ИН4С

ИН4С портал

Како је њемачки новинар „написао“ биографију Ива Андрића: Био Хрват, данак у крви му имао добрих страна

1 min read
Помпезно најављена биографија Ива Андрића, коју је под насловом "У пожару светова" написао немачки новинар Михаел Мартенс, а објавила "Лагуна", у преводу Валерије Фролих, подстакао је Слађану Илић, књижевног критичара, доктора књижевних и политичких наука, да читаоцима укаже на све њене, најблаже речено, спорне аспекте и циничне опаске

Иво Андрић

Помпезно најављена биографија Ива Андрића, коју је под насловом „У пожару светова“ написао немачки новинар Михаел Мартенс, а објавила „Лагуна“, у преводу Валерије Фролих, подстакао је Слађану Илић, књижевног критичара, доктора књижевних и политичких наука, да читаоцима укаже на све њене, најблаже речено, спорне аспекте и циничне опаске.

У тексту који је у целини објављен на сајту „Искре“, Илићева каже:

– Како сам аутор истиче, ту књигу писао је седам година, а у њеном настајању помогли су му неки културни, па и научни, што наши, што страни, посленици. Ова књига, видимо из „Израза захвалности“, имала је фондере, она је врста пројекта, што се на основу читања лако и уочава. Њен аутор је дугогодишњи политички дописник листа Frankfurter Allgemeine Zeitung – што се из природе књиге и види, као и „стручњак за балканска питања“, што се из књиге баш и не види.

Илићева истиче да је важно знати и да, што аутор и експлицира у предговору српском издању, ова књига није писана првенствено за „југословенску“, него за међународну публику, преносе Новости.

Ово аутор узима као оправдање, на пример, за то што није ни споменуо изузетно значајне Андрићеве есеје везане за мисао и дело Вука Караџића и Петра Петровића Његоша… Без тога, инострани читалац неће, рецимо, моћи да разуме зашто се Вук и Његош сматрају великим посленицима на градњи српског културног обрасца, а Иво Андрић њиховим својеврсним следбеником. Што је још важније, нема „свеобухватне биографије“ о Андрићу без осврта на текст Иве Андрића „Петар Петровић Његош као трагични јунак косовске мисли“ (1935), као ни без осврта на бар неки од седам огледа које је Андрић посветио делу Вука Караџића.

У оквиру одељка „Очеви и оци“, Илићева примећује да аутор у неколико наврата инсистира на томе да су родитељи Иве Андрића католички Хрвати из Босне, да не пропушта прилику да нагласи како је Андрић пореклом Хрват…

– Међутим, тек на 178. страни Мартенс вели, пошто ипак није могао да пренебрегне ту чињеницу, да је Андрић српски приповедач. Он пре нерадо, него радо, признаје да се сам Иво Андрић експлицитно изјаснио да је Србин. Колико је претерано у свакој прилици у књизи подсећати на то да је Андрић по рођењу Хрват, још је претераније, а и неукусније, ауторово бављење тиме ко је отац Иве Андрића, да ли је Иво ванбрачно дете или дете рођено у браку – пише Илићева.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Како је њемачки новинар „написао“ биографију Ива Андрића: Био Хрват, данак у крви му имао добрих страна

  1. Андрић је сам рекао да је Србин католичке вере. А немачки новинар Михаел Мартенс тврди супротно самом Андрић да је Хрват. Очигледно тендециозна тврдња. По мишљењу суграђана новинара Михаела (Маркс) преци новинара Михаела су мајмуни па самим тим и он МАЈМУН.

    10
  2. Ivo Andric je rodjen 1892 kod Travnika, kada Hrvatska nije ni postojala. Ali zapadna Evropa, citaj Njemacka, insistira na geografskoj Hrvatskoj, kao i u slucaju Tesle. Uzgred dozvoljavaju da se Hrvatska profilise kao ustaska drzava. Time Njemacka lijeci komplekse izgubljenih ratova (I i II) i cinjenice da je jos pod americkom okupacijom. Ta okupacija je za njih bila podnosljiva u vrijeme hladnog rata, ali kad im je nametnut globalisticko liberalni koncept, potpuno su izgubljeni kao nacija i (nekada) velika kultura. Globalisti su im uvalili milion muslimana, ima jad jadu da ih dodaje sledecih 100 godina. Tako da im je Andric najmanja briga. Inace, novinari na Zapadu (pa i u Njemackoj) su davno izgubili svaki ugled i nazivaju ih univerzalnim neznalicama.

    39

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy