Како је херојство пилота спасило 155 живота (ВИДЕО)
1 min readПре седам година свет је остао у шоку гледајући на вестима снимке путничког авиона који је успео да слети на њујоршку реку Хадсон након озбиљног квара на оба мотора а да притом сви путници и чланови посаде прођу неповређено. Оно што у том тренутку није било очигледно је да је свет добио новог хероја – пилота Чезлија Салија Саленбергера.
Авион US Airways на лету 1549 15. јануара 2009. године полетео је са њујоршког аеродрома La Guardia за Шарлот у Северној Каролини, али је убрзо након полетања пилот јавио контроли лета да се авион сударио с јатом дивљих гусака, што је изазвало пожар у најмање једном од мотора.
“Летео сам на стотине пута пре тог догађаја, али је звук који сам у том тренутку чуо учинио да се осетим као да сам први пут у авиону”, каже Кејси Џоунс, један од путника овог авиона.
Није било времена за губљење. Пилот је схватио да не може доћи до најближег Тетерборо аеродрома и у року од три минута од удара и губљења функција мотора, одлучио да летелицу спусти у реку Хадсон.
„Сваки пут кад чујете да је авион пао, обично замишљате ватру. Гледао сам кроз прозор док смо понирали и све што сам видео био је водени зид”, описује Џоунс.
Он тврди да је звук удара био сличан звуку који производе Нијагарини водопади и то без чепова за уши.
Непосредно након што је авион пао у реку, Саленбергер је отворио врата кокпита и дао наредбу за евакуацију 150 путника на крила авиона.
Док је делимично потопљена летелица полако тонула, одлуке су морале да се доносе муњевитом брзином, нарочито зато што је један путник у паници отворио стражња врата због чега је авион још брже понирао.
Када су сви напустили кабину, Саленбергер је два пута прошао авионом, како би потврдио да су сви евакуисани. Један од путника помагао је у евакуацији и када је видео да су крила авиона препуна људи, није имао друге, него да скочи у ледену Хадсон реку и плива до најближег брода. Следила га је неколицина оних који су се плашили да би авион могао експлодирати, али је и то био велики подухват. У то време, температура ваздуха износила је -7 степени Целзијуса, а температура воде само два.
Упркос овако тешкој ситуацији, нико није озбиљније повређен и укупно је само 24 путника и двоје чланова посаде примљено у болницу углавном због хипотермије.
Пилота Салија јавност је дочекала као хероја са изузетним способностима. Овај храбри човек у том тренутку имао је 57 година и био је бивши војни пилот. У време несреће, Сали, како су га касније звали сви који су чули за његов невероватни подухват, иза себе је имао 19.663 сати летења, од чега 4.765 у А320 авиону.
Он је, заједно са остатком посаде, добио “Мајсторску медаљу” од Удружења пилота за невероватни подухват, а од тадашњег градоначелника Мајкла Блумберга и Кључеве града.
Сали је добио и исту књигу коју је изгубио у авиону, а коју је позајмио из библиотеке: „Култура правде: Баланс између безбедности и одговорности“. Он се пензионисао 3. марта 2010. после 30 година летења. Његов последњи лет био је од Форт Лодердејла до Шарлота, где се поново срео са својим копилотом Џефом Скилсом и десетак путника из лета 1549.
Клинт Иствуд одлучио је да исприча причу овом јунаку и догађају који је потресао свет, а улогу неустрашивог Салија дао је ненадмашном прваку Холивуда Тому Хенксу. Судећи по првим реакцијама на филм, Иствуд и Хенкс остварили су врхунски биографски филм и на платно донели сву драматичност оригиналног догађаја.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: