Како моментално снизити крвни притисак без љекова
1 min readУколико дође до наглог скока крвног притиска, пожељно је одмах престати са свим физичким активностима, попити мало воде, лећи и примијенити технику дубоког дисања 60 секунди. Уколико се крвни притисак не снизи кроз неколико минута, треба се обратити љекару.
Хипертензија односно висок крвни притисак, представља вриједности притиска које износе 140/90 милиметара живиног стуба (ммХг), односно вриједност систолног (горњег) притиска 140 ммХг, или дијастолног (доњег) 90 ммХг, или оба 140/90 ммХг и преко тога.
Оптималне вриједности крвног притиска су:
оптималан крвни притисак до 120/80 ммХг
нормалан крвни притисак до 130/85 ммХг
високо нормалан крвни притисак до 130-139/85-89 ммХг
Очитавања крвног притиска изнад 180/120 ммХг су опасно висока и захтијевају хитну медицинску помоћ. Опште је познато да, што је крвни притисак већи, то је и ризик од кардиоваскуларних компликација већи.
Зашто је опасан висок крвни притисак?
Висок крвни притисак је фактор ризика за следећа здравствена стања:
Срчани удар
Мождани удар
Срчана инсуфицијенција
Губитак вида
Болест или отказивање бубрега
Деменција
Сексуална дисфункција
Слабе кости
Ангина (бол у грудима)
Болест периферних артерија
Како брзо снизити крвни притисак
У случају компликација високог крвног притиска као што су мождани или срчани удар, одмах се треба обратити љекару, јер су ово хитна медицинска стања.
У случају да постоји висок крвни притисак без компликација, може да се покуша са одређеним методама за моментално снижавање притиска, али је увијек добро консултовати се са љекаром.
Први корак који треба урадити да би се брзо снизио крвни притисак јесте да се особа смири, легне и полако примијени технику дубоког дисања. Ова техника ослобађања од стреса може помоћи у снижавању крвног притиска у одређеној мјери.
Ако технике смиривања не помогну, одмах се треба обратити љекару. Такође, уколико сте већ узели лијек а крвни притисак је и даље висок, треба се обратити љекару.
Терапија је главна опција за лијечење високог крвног притиска. Такође, постоји више нефармаколошких начина за одржавање здравог крвног притиска на дуге стазе. Како се крвни притисак стабилизује променом начина живота, љекови могу постепено да се укидају, а о томе свакако одлучује љекар. Љекови у комбинацији са здравом исхраном и здравим стилом живота, смањују ризик од можданог удара, срчаног удара и других компликација.
Како брзо снизити крвни притисак без љекова
Постоји неколико савјета помоћу којих може да се покуша са снижавањем крвног притиска без употребе љекова:
Дубоко дисање 60 секунди: Дубоко удахнути, задржати дах 3-5 секунди, а затим полако издахнути, и тако 60 секунди. Особа треба да покуша да се опусти, јер стрес и анксиозност подижу крвни притисак. Практиковање вјежби дисања успорава рад срца и подстиче опуштање.
Попити мало воде: Дехидрација може да доведе до пораста крвног притиска, тако да испијање чаше воде може бити од помоћи у снижавању крвног притиска.
Блага физичка активност: Одлазак у шетњу или лагано истезање такође могу помоћи у брзом снижавању крвног притиска.
Неколико коцкица црне чоколаде: Тамна чоколада садржи флавоноиде, за које се показало да снижавају крвни притисак. Ипак, треба бити умјерен.
Туширање хладном водом: Хладна вода може да смири особу и помогне јој да се опусти, што последично смањује крвни притисак.
Умјерено сунчање: Постоји веза између излагања сунцу и крвног притиска. Истраживања показују да витамин Д, познат и као „сунчев витамин“ има значајну улогу у регулацији крвног притиска. Једна студија је показала да 30 минута излагања сунчевим зрацима смањује крвни притисак у просјеку за 4,90 ммХг. Свакако, треба бити опрезан и умјерен при излагању сунцу током љета.
Сок од цвекле и јабуке: Истраживање је показало да пиће које садржи сок од цвекле и јабуке помаже у снижавању високог крвног притиска.
Чај од хибискуса: Свакодневно испијање чаја од хибискуса може помоћи у контроли хроничне хипертензије.
Акупунктура: Истраживање је показало да акупунктурна терапија сваког другог дана током мјесец дана помаже у снижавању високог крвног притиска.
Ове методе, дакле, могу да пруже само привремено олакшање и нису замјена за медицински третман високог крвног притиска. Увијек је пожељно посавјетовати се са љекаром прије примјене било које од наведених метода.
Како дугорочно снизити крвни притисак
У наставку су савјети за здрав начин живота, који могу помоћи у спречавању високог крвног притиска и смањењу ризика од срчаних болести и можданог удара:
1. Редовно мјерити притисак и узимати прописану терапију
Редовно мјерење крвног притиска код куће је кључно. Висок крвни притисак неријетко не испољава симптоме, те многи не знају да га имају. Због тога је важно да и здраве особе повремено провјерају вриједности крвног притиска код куће.
Међутим, не треба пропуштати и редовне здравствене прегледе код љекара. Антихипертензивне љекове треба узимати на начин како је прописано. Како би их узимали на вријеме, пожељно је поставити подсјетнике на телефону.
2. Одржавати здраву тежину
Гојазност је главни фактор ризика за висок крвни притисак. За особе са прекомјерном тежином, губитак чак и неколико килограма може да снизи крвни притисак и благотворно утиче на опште здравље. Савјет је да се одржава индекс тјелесне масе (БМИ) између 18,5 и 24,9 кг/м2.
3. Смањити вишак масти око струка
Тијело у облику јабуке, које карактерише вишак масти око струка, може да буде знак метаболичког синдрома. Метаболички синдром подразумијева скуп здравствених стања која заједно повећавају ризик од кардиоваскуларних болести.
Вишак масти око струка повећава ризик од хипертензије и срчаних болести. Масноће око струка могу да се смање кроз различите вјежбе, укључујући трчање, ходање, планинарење, веслање, пливање и тренинг високог интензитета.
4. Редовна физичка активност
Америчко удружење за срце (АХА) препоручује 90-150 минута физичке активности током цијеле недјеље или најмање 30 минута сваког дана. Свакодневно вјежбање је најбољи начин да се регулише тјелесна тежина и самим тим снизи крвни притисак.
Према истраживањима, свакодневно вјежбање у трајању од 30 минута може да смањи крвни притисак за око 5-8 ммХг.
5. Престанак пушења
Пушење изазива накупљање плака у крвним судовима што доводи до високог крвног притиска и повећава ризик од срчаног или можданог удара. Осим тога, пушење може да отежа апсорбцију одређених лекова за крвни притисак.
6. Довољно сна
Крвни притисак варира током дана и ријеч је физиолошким осцилацијама у вриједностима притиска, током 24 сата, које су присутне код свих особа. Уобичајено је да вриједности крвног притиска опадају од 23 сата до 2 сата после поноћи, што довољно говори о важности сна за здравље срце и крвних судова.
Опсте препоруке гласе: 7-9 сати квалитетног сна сваке ноћи.
7. Управљање стресом
Стрес ослобађа хормоне који привремено подижу крвни притисак. Хормон стреса, или кортизол, сужава крвне судове и може да доведе до привремених скокова крвног притиска. Стрес такође може доведе до преједања, лошег сна или злоупотребе дрога и алкохола.
Управљање стресом значи да особа ради активности које је опуштају и чине да се осјећа добро. То може да укључује једноставне ствари као што су дуге шетње природом, слушање музике или уживање у хобијима. Такође, корисно је испробати технике дубоког дисања и медитације, преноси „Медицине Нет“.
Управљање стресом је свакако изазов у данашње вријеме, те је пожељно потражити стручну помоћ уколико је то потребно
8. Повећати унос калијума
Храна богата калијумом може да снизи крвни притисак. Намирнице богате калијумом укључују:
Воће као што су банане, диње, авокадо, поморанџе и кајсије
Зелено лиснато поврће као што су спанаћ и кељ
Поврће као што су кромпир, батат, печурке и пасуљ
Млијечни производи без масти или са ниским садржајем масти
Туњевина и лосос
Орашасти плодови и сјеменке.
9. Избјегавати шећере
Избјегавати храну и пића која садрже додатне шећере, попут безалкохолних пића и сокова, колача и слаткиша.
10. Избјегавати засићене и транс масти
Општи је савјет да се избјегава храна која садржи доста натријума, холестерола и засићених и транс масти, попут брзе хране или пржене хране. Умјесто тога, уносити више цијелих житарица, свјежег воћа и поврћа. Такође, треба уносити довољно воде и бирати здраве напитке као што су сок од јабуке, сок од нара, сок од цвекле или млијеко без масти.
11. Ограничити унос соли
Водити рачуна о уносу натријума кроз исхрану, јер со може да повећа крвни притисак. Опште препоруке за дневни унос натријума износе до 2.300 милиграма (мг) за здраве особе и мање 1.500 мг за особе са високим крвним притиском.
Посебно треба водити рачуна о упакованој, прерађеној храни која обично садржи више натријума.
12. Ограничити унос кофеина и алкохола
Кофеин може да повећа крвни притисак. Особе које пате од хипертензије требало би да ограниче унос напитака који садрже кофеин, нарочито прије вјежбања.
Такође, треба у потпуности ограничити унос алкохола или га конзумати умјерено, а то значи:
мушкарци: не више од 2 пића дневно
жене: не више од једног пића дневно.
ДАН
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: