ИН4С

ИН4С портал

Како је Весна Меденица преслишавала тужиоце и судије око нарученог судског процеса против Душка Кнежевића!

1 min read

А плус

Пише: Зоран Миловић

Шокантне преписке из скај-апликације тресу Црну Гору, из којих се може видјети ко је све из врха бивше власти, у тужилашту, полицији и судству, био повезан са криминалним активностима, што је само дјелић доказа о потпуној посрнулости црногорског правосуђа. Као доказ да је извршна власт ДПС-а у потпуности контролисала тужилаштво и судове у Црној Гори, а што је одбрана Душка Кнежевића упорно наглашавала у последњих шест година, јасно указује објављена преписка између некадашње предсједнице Врховног суда Црне Горе Весне Меденице и још актуелног предсједника Вишег суда у Подгорици Бориса Савића.

Потврда да је црногорско правосуђе било у канџама политике и да су судови доносили одлуке по директном диктату извршне власти и врха државе, јесте међусобна комуникација Весне Меденице и Бориса Савића, чију преписку су прије два дана објавиле “Вијести” из ауторске “радионице” хероине црногорског новинарства Јелене Јовановић, а бомбастично пренијели бројни портали.

Проблематична телефонска комуникација Меденице и Савића добила је и оригиналан наслов: “Боже, биће звека”! Звек је, сам по себи, правила свемоћна „прва дама” црногорског правосуђа, најприје тоном којим се обраћала себи подређеним судијама, а поготово начином како је од њих захтијевала да спроводе судске процесе против оних који су се замјерили тадашњем режиму, коме је Весна Меденица на убједљив начин исказивала захвалност што су јој, противно Уставу Црне Горе, повјерили и трећи мандат предсједнице Врховног суда.

“Не дај хоштаплерима”

Предсједник Вишег суда Борис Савић рапортирао је Весни Меденици о стању у више значајних судских предмета, али и извјештавао када је што “пошло на апелацију” и с њом договарао условне отпусте за оне осуђене који су интересовали тадашњу предсједницу Врховног суда.

Међу предметима о којима је Савић телефонским порукама извјештавао надређену колегиницу су “државни удар”, као и онај формиран против одбјеглог банкара Душка Кнежевића, Ђорђа Ђурђића…

Савић се 30. априла 2019. године жали да су у предмету против Кнежевића и Ђурђића тражили његово и изузеће тужиоца (Стојанке Радовић).

“Након одбијања више захтјева за одлагање, поднесен је захтјев за изузеће и мене и тужиоца, па сам као хитну радњу одложио за 13.05. и доставићу Апелационом па Специјалном”.

“Хоштаплери. Не дај…”, пише му Меденица.

О истом предмету разговарају и 13. маја те године, када јој говори да ће потврдити оптужницу против оптуженог банкара.

“Коначно окончах ово рочиште за Душка Кнежевића, сутра ћу написат одлуку о потврђивању оптужнице”, пише он.

“Бравоооо”, одговара му она.

Знојење Бориса Савића

Меденица и Савић коментарисали су и правили стратегију након што га је Душко Кнежевић оптужио за корупцију, тврдећи да је предсједнику Вишег суда и некадашњем ВДТ Ивици Станковићу секретар у ВДТ Ненад Вујошевић носио новац за корупцију.

“Ево ти дружење са Неном!!!!”, шаље Меденица поруку Савићу.

“Није ништа нетачно рекао. Процедура за јемство хипотеком је таква и ја то кажем сваком ко се интересује”, објашњава Савић.

Он јој пише и 7. октобра 2019. године и пита је када се могу чути: “Око овог на Инстаграму”.

“Ма ево на крају каже да је освета што сам издао наредбу за претрес објављивање да је Нено носио паре мени и Ивици. Прихватићу што кажете али заиста мислим да би требао одмах прес конференцију и јасно рећ да је то лаж, понудит полиграф и да питају што оће”, шаље он.

Меденица му одговара да ће га звати када буде у згради суда.

“Ок, ако прихватите волио би што прије прес”, пише он, па мало касније извјештава шефицу како је прошао.

“Рекао сам што сам мислио, нисам се знојио, мислим да је ОК”, пише јој он.

“Видјећу па ћу дати коментар”, одговара му Меденица.

Зноји ли се Савић још увијек од Меденице? – приупитао је посланик Демократске Црне Горе Момчило Лековић, забринут због најновијих информација које су изашле у јавност о начину комуникације предсједника Вишег суда Бориса Савића, са тадашњом предсједницом Врховног суда, оцјењујући да “поданички приступ који је видљив” у комуникацији Савића према Меденици “представља озбиљан ударац на независност судства и темељне принципе владавине права”.

“Овдје се сада поставља логично и забрињавајуће питање, да ли овакав поданички однос још увијек траје и зноји ли се Борис Савић још увијек од Весне Меденице? Такво понашање ставља у питање интегритет и непристрасност судова, те потпуно нарушава повјерење грађана у правосудни систем”, рекао је Момчило Лековић, позивајући надлежне институције да истраже и ову ситуацију и предузму одговарајуће мјере како би се осигурала независност и интегритет судства, јер “грађани заслужују правичан и транспарентан правосудни систем у којем се одлуке доносе на основу закона, а не личних и политичких интереса”.

Политички мотивисани процес

Подсјетимо да је одбрана Душка Кнежевића поводом потврђивања оптужнице против Кнежевића и Ђорђа Ђурђића од стране Вишег суда у Подгорици, тада упознала јавност да је у овом случају ријеч о политичком процесу.

Готово дводеценијска предсједница Врховног суда Весна Меденица, за коју се говорило да “ведри и облачи” црногорским правосуђем, отворено и директно је утицала на тужилаштво и на судове да подижу оптужнице и пресуђују по њеним директивама, за које је углавном добијала наредбе “одозго”, од врха власти и ДПС-а, што произилази из преписки пронађених у њеном телефону одузетом након њеног хапшења због сумње да је била дио криминалне групе коју је формирао њен син Милош Меденица, који је још у притвору као члан нарко-картела.

Да је и специјална државна тужитељка Стојанка Радовић (сада пензионерка) рапортирала је Весни Меденици о стању у предметима, сазнали смо из њихових преписки, објављених почетком децембра 2023. године у дневном листу “Вијести”.

Тужитељка Стојанка Радовић, иако би морале бити двије стране у поступку, обавјештавала предсједницу Врховног суда о предметима за које се Меденица интересовала… Њихова међусобна преписка открива незакониту заинтересованост за “истрагу против Душка Кнежевића” и јасно показује директну повезаност главног специјалног тужиоца Миливоја Катнића, неких специјалних тужиоца који су пристали да поступају по његовом налогу и тадашње извршне власти ДПС-а на челу са Милом Ђукановићем.

Радовић је, почетком 2019. године, са Меденицом причала о предметима, а тражила је од ње и савјет ког преводиоца да ангажује у “истрази против Кнежевића”.

“За превођење на енглески наредби за истрагу против Кнежевића да позовем некога кога ти предложиш. Заузети су ови већ ангажовани”, послала јој је поруку у фебруару те године.

Током 2019. године Стојанка Радовић је подигла оптужницу против директора Атлас банке Душка Кнежевића и бившег извршног директора те банке Ђорђа Ђурђића, због сумње да су наводно незаконито издали гаранције на износ од 12,5 милиона компанији “Каспиа пропертy холдингс”.

Пажин курир Мила Ђукановића

О спровођењу судског поступка против Душка Кнежевића, као дио политичке одмазде наручене од, због откривених афера, нервозног Мила Ђукановића, предсједница Врховног суда се интересовала код тужилаца и судија који су били задужени за тај предмет.

Почетком марта 2024. године, опет у “Вијестима”, објављена је преписка разговора и порука које је Весна Меденица током 2019. године размјењивала са Зораном Пажином, потоњим министром правде из редова ДПС-а.

“Тако се Пажин током једног од разговора са Меденицом осврнуо и на одгађање рочишта за потврђивање оптужнице Душку Кнежевићу и Ђорђу Ђурђићу, поручивши Меденици да “не упозорава без разлога”…

Иако јој је ту поруку послао 18. априла 2019. године, Меденица у разговору са њим до маја не помиње тог банкара.

“Потврђена оптужница. Сјутра писмени отправак”, написала му је она 13. маја.

Констатација министра правде и функционера ДПС-а, да “не упозорава без разлога”, није тешко закључити ко је наручилац оптужнице против предсједника Атлас групе Душка Кнежевића. Директива је ишла директно од – Мила Ђукановића!

И Интерпол је прозрео те “прљаве игре” црногорских политичких моћника, одбијајући да прихвати потјернице које је Црна Гора расписала за Кнежевићем. Интерпол је средином августа 2020. године, у јеку кампање за парламентарне изборе на којима је срушена власт Ђукановићевог ДПС-а, одбио све три црвене потјернице са образложењем да су “политички мотивисане”!?

Суђења у Вишем суду личила су на фарсу. Вишеструка одлагања рочишта и судског поступка даје за право онима који тврде, попут Дејана Миловца из МАНС-а, да “правосудна реформа није одмакла даље од именовања једног човјека и сви поступци који се воде пред судијама и тужиоцима на та мјеста инсталирали су Весна Меденица и Миливоје Катнић“!

Свемоћна – на другој страни закона

Некад свемоћна предсједница Врховног суда Црне Горе Весна Меденица, нашла се на другој страни закона и – иза решетака. Прва жена црногорског правосуђа, која је била „темељ режима Мила Ђукановића”, ухапшена је 17. априла 2022. због сумње да је починила два кривична дјела – стварање криминалне организације и злоупотреба службеног положаја. Непуних седам мјесеци провела у истражном затвору.

Према оптужници Специјалног државног тужилаштва, Весна Меденица се терети да се од 2019. до 2021. године обавезала да ће коришћењем положаја посредовати да се одређени предмети пред Вишим судом и Врховним судом заврше у корист два привредна друштва. У томе јој је, како пише у оптужници, помагао син Милош Меденица и поједини припадници криминалне организације, и да је за њено посредовање дат мито. Хапшење је уследило након објаве транскрипта Еуропола, пресретнутих разговора са Скај апликације њеног сина Милоша и тјелохранитеља, у којима су договарали кријумчарење дроге и шверц цигарета, а у њима Милош тврди да је његова мајка упозната са њиховим нелегалним пословима и да од ње могу да очекују заштиту.

Одлуку о укидању притвора Весни Меденици донио је Виши суд након жалбе њених адвоката Апелационом суду на претходну одлуку којом јој је продужен притвор. Уочи почетка суђења, предсједник Вишег суда Борис Савић је изјавио да је за њих тај предмет приоритет, али је десет мјесеци касније непознаница када ће свих 15 окривљених изнијети одбрану. Суђење у Вишем судом у Подгорици требало је да почне у мају 2023. године, главни претрес је само једном одржан, и до сада је суђење одлагано чак 15 пута!?

Док Меденица и њени адвокати тврде да им је у интересу да се суђење убрза, директорка МАНС-а Вања Ћаловић Марковић у то сумња и тврди да “Меденица користи своју некадашњу моћ да одуговлачи процес”.

“Не може се од Савића очекивати да обезбиједи суђење Меденици у ефикасном поступку”, рекла је Ћаловић Марковић.

Реално је да Борис Савић има обавезу према Весни Меденици, јер је почео мандат предсједника Вишег суда њеном оцјеном да је сјајан судија и да је сигурна да ће тако наставити. Испунио је очекивања. Предсједница Врховног суда сигурно није имала замјерку, иако је Савића тадашња опозиција прозивала да је “специјални партијски судија ДПС-а”.

Не чуди онда да предсједник Вишег суда олако одбије захтјев државног тужиоца Вукаса Радоњића, који је тражио изузеће суткиње Наде Рабреновић због одложеног рочишта главног претреса у кривичном поступку против оптужених бивше предсједнице Врховног суда Црне Горе Весне Меденице и судије Привредног суда Црне Горе Милице Влаховић Милосављевић, којима се суди због сумње да су злоупотријебиле службени положај.

“Хоћемо ли да се држимо закона или људских обзира. И прошли пут нисте поступили по закону него из неких људских мотива. То је мимо закона. Тражим ваше изузеће јер начин на који поступате ми указује да сте пристрасни”, казао је тада тужилац Радоњић, обраћајући се суткињи Рабреновић.

С друге стране, предсједник Вишег суда у Подгорици, судија Борис Савић, тај захтјев је одбио као неоснован. У образложењу тог рјешења је написао да “не постоји ниједан разлог за изузеће судије предвиђен у члану 38 Законика о кривичном поступку, који би довео у сумњу непристрасност у поступању”.

“Судија на дугме” извисио за Апелациони суд

Актуелном предсједнику Вишег суда истиче други мандат у априлу и нема право да поново конкурише. “Судија на дугме”, како су називали примјењивање правде Бориса Савића, очекивао је унапређење, с обзиром да се пријавио на јавни оглас за избор двоје судија Апелационог суда.

Судски савјет није направио фаталну грешку да укаже повјерење ислуженом кадру ДПС-а. Савјет је одлучио да се за нове судије Апелационог суда изаберу Дијана Раичковић, досадашња суткиња Привредног суда Црне Горе и Зорица Милановић, досадашња специјална тужитељка.

Пропао је покушај контроверзног предсједника Вишег суда да добије нову високу функцију у правосуђу. Да је правде у судској власти, Борис Савић би умјесто напредовања био санкционисан као најодговорније лице што је ископан тунел до Вишег суда из чијег депоа је однето више доказних предмета из најтежих кривичних дјела.

Памти се скандалозно Савићево објашњење, одмах послије сазнања да је обијен депо у ком се чува доказни материјал, да је констатовано да – “готово ништа не недостаје”. А званичним пописом је утврђено да, између осталог, недостаје 13 пиштоља, три пиштољ-револвера и три пушке, а из депоа је нестала дрога, као и два фолдера с документима из једног предмета, а у једном од предмета недостаје седам мобилних телефона, више СИМ картица…

Борису Савићу се исплатио његов поданички однос са надређеном Весном Меденицом. Ипак, послушник бившег режима, “специјални партијски судија ДПС-а”, није успио да постане судија Апелационог суда.

Оног истог Апелационог суда на чији рачун је судија Сузана Мугоша, коју је управо Савић одредио да спроведе ону лакрдију од суђења у случају “државног удара”, изнијела тешку оптужбу да је одлука Апелационог суда у предмету “државни удар” купљена!?

 

Извор: А плус 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Како је Весна Меденица преслишавала тужиоце и судије око нарученог судског процеса против Душка Кнежевића!

  1. IN4s, sto placete za ovim DK nije mi jasno. Obogatilo se 90ih na sticivanju deviation i unistavaju dinara a narod u Srb unistio, pokupio pare i zbrisao u supak kupio za dzabe sve po montesupku, kupovao izbore, povezao smrdinu dugovratu sa bjelosvjetskim olosem, prao pare preko Kipra za gazdu sve do Dubajia zna se ko je nosio i otvarao racune u njegovo ime, njegov potrcko iz Atlas banke, nema koju muku nije navukao u ovaj supak od drzave i sad placete sto dk ne moze jos da nas krade. Neka laje iz Londona a kad je takav biznismen neka se snadje u UK ali tamo nema lomija da zavrsi preko veze. Koji kurac placete za dikejom,nije vodio sirotinju na sabajle po Monte Carlu Nego intimuse svoje zmiju, sita sklape, brana procenta. Zabole me kita za dikeja, zasluzio je svu muku ovoga svijeta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *