Како се заштитити у случају масовне пуцњаве?
1 min readМасовне пуцњаве до сада нису биле толико заступљене на овим просторима, и не могу се поистовјетити са обрачунима криминалних група на јавним мјестима у којима чак и ако буде више жртава, постоји јасно одређена индивидуална мета коју убица, односно пуцач имају. Масовна пуцњава, односно масовно убиство је утолико страшније јер у већини случајева не постоји образац или метода за одабир жртава.
Ипак, у оба случаја постоје одређене сличности. Обје ситуације су непредвидиве и брзо се развијају. Будући да се масовне пуцњаве често завршавају прије него што полиција стигне на мјесто догађаја, појединци морају бити спремни да знају како да поступе уколико се нађу у оваквој ситуацији. Без обзира на то гдје се налазите, у вашој земљи или иностранству, у вашем граду или туђем, масовна пуцњава је увијек могућност. Због тога је важно да знате како поступити у њој, јер је најгора могућа алтернатива – да се смрзнете и не реагујете од страха. Постоје три начина да преживите масовну пуцњаву: бјежање, сакривање или борба. Не нужно по том редосљеду.
У наставку вам доносимо савјете за поступање у ситуацији масовне пуцњаве у зависности од околности у којима се затекнете и могућности којима располажете.
1. Увијек будите свјесни потенцијалних излаза и заклона
Увијек осмотрите окружење око себе, нарочито ако се први пут нађете на неком мјесту и пробајте да пронађете излазе у бар три различита смјера, као и предмете и објекте који могу послужити као заклон, односно штит. Провјерите куда воде одређени излази и да ли су у функцији. Некад ће тај излаз бити и прозор који није превише високо од подлоге.
2. Обратите пажњу на људе који изгледају чудно
Ако се налазите на неком јавном мјесту (школа, тржни центар, аеродром), обратите пажњу на људе који изгледају као да ту не припадају. Осмотрите да ли у вашем окружењу има људи који се понашају узнемирено, претјерано се зноје или носе велике торбе или ранце са собом, као и војничку обућу или широке јакне. Вјерујте свом инстинкту уколико вам каже да нешто не изгледа нормално. Ако сте на свом радном мјесту и неко од колега се већ неко вријеме понаша другачије, повукао се у себе, има проблеме са контролом бијеса, мисли да су сви против њега и томе слично, обратите пажњу на његове поступке. Неријетко су овакви људи починиоци масовних убистава, али тек након што се она десе, остали који су били у њиховој близини схвате да су се исти непосредно прије трагичног догађаја понашали неуобичајено. Скоро сви починиоци масовних убистава у Сједињеним Америчким Државама су били мушкарци, а слична статистика је и код нас. Зато нарочито будите пажљиви ако се ради о људима мушког пола који показују овакве обрасце понашања.
3. Потрудите се да што прије побјегнете из зоне убијања
Чим чујете прве пуцњеве, прва ствар коју морате учинити је макнути се из непосредне близине извора пуцњаве, која се назива „зона убијања” или „x”, и то без оклијевања. Ако преживите првих 10 секунди ове врсте засједе, имате пуно веће шансе да из свега изађете живи. Немојте да вас поколеба ако други оклијевају да бјеже. Оставите своје личне ствари – увијек се можете вратити по њих. Ако на том путу сусретнете друге који су се запутили у зону убијања, обавијестите их и спријечите да оду тамо, уколико сте у могућности.
4. Док бјежите, не будите видљива мета и стално ослушкујте
Користите све доступне заклоне док бјежите, чак иако се налазе само на 10-15 метара удаљености. Важно је да се крећете. Што се више удаљавате од нападача, можете повећавати брзину трчања и дистанцу између заклона. Притом водите рачуна да не будете видљиви нападачу и да се крећете супротно од епицентра пуцњаве, тј. од зоне „x”. Немојте да вас збуни ако сви други трче заједно. Не мора да значи да трче у правом смјеру. Некад ехо који пуцањ прави чини као да долази из супротног смјера. Пажљиво ослушкујте. Шанса за претрчавање је док нападач пуни оружје. Трчите цик-цак јер је нападачу тако теже да вас нациља. Ако трчите у групи, нека свако на себе преузме одређени правац који контролише видом. Нпр, ако сте у групи од четири особе, нека особа лијево држи под контролом лијеву страну, особа десно супротну страну, особа која иде напријед води и контролише тај смјер, док онај који иде задњи треба да свака 3-4 корака застане и погледа уназад. Никад не трчите уназад јер ћете се саплести и заостати.
Ако преживите првих 10 секунди засједе, имате пуно веће шансе да из свега изађете живи.
5. Зовните полицију тек кад сте на сигурном…
…И не чекајте их да дођу. Можда ће им бити потребно од 10 минута до пола сата да дођу на лице мјеста, а ви немате толико времена. Уколико се сусретнете са органима реда док се удаљавате од зоне пуцања, држите руке у ваздуху како вас не би замијенили са нападачем. Послушајте сва полицијска наређења и немојте се расправљати са њима јер они у овом тренутку не знају ко су све потенцијални нападачи. Ово нарочито важи ако се налазите у иностранству. Никада немојте трчати у правцу полиције ако вам руке нису на видљивом и без ичега у њима (ово укључује и мобилни телефон).
6. Ако не можете да побјегнете, забаракидирајте се и искључите свјетла, као и звук на телефону
При томе се трудите да не стојите директно на вратима, јер нападачи воле да пуцају у врата. Потрудите се да будете што више или ниже у соби, али никад виталним органима не додирујте под. Крећите се на кољенима и рукама. Ако постоји предмет као фрижидер, попните се на њега. Користите све могуће ресурсе да забаракидирате улаз у просторију. Ако имате намјештај, слажите га водоравно до зида насупрот вратима како би он пружио потпору.
7. Некад је све што вам остаје борба и да сами или са другима разоружате нападача
Ако вам се нападач сувише приближи, остаје вам једино да се суочите са њим. Користите свако могуће оружје које можете пронаћи у близини и не одустајте док неко не превлада у борби. Будите што агресивнији у томе. У оваквим ситуацијама морате искористити све што може бити импровизовано оружје, као што је противпожарни апарат, разни спрејеви, алат, маказе итд. Ако успијете да имобилишете нападача, отмите му оружје и удаљите га од њега. Задржите нападача све док органи реда не стигну на лице мјеста.
8. Не враћајте се на лице мјеста и не помажите повријеђенима све док убица није неутралисан
У тренутку свеопштег метежа не можете да знате са 100% сигурношћу да ли је нападач сам или има помагаче. Такође не знате са колико комада оружја и муниције располаже. Све док полиција не објави крај опсадног стања, не враћајте се у зону пуцњаве. Заправо, најбоље би било да се удаљите што више можете.
9. Вјерујте својим инстинктима
Вјерујте свом унутрашњем гласу који вам каже да треба да се клоните неких особа, мјеста или дешавања. Доста преживјелих људи су рекли да су их управо њихови инстинкти и брзи рефлекси спасили.
И запамтите, шанса да се икад затекнете у ситуацији масовног убиства, односно масовне пуцњаве је минорна. Уколико се пак задесите у њој, најважније је да не паничите и останете прибрани, као и да процијените које су ваше могућности за бијег, сакривање или борбу. Само упамтите: важно је да дјелујете што брже.
Извор: Корина
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: