ИН4С

ИН4С портал

Како је ЕПЦГ „пословао“ под влашћу ДПС и Прве фамилије: Чудна поступања тужилаца!

1 min read

ЕПЦГ

Јавност је до сада навикла на многе саге око пословања Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ) под влашћу Прве фамилије Црне Горе и њеног политичког крила- Демократске партије социјалиста (ДПС).

Одавно се зна да је ЕПЦГ обављала већину трансакција преко Прве банке и у њој држала десетине милиона еура депозита како би појачала ликвидност некад посрнуле банке. ДПС-ов предсједник борда директора Срђан Ковачевић је тада то објашњавао „као добру инвестицују“ што је банка докапитализирана и што је удио ЕПЦГ у власништву скочио на скоро петину.

Од када је ДПС изгубио извршну власт почели су падати и депозити у Првој банци тако да је већина заробљеног новца поново на располагању борду ЕПЦГ-а док је удио компаније у власничкој структури банке пао на 7,17 одсто. Осим проблема депозита појавили су се и проблеми књиговодствене вриједности капитала који је крајем 2018. год. износио готово милијарду и 43 милиона еура и који је до краја 2021. умањен за скоро 320 милиона преко емисије акција и поништавања истих и књижног одобрења поништавања властитих губитака.

Представница мањинских акционара Наташа Бацковић је због нетранспарентног начина пословања и уочених нерегуларности и незаконитости поднијела кривичне пријаве децембра 2016.год. против руководства компаније на челу са Срђаном Ковачевићем и против италијанских менаџера из А2А компаније која је тада била стратешки партнер ЕПЦГ-а и чије акције је касније Влада касније откупила за 120 милиона еура. Кривична пријава је допуњена 30.08.2019. године и послата Управи полиције и Агенцији за националну безбједност (АНБ).

У кривичним пријавама се црногорски и италијански менаџери и нови предсједник борда директора Ђоко Кривокапић терете за стрварање криминалне организације из чл. 401а ст.2. Кривичног Законика ЦГ (КЗЦГ) и за наношење штете компанији и држави као већинском власнику. Између осталог се истиче да је компанија „оштећена за 52 милиона еура на начин што су купљене „сопствене акције“ од А2А СПА Бреша поништене“.

Бацковић је тврдила да је Ђоко Кривокапић био дужан да купљене сопствене акције од А2А у вриједности од 52 милиона понуди на тржиште – берзу или подијели акционарима прије поништавања. Међутим „именовани никада није сазвао сједницу Одбора директора“ како би се изгласала одлука о емитовању откупљених „сопствених акција“ и била верификована на Скупштини акционара.

Интересантно је да је предмет тада у АНБ-у задужио помоћник директора Лука Булатовић. АНБ је путем архиве, по ријечима Бацковић, након што је пријава оцијењена основаном, списе службено послало Врховном државном тужилаштву (ВДТ) које га је уступило Специјалном државном тужилаштву (СДТ) као надлежном за дјела стварања криминалне организације. Неких мјесец и по након подношења пријаве, Бацковић је добила телефонски позив из АНБ-а. Женска особа се представила као секретарица тадашњег директора Дејана Перуничића и обавијестила је да је предмет прегледао директор и дао га Луки Булатовићу.

Послије тога је Булатовић директно узео везу и рекао је АНБ извршила провјере кривичне пријаве рекавши да су наводи тачни и „понудио ми мјере заштите и надзора јер су процијенили да ми је сигурност угрожена“ каже Бацковић. Она је одбила заштиту ради личне сигурности њезине породице јер сматра да они које штити држава лоше прођу, некад и са мецима у тијелу. Бацковић наводи и да је Булатовићу одговорила да се није директно обратила тужилаштву и ВДТ-у јер људи који пријављују високу корупцију касније постану мета. Бацковић се након тога није више чула са Булатовићем.

Овај оперативац АНБ-а је 15.10.2021. нађен мртав. Истражитељи су рекли да је навјероватније извршио самоубиство. Оставио је и двије видео поруке гдје је навео неке од разлога који су га навели на такав чин.  
Одговор из тужилаштва по кривичној пријави је стигао тек након двије године- 08.11.2021. са једноставном обавијести од тужитељке Софије Лутовац из Основног државног тужилаштва (ОДТ) у Никшићу да је њена кривична пријава одбачена као неоснована.

Обавјештење је било без заведеног броја предмета и без рјешења са образложењем. Након тога је послат приговор Тужилачком савјету којим сада предсједава Маја Јовановић и које је позитивно ријешило притужбу 15.09. ове године констатујући да је основни тужилац „није поучио о даљим правима“. Указано је тужитељки и руководиоцу ОДТ-а у Никшићу да је „потребно наведену кривичну пријаву у КТ уписник и донијети одлуку у складу са законом с обзиром да је кривична пријава поднијета против тачно одређених лица због конкретних радњи са доказима у прилогу“. Обавјештење је потписала Маја Јовановић.

Дана 22.10. ове године коначно је стигао и нови одговор из ОДТ Никшић, овај пут са обавјештењем и рјешењем којим се поново одбацује пријава која је умјесто стварања криминалне организације заведена као „злоупотреба положаја у привредном пословању“ из чл. 272 КЗЦГ. У образложењу се наводи да је СДТ оцијенило да нема елемената бића кривичног дјела стварања криминалне организације и пријаву је послало ОДТ Никшић на даље поступање јер је у Никшићу сједиште Елктропривреде Црне Горе АД. ОДТ је навео да „трансакције куповине, поништења сопствених акција и смањења капитала су извршене у складу са прописима који регулишу наведену област“.

ОДТ је онда, позивајући се на вјештака економско- финансијске струке навео да је „прилив новца од емисије акција износио 96.271.758 еура а одлив новца по основу сопствене куповине акција је износио 104.524.861,66 еура, па имајући у виду да се ради о приближним вриједностима, наведеним трансакцијама није угрожена ликвидност и солвентност друштва“.
Како су 96 милиона и 104 милиона приближне вриједности и како разлика од 8,253 милиона еура не угрожава ликвидност и солвентност фирме је остало недоречено од стране ОДТ-а. Бацковић наводи да је послала нову притужбу на „незаконито и некоректно рјешење ОДТ Никшић и пријаву за угрожавање сигурности из чл.168“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *