ИН4С

ИН4С портал

Како смо постали Кинези

1 min read
Предсједник државе Мило Ђукановић "отвара мозак" Европљанима о кинеском утицају на Западном Балкану због запостављања региона од стране бриселске администрације. Свако мало човјек негдје на неком форуму или у текстовима говори како пријети опасност да овај дио Европе отму Кинези. Погубљена ЕУ тако не зна шта ће са собом, а онда смо ми принуђени да прихватамо врло издашне понуде заинтересованих Кинеза, јер економски развој не може да чека. Montenegro first!
birači

Горан Даниловић

Пише: Горан Даниловић

Предсједник државе Мило Ђукановић „отвара мозак“ Европљанима о кинеском утицају на Западном Балкану због запостављања региона од стране бриселске администрације. Свако мало човјек негдје на неком форуму или у текстовима говори како пријети опасност да овај дио Европе отму Кинези. Погубљена ЕУ тако не зна шта ће са собом, а онда смо ми принуђени да прихватамо врло издашне понуде заинтересованих Кинеза, јер економски развој не може да чека. Montenegro first!

Ми смо, међутим, директно испреговарали градњу дијела аутопута са кинеским ЦРБЦ-ом, нико нас није тјерао, али било је неопходно упослити државно-партијски конзорцијум под именом БЕМАКС. Најслађи и најсигурнији новац је онај који добијете из буџета.

Сада већ предсједник Ђукановић иде корак даље: наше, односно његове породичне фирме, улажу у кинеске конзорцијуме и конкуришу на домаћем тржишту.

Понуду од скоро 55 милиона евра за довођење у еколошки ред Термоелектране Пљевља доставили су и кинески гиганти ојачани за наш “Dec International”, “Bemax” из Подгорице и “BB Solar“ у сувласништву Блажа Ђукановића. И то је најјефтинија понуда, наравно? Неразумни Европљани, односно, нека заинтересована западњачка корпорација тражи седамдесетак милиона, а још једна кинеска корпорација цијелих 90? Народ би рекао: како нас је Бог погледао да „наши соколови“ уђу у најпоштенију кинеску фирму!?

Поставља се питање да ли су поменуте домаће фирме чуле забринутост предсједника државе због кинеског јуриша на регион? Очигледно је да ауторитет старијег Ђукановића подрива Ђукановић млађи јер бизнис не може да чека? Мontenegro first of all! China in the Heart!

Наравно, све се догађа у сусрет изборној години када сјеверу Црне Горе треба обећати развој пуном паром – кинеском паром! Тако ће се сваки други Пљевљак надати послу у вези са реконструкцијом Термоелектане, а свакоме трећем ће бити обећан посао и сигурна будућност.

Поново ће се актуелизовати и пруга од Пљеваља до Бијелог Поља, а и коначно ће се фарбати мост на Ђурђевића Тари. До тада ми из опозиције ћемо се бавити гласачким листићима, печатима, кружићима, електронским гласањем и радом у скупштинским пододборима. Да ствар буде жалоснија, наши гласови ће бити куповани нашим новцем, из буџета, само што ће сви бити срећни јер се то ради преко наших и правих Кинеза, па нећемо ни осјетити. Све ће то уредно поплаћати наша Електропривреда која је само расписала тендер на опште добро јер Пљевља не могу да чекају – Пљевља in the first place!

Milo
Мило Ђукановић са присталицама

Како, међутим, наших домаћих и породичних фирми, „наших соколова“ или „сокола“ нема у европским конзорцијумима никоме није јасно? Како, ако смо лидери у региону у евро-интеграцијама? Јесмо ли ми балкански економски тигар или прокинески регионални змај? Наравно, Кинези само раде свој посао позајмљују нам новац и зарађују исти и то под условима који Европљани не одобравају.

Наравно, предсједник Ђукановић је љут на Европљане и зато не замјера фамилији што се интегрише у кинеске корпорације – Prima la famiglia!

Вјерујем да ће убрзо поменута или слична корпорација састављена и од наших прокинеских фирми учествовати на тендеру за изградњу хидроелектрана на Морачи или оне велике на Комарници, и наравно, имаће најбољу понуду. То је модел приватно – јавног – кинеског партнерства. А Брисел, к’о Брисел, ћути и гледа!

На њихове очи, наша, а њина омиљена власт и поуздани партнер, путује породично на Исток враћајући се отуда кроз конзорцијуме. Улажемо у развој, Европа може и да сачека – Europe in the second place!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Како смо постали Кинези

  1. Ође још само фали ,што рече један виспрен коментатор , предлог око функционалног разлаза ВБ и ЕУ .

    Ђељошај Ниче србадија ти кличе!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *