Како је КФОР уништио најуспешније предузеће на Космету
1 min readПише: Зоран Влашковић
Мултиетничко предузеће у мешовитој својини ДОО “Табак“ из јужног дела Косовске Митровице, које се бавило производњом, откупом и обрадом дувана, годинама је, до 1999. године, било не само најбоље предузеће на Косову и Метохији већ и мећу најбољима у Југославији. Предузеће је имало 31 акционара, од којих 23 у радном односу.
Рад и савесно пословање предузећа трајали су све до 21. јуна 1999. године, када је француски Кфор ушао у објекат ДОО “Табак“ и тиме практично зауставио рад а раднике послао на улицу! Радници су од тада онемогућени да улазе у предузеће и раде. Од 2001. до 2011. године предузеће је запосео грчки Кфор. Француски Кфор је само прва три месеца, од јула 1999. платио кирију од 20.000 немачких марака што је директор Ераковић равномерно поделио радницима и за шта постоји уредна документација.
„Нисмо никако могли да спречимо улазак Кфора у предузеће. Имали смо попис затеченог стања са укупном функционалном опремом и великим залихама дувана. Но, ја као директор и радници више нисмо могли ништа одлучивати о нашем дојучерашњем предузећу. Дао сам дозволу за продају целокупне залихе дувана, јер је Кфор инсистирао на томе због наводно велике штетности дувана за војнике“, прича директор ДОО “Табак“ Драгомир Ераковић који је у “Табаку“ од 1970. а директор од 1979. године.
Одлуком шефа УНМИК-а, Бернарда Кушнера, од 12. септембра 2001. године ДОО “Табак“ је регистрован под бројем 80494866 и тиме практично избрисао све што је предузеће имало са ранијим статусом.
Жалио се Ераковић опет свима у УНМИК-у, Приштини, регоналном УН –у, слао дописе надлежнима у Косовскомитровичком округу са српском влашћу, Београду али ништа. Настављено са тотално уништавањем предузећа како од људи из Кфора, тако од УН –а, Приштине и других.
И тако је било, залихе дувана су продате за сумњивих 120.000 евра а целокупна опрема за 1.690.000 евра. Радници и акционари нису добили ни цент од тога. Сигурно су се многи, из војних и цивилних мисија као и они из Приштине окористили од те продаје, кажу бивши радници “Табака“.
Сада је и цео објекат ДОО “Табак“ купљен од неког Албанца, адаптиран је и са сигурношћу је да ту неће бити никаквог предузећа за производњу, откуп и продају дувана. Најбоље предузеће на КиМ је уништено свесно да би се појединци обогатили од новца зарађеног од продаје машина али и дувана.
Као нико, директор Ераковић у својој борби са Кфором, УНМИК – ом, судовима, косовском агенцијом за приватизацијом и Приштином, да сачува предузеће у корист албанских и српских радника. Поседује уредну судску и сву другу документацију али је све пало у воду каду су безакоње и правно насиље коришћени да се ДОО “Табак“, најистинитије, свесно уништи!
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: