ИН4С

ИН4С портал

Како ће православна Васељена дочекати Васкрс?

1 min read
Највећи хришћански празник Васкрс је пред нама. Православни вјерници у недељу прослављају Васкрс, али ове године ће то бити у посебним околностима због пандемије КОВИД-19

Саборни храм Христовог Васкрсења, фото: Objektiv Story

Највећи хришћански празник Васкрс је пред нама. Православни вјерници у недељу прослављају Васкрс, али ове године ће то бити у посебним околностима због пандемије КОВИД-19.

Како ће православна Васељена дочекати Васкрс, да ли ће вјерници након Великог поста који траје 6 седмица, имати прилике да приме свету тајну причешћа, и прославе Васкрс у храмовима. За сада једино је извјесно да ће у Бугарској и Бјелорусији бити отворени храмови, док су Грци најавили да до даљњег нема богослужења, а патријарх московски Кирил, позвао је Русе да Васкрс ове године прославе у кућама.

У недељу на Цвијети, иако су поштовали мјере Националног координационог тијела, и службу служили без вјерника у Црној Гори су ухапшени свештеници, појци, па и сам Митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

Митрополит Амфилохије и протођакон Владимир Јарамаз у ЦБ Подгорица

Из Митрополије наводе да ће покушати са љекарима да се договоре, јер је из недељних „акција“ јасно, да са Владом и полицијом договора нема, око могуће прославе Васкрса.

Јуче се Свети Синод Српске Православне цркве обратио државном врху Републике Србије са предлогом и молбом да у погледу забране кретања услед пандемије вируса корона одобри прекид забране кретања на Васкрс, од пет до десет часова, како би православни хришћани који нису у изолацији и самоизолацији могли да узму учешћа на јутрењу и Литургији на свој највећи празник, саопштено је из Канцеларије Светог Архијерејског Синода.

SPC
Синод СПЦ

Са исте сједнице упућени су изрази братске љубави и солидарности митрополиту црногорско-приморском  Амфилохију и огорчења због поступака власти Црне Горе према њему.

Патријарх Кирил поручио вјерницима да остану кућама

Патријарх московски и цијеле Русије Кирил поручио је вјерницима да током предстојећих благих дана и Васкрса остану кућама.
Он их је замолио да због корона вируса не долазе у храмове, већ да се моле од куће.

Patrijarh kiril
Патријарх московски и цијеле Русије Кирил

Позивајући се на примјер Св. Марије Египћанке која је у пустињи провела 47 година он је казао да „данас нема пустиња у Москви, Санкт Петербургу и другим градовима, али да постоји једно мјесто на свијету које може постати пустиња – наш дом“.
„Узнесите Господу ватрену молитву срца“, поручио је патријарх Кирил.

Свети синод Грчке православне цркве: Нема богослужења до даљњег

Свети синод Грчке православне цркве одлучио је да до даљњег неће бити богослужења у њиховим храмовима.
„Наша срца су испуњена тугом када видимо цркве затворене. Желимо да нагласимо да ова одлука није донијета, како неки тврде, да корона вирус може бити пренијет преко Свете тајне Евхаристије. Евхаристија је извор живота и лијек за бесмртност свих вјерника
Иако ове године славимо Васкрс на другачији начин, Господ Исус Христос је увијек са нама“, наглашено су у саопштењу Синода.

Православни храмови биће отворени на Васкрс у Бугарској

Православни храмови у Бугарскј биће отворени на Васкрс упркос епидемији новог коронавируса, објавио је премијер Бојко Борисов објаснивши да је много људи очајно и ослабљеног духа. У Бугарској су храмови били отворени и на Цвијети.

Литургије у већим храмовима преносиће се уживо на државној телевизији. Борисов је позвао Бугаре да остану код куће и моле се.

Бојко Борисов

„Тешка одлука, али спреман сам да се носити са прозивкама”, рекао је Борисов на конференцији за медије.

Епископи су ми рекли да је пуно људи ослабљеног духа, очајно. Зато не могу издати такву наредбу (затворити цркве).

Обреди на велику или страсну недељу, а посебно Васкрс обично привуку хиљаде верника у цркве широм ове балканске земље.

Министар унутарашњих послова Младен Маринов рекао је да ће полицајци око цркви пазити на ред и социјалну дистанцу између вјерника.

Бугарска је прогласила ванредно стање до 13. маја и забранила окупљања више од две одрасле особе.

Храмови отворени и у Бјелорусији

У Белорусији неће бити затворени храмови за вјернике током Васкрса, обећао је председник Александар Лукашенко. Без обзира на корону, он сâм неће пропустити да и ове године не присуствује литургији.

„Још једном наглашавам: нећемо никоме забрањивати да иде у цркву. То је мој строги захтијев. Никоме ништа не забрањујемо. То смо саопштили руководству свих цркава, конфесија, укључујући и Православну цркву. Ко хоће да се помоли, нека иде у цркву. Ја ћу ићи у цркву. То је моја традиција. Ријетко идем, али на Божић и Васкрс сам увек у цркви“, изјавио је Лукашенко на састанку са Владом око ситуације са вирусом корона.

Он је ипак позвао свештенство да дуго не задржавају вјернике у храму, узимајући у обзир насталу ситуацију.

„Нека запале свијећу и изађу. Проповиједи је боље држати поред храма“, сматра белоруски лидер.

Он је такође навео да треба одредити специјална мјеста за традиционално освештавање јаја и колача, да столови не буду у црквама, већ на свјежем ваздуху.

„Треба се осигурати, тамо гдје се може. То свештеници треба да знају, посебно у градовима“, додао је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “Како ће православна Васељена дочекати Васкрс?

  1. Поштовани од куда вама сазнање да је неко инфициран вирусом какао кажу Ковид 19,да ви немате неко надземаљско сазнање ,или моћ ,ако је тако ту се повлачим,или полазите од предпоставке умишљене кривице на националној основи,то се зове већ другачије.
    Људском биће у осниви има незнање на дешавање у времену и простору,сва њеогова знања су незнање,а сва њеова истина је смрт,или је вама доступно нешто друго у ствари теће.
    Вјера је основа тог незнавеног бића који се зове човјек,невјера је каратеристика за сва друга жива бића кој се не зову човјек, или људско биће!

  2. Anonimni, vjera bez razuma je ništa. Nemate pravo da prenosite zaraznu bolest. To nije vaše ustavno pravo. Uz prava idu i obaveze.

    4
    17
    1. Zarazeni ljudi su zbrinuti u bolnicama, ili su u samoizolaciji, o cemu brine ova drzava. Mi koji hocemo da idemo na Liturgiju, niti smo zarazeni, niti smo bez razuma kako ti velis. Sta ti znas o ustavu? Znas valjda i to da su drzava i crkva odvojene.
      Vaskrs je pobjeda nad smrcu, a tako i nad svim onim sto je ispod nje, u sta spadaju i bolesti mrznje koju ti i slicni tebi zelite da prenesete!!!!!!!

      7
      1
  3. Мислити као православац је нешто што вама који мислите како рекосте црногрски доста различито,да не кажем лично,према томе немогу ову вашу примедбу окрактеристни него као контрапродуктивну духовности и вери!
    Како раде у Немчкој или негде друго је ствар самих Немаца у стври њихових власти тамо,а наше је да на простру где чинодејствује наша Црква сходно канонима у том смилу и делујемо радимо ,у ствари нашу веру практикујем,без да икоме то намећемо,само тражимо права која су и дргима Уставом загарантаована.Све најбоље ,Христос Васкресе!

    21
    2
  4. Da imate malo mozga održali bi tu liturgiju kada uslovi budu dozvoljavali. Ali ne. Vi ste uporni i uporni u svom bezobrazluku i namjeri da se narod zarazi. Onda bi se pravili ludi i prebacivali odgovornost na državu. Hoćete li i Njemačkoj držati tu liturgiju?

    6
    24
  5. ЕУ забрањује одлазак дјеце у цркву!
    На предлог Европске уније, Бугарска доноси Закон о дјетету којим ће бити забрањен одлазак дјеце у цркве, самим тим и крштење! У члану 23, ал. 3, се наводи да „свако дете има право на заштиту против увлачења у политичке, религиозне и синдикалне делатности“. Непоштовање овог члана се кажњава новчаном казном од 2000 до 4000 лева, а за поновљени прекршај – од 4000 до 5000 лева.

    „Забрана за учешће у ‘религиозним делатностима’ представља правно полагање апсолутно неоснованих препрека пред религиозно васпитавање и образовање у дому, храму, вртићу и школи, пред практиковањем религије од стране деце у породичној и друштвеној средини. Јер шта су, ако не форме религиозне делатности, Свете Тајне Цркве (на пример Св. Крштење, Св. Исповест, Св. Причешће), молитва, упознавање са читањем библијских текстова, богослужење у храму, занимања у црквеној школи, летњи кампови у православним манастирима, литијно хођење, празнични хришћански концерти и друго?“, питају синодални старци Бугарске у свом званичном ставу.

    Бугарске владике изражавају забринутост да документ даје недопустиво много права деци и никакве дужности, док се родитељи постављају у потпуности у потчињености својем породу и, као резултат свега, на њих немају никаква права. Синодални старци (у БПЦ Синод чине сви епархијски архијереји) су незадовољни, такође, јер ће увођење часова о репродуктивном здрављу и планирању породице срушити границу узраста у којем се почињу полни односи.

    „Из ког разлога у закону нема ни једног члана који уређује дужности детета? Да ли је нужно – да би се показало, да се пројављује брига за децу Бугарске – да се стварају услови за озакоњење њиховог претварања у безобзирне личности, које ће живети и расти у сазнању, да су једини носиоци права у дому, а одатле и у школи, до толиког степена да могу да злоупотребљавају та права и да увлаче своје родитеље/учитеље у судске саморасправе?“, пита Свети Синод.

    За време патријарха Максима, сада 98-годишњег поглавара, БПЦ је доживљавала велике изазове и искушења. У последње време ова помесна црква се одликује све већим неслагањем са курсем којим иде политичка елита у Бугарској. Медији су све чешће непријатељски расположени према ставовима Цркве. Архијереји се много отвореније него у Србији супротстављају разним девијацијама у друштвеном животу.

    Владике су узнемирени и зато што закон поставља родитеље у потчињени положај у односу на државу у вези односа према деци. „Држава не може да буде бољи родитељ детету од правих његових родитеља“, сматрају они. И подвлаче – да због изолованих примера родитеља, који се не брину добро о својој деци, не треба да се лише родитељских права остали.

    Текст става је прихваћен од пуног састава Светог Синода.

    13
  6. Treba organizovati prevoz za Bugarsku pa se tu molite. Prije bi vas trebalo u Srbiju prebaciti, ali izgleda da ni Srbija neće dozvolit okupljanja.

    5
    30
    1. Нама је суђено да се овдје гомиламо,и ту се са секташима обарчунамо,ништа није случајно дан Д се приближава некстру !

      25
      2
  7. страх ( или како енглези то преведоше – стрес ) је најгора болест, од ње све почиње

    22
    4

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net