.Ko potrosaca moze da nacera da placa struju mimo trzisne(koja je 100% niza) Ovdje Milova drzava nije dala niti jedan cent za PODSTICAJ proizvodnje el.en. vec je Vlada Milova donijela odluku da gradjani obavezno kupuju njegovu struju koja je duplo veca od trzisne sto je monstruozni zlocin…zato sa racunima na proteste

    1. Putovsnja od BrazilaDo Barselone na prvenstva. Sve o trosku EPCG. Povedu sa sobom.babe , kcerke, sinove , unucad i ssvi se ogrnu crnogorskim zastavama. Ispod zastave pljackaj, otimaj,sve otimaj i dobijaj od diploma do tendera itd. A divno je bilo vidjeti njihove babe u bermudama ogrnute cr. zastavama. Objavile na fejsu ruckovi gala, setnje sram da ih bude .fuj. To su njihovi izvodaci i pod izvodaci sve besplatno i jos razne nagrade, odlikovanja. Gdje su ovi iz Mansa da ovo objave

  7. Не, то су прави Црногорци.
    Високи, велики „патријоте“, продали државу и достојанство за лични интерес, а остали Црногорци ће им се одужити спомеником, како и доликује.
    За разлику од споменика на ком краљ Никола јаше на коњу, Милу треба дићи споменик како јаше одани му народ.

  8. Zašto bi se neko grijao na struju i plaćao 100 ili 150 eura mjesečno? To ne radi niko u Evropi, grijte se na plin, pelet, drva. Uskoro ćemo imati našu proizvodnju plina i pripremajte instalacije. Za peć na pelet treba dimnjak promjera 80mm i skoro svuda se može provući; uz to grijete i vodu za kupanje. Ako se grijete na struju kupite inverter klimu, troši puno manje.
    Ako je neko platio 10 eura za obnovljive izvore, to bi bilo 5 eura po standardnim cijenama pa ispada da je porez samo 5 eura. Meni je ta stavka na računu 3 eura, tj. 1,5 eura. A ova zemlja se ubrzano mijenja. Vjetroelektrane, postrojenja za prečišćavanja otpadnih voda najavljuju da smo uskoro članica EU:) Da je vječna Crna Gora!
    A ako imate nekih problema to vam nije do Blaža nego do pameti. Ta minielektrana u kojoj je Blažo samo jedan suvlasnik nije još ni napravljena.

    1. Искрено, онако српски, ј……. Пелет и плин у ……. у којој није остало ни једне фабрике ни предузећа. Само конобари и собарице. С…..

  9. Blazo se „snasao“ kao i tata i postao „uspjesan“ i ‘dobitnik’, naravno zna se ko je gubitnik.
    Tamo oni nemaju namjeru da sjasu. Naslo pa zaslo.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *