ИН4С

ИН4С портал

Како се саде и гаје петуније

1 min read

Петунија

Петунија је пореклом из Јужне Америке, а специфична је по томе што у време цветања броји више цветова од листова. Петунију можете посадити у тегле или посуде и као такве красиће ваш балкон, терасу или окућницу.

Међутим, можете их узгајати и у цветним лејама или у затвореном простору. Лепо ће се уклопити у зимску башту или стакленик. Иако се може наћи као украс у готово свим вањским деловима куће, окућнице и баште, најчешће се сади као балконско цвеће.

Цветови петуније имају цевасти облик, а њихове латице изражене ситне жилице. Ако додирнете листове и стабљике можете приметити да су лепљиви. Мирис цветова је интензиван, сладак и помало тежак.
Петунију је лако узгојити ако ћете пратити њене услове за раст и развој. Осигурајте јој добру заштиту од ветра и сместите је на сунце или у полусену. Ако ћете је редовно прихрањивати и залевати поклониће вам предивне цветове.

Врсте петунија

Ако желите узгајати петуније, упознајте се с њеним најчешћим врстама како бисте били сигурни да сте одабрали одговарајућу врсту за узгој на вашем подручју. Избор сорте омогућује вам да одаберете боју, облик и величину цветова. Данас постоји и велик број хибридних врста чији цветови могу бити једнобојни или двобојни. У наставку вам доносимо најпознатије врсте петунија које успевају на нашим просторима.

 

Сетва / садња петуније

За успешан узгој петуније требаће вам, осим квалитетног семена и квалитетан супстрат за садњу. Петунија воли растресито земљиште. Ако је ваш супстрат нешто тежи, додајте му песка како не би постао превише збијен. Правилан омер песка и супстрата требао би бити 1:5.

Пре него што се изложе на отворено у башту, на балконе или на терасе, петуније се сеју у затворено, и то у фебруару и марту како би цветале током лета и почетком јесени – од јуна до октобра.

Супстрат за сетву

Посуду или чашу за сетву напуните супстратом пХ вредности 5,5 до 5,7, потисните и залијте. По површини земље распоредите семе у једнаким омерима. Можете се послужити и песком како би лакше обавили сетву. Након што га положите по површини земље, није га потребно прекривати земљом.

Након сетве, семе лагано пошприцајте водом. Ако желите поспешити сетву, узмите прозирну фолију и њоме прекријте теглу. Површински слој ће задржати влагу и неће се тако лако осушити. Тиме ће клијање младих биљака бити успешније и сигурније.

Време и клима током сетве петуније

Посуде поставите на прозорску даску окренуту према југу. Семену осигурајте пуно топлине и светлости.

Најбоља температура за ницање младих биљака је она од 25 степени Целзијуса. Температуре испод 20 степени могу уназадити развој и раст биљака. У случају да не можете задовољити повољну температуру и довољно светла, можете се помоћи столном лампом. Поставите посуде са семеном испод лампе док биљке не никну. Редовно проверавајте влажност земље. Ако је супстрат сувише влажан, уклоните фолију.

У најбољим условима, младе биљке би се требале појавити већ након седам дана. Тада температуру можете смањити на 20 степени.

У почетку биљка споро расте јер се развија и њен коренов систем. Но, постоји могућност да биљка заостаје с растом ако сте сувише густо посадили биљке. Узмите пинцету и све сувишне биљке почупајте. У густо посејаном усеву биљке би се могле непропорционално издужити, полегнути и на крају увенути и пропасти.

Узгој петунија

Када никну, младе биљке петуније осетљиве су на недостатак и вишак воде. У том тренутку, вода је једино што им треба, али и што им може наштетити. Вишак воде такође је штетан као и мањак. Стога се препоручује залевање преко подлошке. Супстрат ће тако сам моћи узети воде колико му је потребно.

Ако ћете их сејати у врту, ниже сорте петунија сеју се на размак од 25 цм, док је за веће врсте потребно издвојити и до пола метра. У теглице се саде пречника 7 до 9 цм или у веће тегле пречника до пола метра када се препоручује размак између биљака од 15 цм.

Важно је задовољити правилан размак садње између биљака јер ако ћете их посадити на мањи размак, може доћи до трулења и пропадања биљака те појаву болести.

Петуније ће сретно расти са сљедећим цвијећем: вербенама, маргаретама, диасциом и биденсом.

Посадите их заједно, али пазите на размак.

Пресађивање петунија у веће посуде

Када приметите да су никла два права листа (отприлике за 20-ак дана), пресадите их у веће посуде. Супстрат за пресађивање петуније треба бити пХ вредности 6.

Ако се биљчице превише издужују, температуру смањите на 15 степени Целзијусових . Теглице поставите на исток или запад, а избегавајте северни положај.

Немојте их износити на отворено све док не прођу и последњи пролетни мразеви, јер би их мраз могао уништити.

Наставите одржавати и неговати младе биљке тако што ћете им осигурати редовно залевање и прихрану/ђубриво.

Заливање петунија

Петунија је цвет који воли воду, а залевање се препоручује сваки дан у јутарњим сатима. Петунија највише воли одстајалу воду или кишницу.

Будите опрезни код залевања јер управо од тога зависи развој и раст биљке те цветање. Значи, петунија не подноси залевање листова, стога, залевајте искључиво уз саму стабљику. У супротном би листови могли пожутети. Превелике количине воде могле би смањити развој цветова и цветање.

Свака биљка мора имати свој тањирић за вишак воде, што значи да морате водити рачуна о доброј дренажи.

Ђубрење

Петунија воли обилну прихрану ђубривом и то код садње и за време вегетације. Ако ћете биљци осигурати редовито ђубрење, развиће и квалитетније и лепше цветове.

Препоручује се ђубриво на бази калцијума и фосфора, сваке две седмице. У специјализованим продавницама можете набавити прихрану на бази жељеза која ће петунијама осигурати богат раст.

Поменутим раствором прихрањујте их једном седмично. Ако петуније имају светле и бледе листове на којима су јасно истакнуте жиле листова, прихрана биљака није довољна и потребно ју је појачати.

Одржавање и нега петунија

Добро развијена петунија има помало грмолики изглед, а како бисте то постигли потребно ју је редовно скраћивати. Скраћивање петуније обавља се изнад петог правог листа. Правовремено скраћивање , биљци ће дати могућност за рачвање и формирање гранчица што ће на крају произвести изглед цветног грма петунија.

Иако воли пуно светлости и топлине, не воли јако врућа лета па тада према потреби залевајте и до два пута на дан. Екстремна врућина током летњих месеци може привремено обуставити цветање.

Цветање петуније

Петунија краси балконе, терасе и баште током целог лета и почетком јесени. Од јуна до октобра можете уживати у њеним предивним цветовима ако је правилно одржавате и негујете. Од сетве/садње петунија па све до појаве првих цветова проћи ће отприлике 3 месеца.

При томе се мисли на редовно уклањање осушених цветова како би се поспешило цветање нових. Уз осушени цвет, потребно је уклонити и петељку на којој се цвет налази.

Када сезона цветања заврши, скупите неколико цветова с којих ћете прикупити семе за нову сезону која поново креће у фебруару следеће године сетвом у затвореном.

Извор: Баштованка

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net