ИН4С

ИН4С портал

Како почиње болест које се највише људи плаши? Први знак се појављује кад ходате уз степенице

1 min read

Иако већина људи повезује деменцију и Алцхајмерову болест са губитком памћења и другим когнитивним поремећајима, постоје и физички симптоми који могу да се примете много пре него што проблеми постану очигледни. Једна од мање познатих манифестација ове болести је отежано коришћење степеница, рани и суптилан знак деменције који може да укаже на промене у перцепцији простора и координацији покрета.

Специјалисти из Шкотске приметили су да људи погођени деменцијом често имају потешкоћа да процене удаљености или да правилно перципирају простор око себе, посебно на степеницама. Ове потешкоће су узроковане оштећењем визуелно-просторних функција, што чини пењање и спуштање степеницама ризичнијим због недостатка стабилности и повећане шансе да се спотакне.

Штавише, ови пацијенти могу да развију тенденцију да „вуку“ своје ноге уместо да их нормално подижу, што је феномен због проблема са координацијом покрета ногу. Ова суптилна промена у обрасцу кретања може да сигнализира почетак деменције, чак и ако други когнитивни симптоми још нису евидентни.

Специјализоване организације препоручују да, када приметите ове симптоме било код себе или код блиске особе, потражите савет лекара. Рана процена може да помогне у идентификацији деменције и иницирању мера које могу да успоре напредовање болести или побољшају квалитет живота.

Вежбање је метода превенције падова

Физичка активност игра важну улогу у одржавању равнотеже и снаге мишића. Извођење вежби за равнотежу и јачање мишића препоручује се најмање два пута недељно. Ове вежбе, као што су стајање, ходање и устајање са столице, могу да помогну у одржавању стабилности и смањењу ризика од падова. Лекар такође може да препоручи посету физиотерапеуту који може да обезбеди персонализовани план вежбања.

Болест које се највише људи плаши

Подсетимо, анкета од 2.000 одраслих, који су или у браку или у дугој вези, показала је да је само свака четврта особа разговарала о жељама свог партнера ако би тај партнер развио деменцију. Више од две трећине навело је деменцију као болест од које се највише плаше. Доктор Тим Бинленд, шеф одељења за проучавање Алцхајмера, открио је да је разговор о овој болести од кључног значаја.

„Неки од важнијих разговора које треба да обавимо са нашим партнерима су такође и најизазовнији. Људи морају да се осећају довољно способнима да се отворе и поставе та тешка питања. Када је у питању деменција, обично они најближи први примете промене које би могле да укажу да нешто није у реду, тако да је од виталног значаја да људи у браку разговарају међусобно о свим проблемима које увиде“, рекао је др Тим Бинленд.

Мондо.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *