Како сам убио 1.626 људи: Исповест Американца који је даљински управљао беспилотним летелицама
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/bespilotna-letelica.jpg)
Након вишегодишњег гађања ракетама људи на другом крају света Брендон Брајант(27) је сломљен човек. Овај бивши оператер беспилотних летелица из базе ратног ваздухопловства САД у Невади, у интервјуу за часопис “Џентлемнез квотерли” детаљно је описао мучне сцене којих се, као “убица с џојстиком” нагледао на екрану свог компјутера.
Описујући како је први пут некога убио, Брајант није прескочио ни најјезивије детаље:
Лоциравши три човека која ходају прашњавим друмом у Авганистану, Брајант је из беспилотне летелице испалио ракету “хелфајер”, и на свом инфрацрвеном дисплеју посматра последице:
“Дим се разилази, а свуда око кратера су комади двојице од њих. Ту је и онај трећи, фали му десна нога изнад колена; он је држи, котрља се по земљи, а крв му навире из ноге, цури на земљу и врела је. Крв му је врела, али када падне на земљу почиње да се хлади. Читава бара се брзо хлади. Дуго му је требало да умре. А ја сам га само гледао. Гледао сам како постаје исте боје као и земља на којој лежи”.
Брајант је о својим искуствима причао и раније, за немачки магазин “Шпигл” и за америчку телевизију НБЦ, али овај најновији интервју се поклопио са дискусијом о легалношћу америчког програма беспилотних летелица и са његовом ценом у људским животима.
Амерички званичници тврде да програм беспилотних летелица представља важно средство у борби против милитантних групација као што је Ал Каида, али Амнести интернешенел и Хјуман рајтс воч изражавају озибљну забринутост звог оваквих напада, и сматрају да се неки од њих током протеклих година могу сматрати ратним злочинима.
„Радио сам као зомби, често депресиван и тешећи се алкохолом“
Брајантов интервју, пак, приказује овај програм из једне сасвим посебне перспективе. Бивши навигатор, кој је 2011. напустио овај посао и након тога морао да се лечи од посттрауматског стреса, тврди да је у почетку искрено веровао да ће оно што ради “помоћи да се сачувају људски животи”.
Међутим, у питању су били само животи америчких војника. До пролећа 2011, када је након готово шест година дао отказ на место оператера беспилотних летелица и одбио бонус од 109.000 долара који мује понуђе за останак на послу, Брајант је набројао укупно 1.626 људи које је лично убио.
Он каже да је током периода када је надгледао камере беспилотних летелица и циљао њиховим системима за ласерско навођење радио “као зомби”, често депресиван и тешећи се алкохолом, а након отказа који је дао био је принуђен да се лечи од синдрома посттрауматског стреса, као и многе његове колеге.
Према сопственим речима, о свом искуству је одлучио да проговори – мада му је то донело жучне критике неких од бивших колега – да би показао да “чисто убиство “ не постоји, и да је посао оператера беспилотних летелица у ратним дејствима “више од обичне видео игре”.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)