ИН4С

ИН4С портал

Како је ДПС обликовао црногорски идентитет: Нација и језик у служби политике

1 min read
Подаци са последњег пописа показали су да ипак, без обзира на вишегодишњу систематску и системску дискриминацију, српски идентитет у Црној Гори јача, а српским језиком говори највећи број грађана државе

"црногорски језик"

Странка Демократска партија социјалиста (ДПС), предвођена Милом Ђукановићем, годинама је имала кључну улогу у обликовању модерног црногорског идентитета. Многима је процес изградње црногорске нације изгледао као политички пројект, посебно након распада Југославије и референдума о независности Црне Горе 2006. године. За противнике ДПС-а, тај пројект представљао је намјеран покушај да се створи “вјештачка” нација, с циљем удаљавања Црне Горе од њеног српског идентитета.

Стварање црногорске нације

До краја 20. вијека, већина становника Црне Горе изјашњавала се као Срби, што је потврдио и попис из 1991. године. Међутим, доласком ДПС-а на власт и с растућим политичким интересима за независност Црне Горе, идентитетска политика постала је кључно средство. ДПС је кроз образовни систем, медије и институције промовирала идеју посебног црногорског идентитета, различитог од српског. Ова идеја, која је јачала током деведесетих и посебно након 2006. године, изазвала је бројне контроверзе, јер су многи вјеровали да је то дио ширег плана да се Црна Гора што више дистанцира од српске историје и традиције.

Тзв. црногорски језик: политичко средство

Једна од најконтроверзнијих одлука ДПС-а била је увођење тзв. црногорског језика као службеног језика државе. Према противницима ове одлуке, црногорски језик је измишљен како би се додатно нагласила разлика између Црне Горе и Србије. Прије 2006. године, српски језик био је доминантан, а многи лингвисти сматрају да је разлика између српског и црногорског језика минимална, па чак и непостојећа. Увођење црногорског језика у школе, медије и администрацију посматрано је као политички потез ДПС-а како би се консолидовала црногорска нација и створио посебан идентитет.

Ова одлука изазвала је бурне реакције, међу Србима у Црној Гори, који су се осјећали и осјећају културно маргинализирано. Црногорски језик је постепено заузимао централну позицију у службеним институцијама.

Проблем етничке и језичке хомогенизације

Ове промјене, нарочито стварање црногорске нације и језика, изазвале су дубоке подјеле у друштву. Српска заједница, која је десетљећима чинила значајан дио становништва Црне Горе, доживјела је ове промјене као покушај потискивања њиховог идентитета. ДПС је, међутим, увијек бранила ове одлуке као неопходне кораке у изградњи модерне, независне државе.

Ипак, критичари сматрају да је процес изградње црногорске нације под ДПС-ом био политички мотивисан, с циљем дугорочног јачања власти партије и удаљавања од Србије. Промјене у језику и идентитету допринијеле су поларизацији унутар земље, гдје се етничке и културне подјеле све више користе као средство за политичку мобилизацију.

Етничке и језичке промјене које је проводила власт ДПС-а у Црној Гори обликовале су нову стварност, али су такође довеле до дубљих друштвених подјела. Политички пројект стварања црногорске нације и језика оставља за собом проблематичне односе. Ове тензије представљају дугорочан изазов за стабилност Црне Горе, која ће морати пронаћи равнотежу између нових и старих идентитета.

Међутим, подаци са последњег пописа показали су да ипак, без обзира на вишегодишњу систематску и системску дискриминацију, српски идентитет у Црној Гори јача, а српским језиком говори највећи број грађана државе. Све то указује на борбу која тек предстоји да се Црна Гора врати себи, почевши од враћања статуса службеног језика српском језику па надаље.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “Како је ДПС обликовао црногорски идентитет: Нација и језик у служби политике

  1. Ne pridavajte DPS-u moć koju nema. Učvršćivanju crnogorskog identiteta najviše su doprinijeli komunisti, a crnogorci i dan danas smatraju da je to bio najbolji režim, najpravednije društveno uređenje i vrijeme kad se najbolje živjelo. Za crnogorce je Tito neprikosnoveni lider i niko od današnjih mu nije ni do koljena. Tako da vam je „uzaludan trud svirači“. Očekivati da će neko odustati od Tita i komunizma u ovoj zemlji i prihvatiti četničku ideologiju je budalasto.

    1
    9
    1. CG, iako ti i nijesi Crnogorac ne brukaj slavno crnogorsko ime i crnogorce takvim lažima. Jeste su Titovi komunisti 1945 direktivom naložili da se svi Srbi u Crnu Goru moraju izjasnit kao nacionalni Crnogorci, pa je od predratnih 92% Srba preko noće nastalo 90% nacionalnih Crnogoraca. Ali čak se ni Tito i njegov komunistički režim nijesu usudili da narede promjenu jezika i pisma kojim se oduvjek govorilo i pisalo u CG, a to je oduvjek bio srpski jezik i ćirilica. Upravo to je uradio Milov DPS preko kvazilingviste Adnana Ćirgića koji je dodavši 2 slova izmislio novi jezik crnogorski, a tada je promjenjeno i vjekovno ćirilićno pismo u latinično. Mi smo jedina država i jedini narod na svijetu kom je pripadnik druge nacije i vjere u 21 vijeku izmislio nov jezik iako smo ga stoljećima imali i koristili. Takodje smo jedina država na svijet dje je novokomponovani crnogorski jezik kojim govori manjina naroda službeni, a većinski srpski jezik to nije. Ima jos puno vaših laži i nelogičnosti no nijeste vrijedni dubljeg dijaloga

      1. U vrijeme komunista je postojao samo srpsko-hrvatski jezik. U vrijeme raspada Jugoslavije niko nije želio da prihvati naziv „srpski“ za jezik kojim govori jer su se svi gadili srba kao da su gubavi, Tako je svako nazvao svoj jezik kako je želio, a jezik je isti. Čirgić nije ništa izmislio jer je to jezik, odnosno slova koja su se uvijek koristila u Crnoj Gori, od kad je Crne Gore.

        1. „Čirgić nije ništa izmislio jer je to jezik, odnosno slova koja su se uvijek koristila u Crnoj Gori“

          Zasto ismisljas nova slova, hoces reci „zvuci“ ? Zvuk u jeziku nije isto kao sto je slovo, tako da ne lupaj takve gluposti, nikada nisu postojala posebna slova.

  2. Хоћеш да кажеш да на првом попису није било 95% Срба,?Па ђе нестадоше,а није било тракторијаде?

  3. Ako vidimo da Hrvatska izgleda kao kifla onda je jasno da trebao nastavak ka zatvaranju mora za Srbe каже:

    Od Srba napraviti branu za Srbe i to pomocu kulture, zasto pomocu kulture, zato jer je ona dugotrajnija od vojnog osvajanja.
    Napravili Hrvate i hrvatski jezik samo srpskom jeziku promenili ime.
    Napravili Albancima drzavu i jezik, fali ima samo srpska istorija.
    Sve bi dali Vatikanu u zamenu da im ovi napisu vekovnu istoriju koja bi naravno morala da se izucava na univezitetu.
    Po tom sablonu su radili i u Montenegro, zasli pa nasli.
    Napravili Crnogorce i crnogorski jezik, samo srpskom jeziku promenili ime
    Ali narod se digao i velicanstvenim litijama rekao dosta.

  4. да би мило шверцат наставио они променили писмоо језик засттаву а да би почо шверцат и лоповлуцима уништавања бавит се посто комунист тоитоист слобиовац момовац србин љубљач крста у руци митрополита писац писама Патријарху Павлу либерал натовац буржуј тајкун социјалист атеист творац хришћанске цркве Крсто и Капо Јово у истом дану и Љубо Чупић тајкун натовац Саво Ковачевић Црногорац који против пописа из 1905 .г. против Петровића против Куча против Боке Паштровића …имал краја но но сваки му дан овакав …творцу језикас и нације и државе и уништитељу сваке вере коју исповеда од комунизма до атеизма и … мислим да говорио да верује у комунизам а сада да ништаневерује јер атеиста …а успут све набројано верово а у ствари лопов шверцер и то му основни мотив који га и од власти више привлачи …јер и даље контролише шверц а власт му битна мање и плата мања и јаков мањи утицај од Мила …

    1. Kako su Srbi bili vecina 1991. god? Tada je na popisu bilo 62% Crnogoraca i 9% Srba. Dakle od 1991 do danas je broj Crnogoraca opadao.

      6
      1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *