ИН4С

ИН4С портал

Када ће се знати ко је побиједио на предсједничким изборима у САД

Када се затворе биралишта, у зависности од тога колико је резултат тијесан, могуће је да се побједник неће знати још неколико сати, дана или чак недеља.

Углавном, бирачи су се навикли да сазнају име сљедећег предсједника прије него оду на спавање у изборној ноћи или бар у раним јутарњим сатима сљедећег дана.

На примјер, 2016. године, када је Трамп први пут изабран за предсједника, проглашен је побједником дан након избора, нешто прије 3 сата по сјеверноамеричком источном стандардном времену (ЕСТ) или прије 8х по гриничком средњем времену (ГМТ).

Када је 2012. године Барак Обама обезбиједио други предсједнички мандат, његова побједа је прогнозирана прије поноћи на сам дан гласања.

Али значајан изузетак који се десио релативно скоро била је предсједничка трка између Џорџа В. Буша и Ала Гора 2000. године.

Због тијесног резултата у држави Флориди, коначни исход је био познат тек 12. децембра када је амерички Врховни суд одлучио да се оконча поступак поновног бројења гласова у држави и тиме кључеве Бијеле куће предао Бушу.

Које су кључне државе?

Широм земље, прва биралишта се затварају у 18:00 ЕСТ (23:00 ГМТ) у уторак увече, а посљедња биралишта у 01:00 ЕСТ (06:00 ГМТ) рано у сриједу.

Али очекује се да ће ову трку одлучити резултати из седам колебљивих држава – Аризоне, Џорџије, Мичигена, Неваде, Сјеверне Каролине, Пенсилваније и Висконсина.

19:00 ЕСТ (00:00 ГМТ) – Затварају се биралишта у Џорџији и још пет држава, и дјелимично у још двије државе.

Ово је такође вријеме када ће америчке ТВ мреже вјероватно почети да објављују прве прогнозе током изборне ноћи за државе гдје се не очекује тијесан резултат, као што је Кентаки.

19:30 ЕСТ (00:30 ГМТ) – Затварају се биралишта у три државе, међу којима је Сјеверна Каролина, гдје се Харис нада да ће прекинути губитничкли низ демократских предсједничких кандидата од 2008. године.

20:00 ЕСТ (01:00 ГМТ) – Затварају се биралишта у Пенсилаванији и још 15 држава и Округу Колумбији и дјелимично у Мичигену и још четири државе.

21:00 ЕСТ (02:00 ГМТ) – Затварају се су сва преостала биралишта у Мичигену, као и у Аризони, Висконсину и у још 12 држава.

22:00 ЕСТ (03:00 ГМТ) – Затварају се биралишта у Невади и још двије државе, и дјелимично у још двије државе.

Како се броје гласови?

Обично се прво збрајају гласови на дан избора, затим рани гласови поштом, они који су оспорени, а онда гласови из иностранства и војске.

Локални изборни званичници, и именовани и изабрани, провјеравају, обрађују и броје појединачне гласове.

Провјера гласачких листића подразумијева упоређивање броја убачених листића са бројем активних бирача, отварање и преглед сваког појединачног гласачког листића и провјера да није поцијепан, умрљан или има друга оштећења и документовање и истраживање свих недосљедности.

Пребројавање гласачких листића подразумијева и уношење сваког гласачког листића у електронске скенере који приказују резултате у табели.

Понекад је потребно ручно пребројавање или двострука провјера.

Свака држава има строга правила која одређују ко може да учествује у прикупљању података, редосљед којим се обрађују гласови и који дјелови су отворени за јавност, као и начин на који страначки посматрачи могу да прате и интервенишу током бројења гласова.

Трамп је затражио од његовог потпредсједника Мајка Пенса да не прихвати резултате, али је Пенс то одбио.

Изборне реформе које су услиједиле отежавају законодавцима да улажу приговоре на овјерене резултате који им се шаљу из држава, а појасниле су и да потпрједседник нема овлашћења да једнострано одбије гласове изборника.

Упркос томе, посматрачи избора очекују да ће бити покушаја да се одложи овјеравање гласова и на локалном и на нивоу цијеле државе.

Трамп, његов кандидат за потпредсједника Џеј Ди Венс и највиши републикански званичници у Капитолу су у неколико наврата одбили да недвосмислено кажу да ће прихватити резултате избора у случају да Трамп изгуби.

Када је инаугурација предсједника?

Новоизабрани предсједник биће инаугурисан у понедјељак, 20. јануара 2025. године, у америчком Капитолу.

Биће то 60. предсједничка инаугурација у историји Сједињених Држава.

Тада ће нови предсједник положити заклетву и обавезати се да ће поштовати Устав, а затим ће се обратити нацији.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy