Како је НАТО Сардинију направио радиоактивним ђубриштем
Опустошена земља – то је слика југа и југоистока Сардиније, толико различита од сјевера који на свјетским листама луксузних љетовалишта заузима водећа мјеста.
Уништени дио острва премрежен је НАТО базама, у којима се врши испробавање нових оружја и експлозива и тестирају последице изложености хемијским, токсичним и радиоактивним материјама, као и наночестицама тешких метала насталим од испаљене муниције, као и оне са осиромашеним уранијумом.
Све је почело 1956. године, када је у Вашингтону исцртана улога Италије на шаховској табли Хладног рата.
На овом подручју, од око 35000 хектара, налазе се четири војне базе од којих је Куира, на 13000 хектара, далеко највећа у Европи. Овдје се испробавају најопаснија оружја на полигонима који нису чишћени 50 година.
Данак је, по процјенама након првих истраживања која су започела тек прије коју годину – 181 преминули међу онима који су директно радили у овим базама.
Торијум, радиокативни и канцерогени елеменат коришћен у ракетном противтенковском оружју, нађен је, пише у извјештају, „како у животињама, чак и у млијеку оваца, тако и у костима ексхумираних чобана који су млади преминули од онколошких обољења или лимфома, а који су обољели напасајући своја стада„.
У званичном налазу Извештаја Парламентарне комисије пише да су неуродегенеративна обољења „призната као болести повезане са војном службом од стране САД, али нису призната у Италији“. Италијанске Оружане снаге, наводи се даље, „деценијама су излагале војни персонал, као и цивиле на раду у војним структурама, високој концентрацији гаса радон, прећуткујући опасност од радиоактивног гаса познатог по канцерогеном дејству“.
Мјесто Салто ди Куира, у југоисточној Сардинији, од 1956. године има ту функцију и црни је рекордер по броју преминулих од тумора. Рађају се и животиње са ужасним деформитетима – јагњићи са шест ногу, ушима на мјесту где би требало да буду очи…
Сардинија у Италији држи рекорд по броју обољелих од леукемије. Десетине младих су обољеле од ове тешке болести, а у њиховим тијелима су пронађени микроостаци истоветни онима код војника преминулих од тумора по повратку из мисија са балканског простора.
У Италији се зато сада повезују „балкански синдром“, под којим се подразумевају војници преминули или обољели после мисија на Балкану, и „синдром Куира“.
Сат експреримента 50000 евра
У НАТО базама на Сардинији наставља се са експериментисањем. Полигони се изнајмљују заинтересованима. За 50000 евра на сат велике фирме ту испробавају нове експлозиве и оружја.
У 40 одсто случајева ради се о приватним компанијама.
Друге државе су затвориле полигоне за експериментисање, једини који је остао је овај на Сардинији, ђубришту НАТО.
Извор: Новости
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
У годинама које слиједе шиптари ће тек схватити како су их, прије свега, Амери бранили од Милошевића. Све из чистог милосрђа. Двоглава дјеца која им се буду рађала биће круна америчке хуманости.