Како је Ђукановић постао милионер: Брат, повезана фирма и спорне трансакције
1 min readАкције Прве банке од фирме “Capital Invest” у власништву Мила Ђукановића по цијени пет пута вишој од номиналне у јулу 2008. године за 1,55 милиона евра купила је фирма “Измонт ДВ” и то кредитом који је претходно добила од Прве банке, показује документација у коју су “Вијести” имале увид.
Према тадашњем закону о банкама и садашњем Закону о кредитним институцијама забрањено је да банка даје кредите другим фирмама за куповину њених акција – “Куповина елемената сопствених средстава банке, средствима која су директно или индиректно прибављена из кредита или другог правног посла закљученог са том банком, ништав је правни посао”. Ова законска забрана управо служи да би се спријечила банка да својим новцем подстиче куповину својих акција и тиме врши малверзације на берзи у циљу увећавање вриједности својих акција.
Већински власник Прве банке тада и сада је брат актуелног предсједника Црне Горе Ацо Ђукановић, који је, према овој документацији, са личног рачуна у априлу 2013. године купио преосталих скоро 11 хиљада акција од братове фирме омогућујући му чист профит од милион еура.
Помоћ другова и кумова
Ово је први пут од спорне трансакције акцијама Прве банке да се објављују информације о фирмама и особама које су куповале акције од Ђукановићеве фирме по енормно високим цијенама и тиме му омогућавале високу зараду.
”Capital Invest” је овим трансакцијама са “Измонт ДВ” 2008. године вратио кредит од 1,5 милиона еура који је годину дана раније узео од лондонске Пиреус банке захваљујући кеш колатералу који су за њега уплатили бизнисмени и кумови Жељко Михаиловић и Душан Бан, а преко фирме Душка Кнежевића.
Према ревизорском извјештају Прве банке за 2010. годину, најстаријег који се може наћи у регистрима, фирма “Измонт ДВ” је означена као повезана фирма. То би значило да је ревизор из података које је имао открио власничке или пословне везе између ње и Прве банке или акционара банке. Наведено је да је на крају те године “Измонт ДВ” имао дуг према овој банци од 2,7 милиона евра на основу раније одобреног кредита, али се не наводи када је тај кредит одобрен и за коју намјену.
Тиме што је ова фирма купила акције Прве банке од Ђукановића, по цијени пет пута већој од номиналне, омогућила му је да врати кредит, као и да му преосталих скоро 11 хиљада акција остане као чиста зарада. Те преостале акције су у том тренутку формално вриједјеле око 6,6 милиона евра, што је врло висока чиста добит с обзиром на улог од милион и по и вријеме од само годину од њихове куповине.
Брисање података из регистра
Фирма “Измонт ДВ” је основана у јануару 2005. године, међутим у централном регистру сада нема података о томе ко су били њени власници и директори све до краја 2008. године. Дакле у периоду када је та фирма куповала акције Прве банке од Ђукановићевог “Capital Investa”, и помогла му да оствари огроман приход, нема званичних података у државним регистрима о њеним власницима и управљачима. Ови подаци су и сада морали бити доступни у електронским регистрима, осим ако нису случајно или намјерно обрисани.
”Вијести” су добиле податке из “папирне архиве” да је оснивач од јануара 2005. године био Вељко Данојлић из Требиња, и да је као власник остао до 22. јула 2008. године, односно 12 дана након што је фирма купила акције од Мила Ђукановића по енормно високим цијенама. Тада се као власник и директор уписује Слободан Тркља. Након његове смрти у мају 2015. године, фирму су добили насљедници. Жиро-рачун фирме је у непрекидној блокади од јуна 2015. године.
Све повезане фирме на истој адреси
У периоду трансакције с акцијама Прве банке сједиште фирме “Измонт ДВ” је било на адреси Булевар револуција 2, гдје се налази зграда Републичког завода за урбанизам и планирање у власништву Аца Ђукановића. Исту адресу имао је и “Capital Invest”, као и раније угашена фирма Мила Ђукановића “Select Investments” и једна од главним фирми Аца Ђукановића “Инвест Нова”.
Све ово може указати да фирма није случајно на берзи купила акције Прве банке од “Capital Investa” 9. јула 2008.
”Capital Invest” је накнадно у јулу 2008. на берзи продао мали пакет акција по цијени од 610 евра по акцији за још 245 хиљада евра.
Након тога Прва банка долази у озбиљне проблеме и у децембру 2008. године Влада Мила Ђукановића је спасава давањем државне помоћи од 44 милиона евра. Ђукановић је тада имао још око десет хиљада акција Прве банке које су номинално вриједјеле око 1,2 милиона евра, али није било интересовања за њихову куповину.
Спасавао банку, па имао корист
”Цапитал Инвест” је ове преостале акције Прве банке продао 16. априла 2013. године по цијени од 102 евра за укупно 1,06 милиона евра, што је представљало и чисту зараду јер су од претходне продаје вратили кредит и покрили све трошкове у вези кредита и трансакција.
Према документацији у коју су увид имале “Вијести”, ове акције је купио Ацо Ђукановић плаћајући их са свог кастоди рачуна у Црногорској комерцијалној банци. На овај начин је помогао брату да заради први легални милион еура. Пет дана прије ове трансакције акције Прве банке на берзи вриједјеле су свега 76 евра, али су за четири радна дана имали раст од збирно 34 одсто остварен врло ниским прометом.
Након тога акције Прве банке више никада нису биле на тој цијени, а посљедњи пут са њима је трговано на берзи у јануару ове године по цијени од 24,88 евра.
Мило Ђукановић је у тренутку продаје ових акција био предсједник Владе, а тиме што је новац за своје акције добио од већинског власника једне банке доводи га у додатни конфликт интереса, јер је од претходне државне помоћи и спашавању ове банке имао и личну корист.
Акције банке расле тачно када је требало
”Цапитал Инвест” је кредит од милион и по еура добио 11. јула 2007. године, а 3. августа исте године учествује у докапитализацији Прве банке када за 1,46 милиона евра добија скоро 12 хиљада акција по номиналној цијени од 127 евра. Тада је вриједност акција на берзи износила 188 евра, али након тога почиње скоро свакодневни раст њихове цијене. Правилима берзе раст њених акција био је ограничен на 10 одсто дневно, али се тај проценат најчешће и постизао и то понекад прометом од само једне акције.
Већ само мјесец касније њене акције су вриједјеле 334 евра, односно скоро три пута више у односу на цијену по којима их је добио “Capital Invest”. Док су два и по мјесеца касније прешле цифру од хиљаду евра. Да је “Capital Invest” тада пронашао купца по тим цијенама зарадио би десет милиона еура. Након тога су у јавности почеле да се појављују приче о проблемима у Првој банци, али је вриједност њених акција са малим количинама промета одржавана на нивоу између 600 и 700 евра.
Већ мјесец дана након што је Ђукановић продао акције по тој цијени, престало је скоро свако веће интересовање за њиховом куповином. Тек крајем 2009. године, када је укинуто ограничење о дневном расту и паду акција од 10 одсто, долази до драстичног пада њихове вриједности и већ у фебруару 2010. акције Прве банке на берзи вриједе 52 евра. Сада се могу купити и за 22 евра, али нема купаца.
У мају 2018. године Мило Ђукановић је фирму “Capital Invest” поклонио свом сину Блажу.
Без одговора из кабинета, Прве банке и “Capital Invest”
Поводом нових чињеница и доказа о овом случају “Вијести” су питања послала кабинету предсједника Мила Ђукановић, “Capital Invest” и Првој банци.
Од Ђукановића су затражени одговори да ли је своје акције продао фирми “Измонт ДВ” и свом брату, да ли је познавао власнике и директоре те фирме, као и да ли је унапријед договарао ове трансакције са том фирмом и својим братом.
Од Прве банке су затражени одговори да ли је у 2008. години дала кредит фирми “Измонт ДВ” из Подгорици, у сврху куповине акција Прве банке на берзи, као и да ли је тај кредит законит с обзиром на тадашњи члан 79 Закона о банкама и садашњи члан 177 Закона о кредитним институцијама.
”Вијести” су осим за одговоре замолиле да им јаве да ли уопште могу очекивати одговоре, али нису урадили ни једно, ни друго.
Како је говорио Ђукановић о спорном послу
Ђукановић је у јулу 2008. казао да су га рационални разлози навели да прода дио акција за милион и по.
“Са том фирмом не желим да радим док сам премијер, нити са иједном другом. Тај кредит ми је производио годишњи трошак од 70-80.000 евра по основу камата. Због тога сам одлучио да продам акције и вратим кредит како бих избјегао трошкове док се не бавим бизнисом јер би то, заиста, било погибељно и не треба ми ништа”, рекао је тада Ђукановић.
Пет мјесеци касније када је као предсједник Владе одобрио помоћ од 44 милиона евра за спашавање Прве банке, одговарајући на питања посланика у Скупштини казао је да није био у конфликту интереса.
”Чињенице родбинских односа мојих или било ког другог представника власти са неким од акционара Прве банке или било ког другог банкарског субјекта не смију бити разлог да та банка има неравноправан положај на тржишту, па ни када је ријеч о примјени назначеног закона. У супротном, депоненти те банке, правна и физичка лица о којима с правом бринете, па тиме и њени акционари били би доведени у неравноправан положај у односу на депоненте и власнике других банака. То би значило и директно кршење закона јер се закони не могу селективно примјењивати. Дакле, на овај начин, надам се, доста убједљиво одбацујем једну инсинуацију коју сте изрекли у свом питању о томе да је ово потез којим ја превасходно бринем о својим интересима”, навео је тада Ђукановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Zaboravili ste da je prvoj banci Vlada 2008 dala kredit od 44 miliona koji je vraćen na način što se isti milion zavrtio 300 puta između vodovoda, trezora i prve banke.
Zaboravili ste da su profitabilme državne kompanije ili kompanije namjerno gurnute u stečaj date kumovima
Zaboravili ste da je državno zemljište dijeljeno šakom i kapom
Zaboravili ste koncesije, subvencije i kredite za gradnju mini i maksi elektrana na vjetro, vodeni ili solarni pogon
Zaboravili ste Limenku koja je prodata kao nepotrebna državi za 3.3 miliona a da smo 2012 platili 10.5 miliona zakup nad objektom. koja parodija, prodas nesto da bi zakupio na godisnjem nivou koliko si ga prodao.
Poreske povlastice bliskih firmi i kreditiranja tih firmi iz budzeta preko IRFa koje nikada nisu vraćene
itd