ИН4С

ИН4С портал

Како смо постали једни од главних негативаца у америчким филмовима

1 min read

filmska_trakaСрби су од Руса преузели епитет главних негативаца у холивудским филмовима. Да је „Рамбо“ сниман недавно, а не осамдесетих година прошлог века, нема сумње да би Силвестер Сталоне, уместо Совјете, убијао „хорду крвожедних Срба, који се противе слободном свету и демократији“.

Светски медији крајем прошлог века приказивали су српски народ као кољаче и варваре, док су поједини западни интелектуалци такав стереотип користили да Србе етикетирају као антипод цивилизације. А режисери и сценаристи из Холивуда су нам спремали „посебне“ улоге у филмовима и серијама.

Последњи пут овако јаку пропаганду Срби су на својој кожи доживели пре Првог светског рата, када су се аустроугарски и енглески медији утркивали да оцрне „дивље балканско племе“. Данас, то се ефикасније ради кроз објектив холивудске камере.

У очима Холивуда Срби постају и остају терористи, ратни злочинци и мафијаши. Иако је од рата у БиХ прошло 18, а од НАТО агресије на СР Југославије 14 година, америчка продукција и даље радо снима филмове у којима су Срби негативци. Последњи у низу таквих остварења је „Сезона убијања“, у којем улогу српског ратног ветерана игра Џон Траволта. Радња филма почиње када амерички војни ветеран, кога тумачи Роберт де Ниро, крене у викендицу на Апалачким планинама у САД, на неколико дана одмора. Једног дана случајно среће европског туристу, односно Траволту, са којим започиње дружење. Убрзо ће се испоставити да је туриста заправо српски војник осветник који почиње лов на Де Нира по америчким врлетима у суровој борби један на један.

Интересантно, прво помињање Срба у неком холивудском филму је било у изузетно позитивном светлу. Још за време Другог светског рата снимљен је филм „Четници – борилачка герила“, у којем је Дража Михаиловић приказан као модеран Робин Худ, херој и борац против нацизма. У доба СФРЈ, наша публика није смела да види како у филму „Из Русије с љубављу“, Џејмс Бонд сарађује са Титовим шпијунима. Цензуром су спорне сцене избачене, а у биоскопе је пуштена подобна верзија.

Филм је добио очајне оцене публике и критике, а слично су прошли готово сви филмови са Србима негативцима. Поред већ добро познатог фијаска филма Анђелине Џоли „У земљи крви и меда“, где наши војници силују и убијају муслиманске цивиле, холивудска продукција је претходних година избацила не тако мали број филмова са стереотипима о Србима, који превазилазе и најлуђу машту. Такође, посебно забрињава и сцена из филма „Немогућа мисија 4“, где Том Круз кроз циничан осмех поручује како је нормално и пожељно убијати Србе! У једној од последњих секвенци филма, упитан због чега је убио шест Срба у покушају да инсценира смрт своје жене, Круз (Итан Хант) одговара: „Тако сам убио две муве једним ударцем!“

Један од најгорих филмова из холивудске пропагандне фабрике је „Иза непријатељских линија“ из 2001. године са Овеном Вилсоном у главној улози. Ово је прича о америчком пилоту, кога 1995. године по Босни лове Срби зликовци. Успут, он открива огромне масовне гробнице.

Радња филма „Хунтинг парти“ („Лов у Босни“) са Ричардом Гиром прати потеру једног америчког новинара председником Лисицом, који је пандан Радовану Караџићу. Аутори филма „Анђео освете“ заплет су зачинили српским терористима који су убили жену и ћерку главног лика (Џереми Ајронс). Шлаг на торту – вођа српских терориста се зове Карадан Малдић! Главну улогу игра Џејсон Присли (Брендон из серије „Беверли хилс“).

У остварењу „Анђео освете“ Никол Кидман и Џорџ Клуни у последњем тренутку су спречили Србина да атомском бомбом разнесе Њујорк. Потпуно је неважно што Срби у историји никада нису извели ниједан терористички напад, за америчке сценаристе и режисере постали смо гори од Алкаиде.

У филму „Крокодил Данди 2“ смо још и добро прошли, јер у њему само крадемо скупоцене слике Ван Гога и то из Народног музеја у Београду, који је срушен током бомбардовања?! Акција „Дипломатска опсада“ са Томом Беринџером је посебна прича. Српски терористи заузимају америчку амбасаду у Букурешту, траже од НАТО да пусти на слободу извесног пуковника Петра Војновића, и прете да ће, у супротном, активирати атомску бомбу, која се, ето, нашла у подруму амбасаде.

Беринџер глуми и у другом делу „Снајперисте“, где убија српског пуковника диктатора у разореном Београду. Сви глумци који тумаче улоге Срба говоре – мађарски! У филму „Икстрим апс“ из 2002. године, филмска екипа се пентра по Алпима на имагинарној југословенско-аустријској граници и случајно открива скровиште међународног терористе Слободана Павлова. Као што се то очекује, Србин негативац креће у масакр не само филмаџија, него и свих скијаша на које наиђе…

Можда најбизарнији филм о Србима, холивудске Б продукције је „Љубав долази од егзекутора“ (2006). Главни лик је српски студент класичних језика Хек Пригушивач, настањен у Новој Приштини (?!). Живи са мајком порно-глумицом, која пред њим гледа своје еротске сцене. Отац му је погубљен, а брат масовни убица. Најбоља пријатељица његове мајке је комшиница госпођа Четник. Главни јунак ускоро добија посао у затвору – као извршилац смртних казни.

Невјероватно звучи податак да су милиони деце и младих људи чули за Србију тек када су заиграли најпопуларнију видео-игрицу свих времена – „Велика крађа возила 4“. Главни лик је Николај Нико Белић, рођен у Србији и учесник рата у БиХ. Са братом Романом одлази у Америку, где обавља разне „прљаве задатке“. Белић је у игрици приказан као особа која жели да промени стил живота и тако испуни жељу мајке Милице.

Српска мафија је филмској индустрији посебна инспирација. Поред јунака многобројних ТВ серија, против наших нарко-дилера и плаћених убица, борио се и Данијел Крејк, актуелни Џејмс Бонд, који је 2004. године играо главну улогу у филму „Лејер кејк“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *