ИН4С

ИН4С портал

Како је Трампа дочекало хришћанство

1 min read

Полемике о мугућим потезима новоизабраног америчког предсједника Доналда Трампа воде се у јавности и око Трампове религиозности, односно утицаја који ће вјерске организације имати на процесе вођења државе за вријеме његовог мандата.

Новоизабрани предсједник САД, који је иначе презвитеријанац, уочи избора 9. новембра говорио је пред бирачима у граду Кину, у држави Њу Хемпширу, потом се састао са православним грчким свештеником Емануелом Лемелсоном, преноси Спутњик позивајући се на грчку информативну агенција „Ромфеја“.

Након разговора са свештеником, Трамп га је замолио за благослов пред финалну фазу изборне кампање, преноси грчка информативна агенција „Ромфеја“. Отац Емануел, који је магистар богословије и који предаје на Грчком колеџу за теолошка истраживања Светог Крста у Бруклину, дао је благослов Трампу да постане нови предсједник САД.

У разговору са Трампом, отац Емануел је одобрио његове ставове, нагласивши да су они у складу са учењем и интересима Православне цркве. Отац Емануел, који је настојник Цркве Светог Георгија у граду Кину, назвао је Трампа „паметним и способним лидером који Америци може да донесе позитивне промјене“.

ruski-patrijarh-kiril-i-papa-franja-foto-profimediavikipedija_1

Спутњик подсјећа да је након предсједничких избора, патријарх московски и цијеле Русије Кирил честитао Трампу побједу и пожелио му јаку вољу, Божју помоћ и успјех у предстојећој „високој и одговорној служби“. Интересантно је да постоји врло велика могућност да ресор финансија земље преузме један од најмоћнијих америчких православаца — генерални директор једне од четири највеће америчке банке „Морган“ Џејмс Дајмон, који је потомак грчких емиграната.

Када су његови преци дошли у САД они су презиме Пападимитру промијенили у Дајмон. Ако су православци, неважно да ли су то Грци, Срби или Руси, са великим одушевљењем стали уз Трампа, Ватикан је ту заузео врло оштар став.

Тако је папа Фрања у фебруару ове године изјавио да америчког бизнисмена не сматра хришћанином. Међутим, Трамп је тада обећао католичком првосвештенику:

„Ако би ДАЕШ напао Ватикан, који је, како се зна, крајњи циљ терориста, папа би маштао и молио се да Доналд Трамп буде предсједник, јер он не би дозволио да се то деси. ДАЕШ би био ликвидиран, а не би био предмет разговора, као што је сада.“

Римски папа није коментарисао избор Трампа за предсједника САД.

Православац на челу Трамповог кабинета?

Си-Ен-Ен је објавио информацију да постоји могућност да новоизабрани амерички председник Доналд Трамп, за шефа свог кабинета именује 44-годишњег адвоката Рејнса Прибуса, досадашњег „оперативног“ шефа Републиканске странке.

Занимљиво је да је Рејнс Прибус литургијски православни хришћанин.

pribus-tramp

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Како је Трампа дочекало хришћанство

  1. O. Емануел Лемелсон је, иначе, православни Јеврејин, тако да благослов нема само харизматско-духовни, већ и политички значај. Рукоположен је у Албанској православној цркви у Америци, а близак је с Васељенском патријаршијом. Тврди да је као младић имао визију да ће се Рим и Цариград поново ујединити, али јачање позиције америчког Православља, свакако драстично квари Папину позицију у „екуменском дијалогу“. Бави се, као изданак јеврејске пословне породице, и „инвестиционо-пословном етиком“ у Православљу, што је јако занимљиво.

    Џејмс Дајмон је, заправо, „побуњени“ Демократа, који је чак био кандидат за Обаминог министра финансија. Рејнс Прибус је немачко-грчког порекла, а кад се ту дода и саветник Валид Фареш, сиријско-либански „маронит“, ради се заиста о занимљивом „хришћанско-блискоисточном“ друштву које је Трамп окупио око себе.

  2. Није, али њени саветници и чланови кабинета, попут Џона Подесте, јесу били важни шрафови у америчком римокатолицизму. Као што је уосталом и Руди Ђулијани, шраф у долазећем Трамповом кабинету. Али, Папа наступа као председник државе Ватикан, а Ватикан и римокатоличко пучанство нису исто.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *