Како су Енглеска и Француска предале Хитлеру Аустрију и Чехословачку
1 min readСин Винстона Черчила, Рандолф, говорио је да би идеалан исход рата на Истоку био када би последњи Немац убио последњег Руса и пао поред њега мртав. Изгледа да је син открио о чему машта његов отац.
Немачком покретању Другог светског рата претходили су следећи догађаји: рат у Шпанији, окупација Немачке, Италије и Јапана, територија других држава, стварање војног савеза против СССР-а, одбијање Енглеске и Француске да закључе пакт о узајамној помоћи са СССР-ом, предаја Немачкој Чехословачке Минхенском завером из 1938. године.
У Шпанији је 1931. године била оборена монархија и проглашена република. Шпанска република се није дуго одржала. Шпански фашисти на челу са Франком 1936. године подигли су побуну уз подршку фашистичких држава — Италије и Немачке. Енглеска и Француска су објавиле политику немешања, што је фактички значило сврставање у исту раван са фашистима. Три године касније у Шпанији је била успостављена диктатура генерала Франка. Добровољци из читавог света су се борили у Шпанији са фашистима. Међутим, није их било тако много и нису могли одржати победу. Совјетски Савез је исто тако слао у Шпанију добровољце и у почетку су њихове акције биле успешне и на земљи и у ваздуху. Међутим, када су Немци почели да примењују најсавременију технику тога времена, добровољцима је било јасно да је немачка војна техника, између осталог и авијација — боља од совјетске.
Одједном је постало јасно да руски ловци „И-16“ и „И-15“, до тада сматрани најбољим на свету, припадају генерацији застарелог наоружања. До сличних закључака се дошло и за друге врсте наоружања, укључујући тенкове. Совјетска влада је предузела мере за убрзану модернизацију и пуштање у серијску производњу оружја нове генерације, које је у неким случајевима и превазилазило сличне врсте оружја других земаља. Русија је поново стварала чудо и већ 1941. године имала је ново оружје у војсци и што је најважније могли су да повећавају његову производњу, што су и радили током читавог рата. Од краја 1942. године Немачка је превазиђена по производњи оружја значајно.
Од осталих догађаја треба нагласити да су још 1935. године италијанске снаге ушле у Абисинију (Етиопију), док су 7. марта 1936. године фашистички батаљони без било каквог противљења заузели демилитаризовану зону.
У априлу 1939. године Италија је окупирала Албанију. У марту 1938. године извршен је аншлус (анексија), тачније немачка окупација Аустрије. Септембра 29-30. године 1938. за време „Минхенске завере“ Чехословачка је била подељена и Судетска област је припала Немачкој, док је у марту 1939. године немачка окупирала и други део Чехословачке.
Јапан је 1931. године заузео Манџурију и до 1938. године завладао значајним делом територије Кине. Стаљин је у извештају на XVIII конгресу партије рекао: „Рат који се неприметно поткрао народима, увукао је у своју орбиту више од 500 милиона становника, раширивши сферу својих акција на огромној територији — од Тјенцина, Шангаја и Катона преко Абисиније до Гибралтара… Нови империјалистички рат је постао чињеница“.
Против СССР-a су се ујединили у војни савез неке од најагресивнијих сила у свету: Немачка, Јапан и Италија. Осим наведених земаља у савез са Немачком ступиле су и Мађарска, Румунија и Финска. Совјетску владу су бринуле, како намере западних земаља да испровоцирају конфликт између Немачке и њених савезника и СССР-а, тако и могуће учешће Енглеске, Француске и САД у рату против Совјетског Савеза.
Било је доста основа за забринутост код совјетске владе. Преговори са западним земљама које нису улазиле у савез са Немачком вођени су од јесени 1939. године и нису донели резултате. Велика Британија и Француска нису желеле да закључе са СССР-ом пакт о узајамној помоћи. Овај пакт није желела да закључи ни Пољска. Она је хтела да заједно са Немачком нападне СССР. Немачка није прихватила услуге Пољске. Постоје претпоставке да је она желела да ликвидира Пољску, а њену територију укључи у свој састав.
За разумевање историје почетка Другог светског рата од велике важности је питање: зашто су Енглеска и Француска одбиле у мају 1939. године да потпишу са СССР-ом споразум о узајамној помоћи, и то на такав начин, када још није било касно да неутралишу агресивно расположење Немачке? Имајући у виду да су до тада оне препустиле Немачкој Аустрију и Чехословачку, а одбиле да потпишу споразум са Совјетским Савезом, могу се назвати директним учесницима покретања Другог светског рата.
Енглеска и француска нису потписале са СССР-ом споразум о узајамној помоћи, јер су биле сигурне да рат неће доћи до њих: Енглеска ће преседети на свом острву, док је Француска иза „Мажино линије“ (линија бетонских утврђења, тенковских препрека, митраљеских гнезда и осталих видова одбране које је Француска конструисала дуж својих граница са Немачком и Италијом пред Други светски рат ). Енглеска и Француска су се надале на узајамно уништавање или крајње слабљење Русије и Немачке, као и других земаља, што би довело до јачања Енглеске и Француске.
Неки чланови владе и политички посленици су то отворено изјављивали. Између осталих, министар за авијациону индустрију Енглеске Мур-Брабазон. Син Винстона Черчила, Рандолф, говорио је да би идеалан исход рата на Истоку био када би последњи Немац убио последњег Руса и пао поред њега мртав. Изгледа да је син открио очеве снове.
Очигледно, Енглеска и Француска су тежиле да ојачају Немачку и пошаљу је против СССР-а. Између осталог, „Минхенском завером“ они нису ојачали своју безбедност, као што је СССР каснијим споразумом са Немачком, већ су склопили заверу како би се ојачала Немачка ради напада на Совјетски Савез.
Минхенски споразум Енглеске и Француске (наравно, не без благослова САД) може се назвати злочином не само против Чехословачке и СССР-а, већ и против човечанства у целини. Међутим, о томе ћуте, док сви говоре о пакту Молотова—Рибентропа, који је совјетска влада закључила како би на извесно време осигурала безбедност народа, развој земље и покретања серијске производње нових типова војне технике, као што је нпр. „тенк Т-34“ и „КВ“.
Колико је ојачала Немачка добивши Аустрију и Чехословачку? Погледајмо макар једну Чехословачку. Само предузеће „Шкода“ испоручивало је Немцима током Другог светског рата толико оружја да је 40 немачких дивизија могло водити борбе. Од 1938. до 1939. године, ово предузеће је произвело „толико производа, колико су произвела читава енглеска војна предузећа за исто време… само једне 1938. године“, писао је Винстон Черчил.
Енглески историчар Ф. Ротштејн написао је следеће: „Током читаве историје дипломатије није било таквог примера дугорочног подстрекивања агресора (од 1935 до 1939. године) да нападне на државу (СССР), која је одавно била изабрана владајућом класом Велике Британије у својству мете“. Акције САД, Енглеске и Француске довеле су до покретања Другог светског рата од стране Немачке.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Момчило Селић, какав Човјек, какав Србин . без трунке егоизма, спектакуларности и еуфорије. Сигуран и стабилан, јер зна да је бог и божија истина иза њега и пред њим. Уз покојног Кијука један од већих Срба новијег доба.
Добар текст који разоткрива енглеске мутиводе и добар коментар брата Николе! Нисам знао да је у Хитлеровој војсци, која се борила против Руса, поред осталих добровољаца, било и: „1.000 Grka, 5.000 Čeha… 3.000 Bugara…“!? За осталу багру сам знао. Дакле, на СССР је кренула сва Европа, својом вољом, није било само Срба!
https://www.youtube.com/watch?v=H4V2jlhWJD4
„Током читаве историје дипломатије није било таквог примера дугорочног подстрекивања агресора (од 1935 до 1939. године) да нападне на државу (СССР), која је одавно била изабрана владајућом класом Велике Британије у својству мете“. Акције САД, Енглеске и Француске довеле су до покретања Другог светског рата од стране Немачке.
Malo je do skora bilo nepoznato ko se sve nije bio ukjljucio na pohod prema Rusiji,tako je bilo svih samo ne Srba,nije ov za cuditi sto se danas desava,mrznja prema Rusiji je vise od jednog vijeka organizovana i radjenja od Zapada,jos je kod Njmeaca i najmanja,naravno ako se vide posledice Drugog rta neko ce reci da to nije tacno,ali odakle toliko raznih nacionalnosti kada je krenuo pohod na Rusiju-SSSRmje samo formalnost kao ime,iako je razlika velika u SSSR i Ruisiji kao Pravoslavnoj drzavi,a to je bio cilj.Danas se to odlicno vidi.Ima drzavakoje koje se i danas opiru sto je normalo ,ima ali ipak sankcije stoje,neki kazu zbog Amerike sto jeu potpunost,a uNjemackoj nije ratifikovan UGOVOR O MIRU iz 45,sto znacvi da i danas Amerika Englesak Francuska mogu umarsirati u Njemacku u istu zauzeti,nece oni to uraditi ,ali ovo sto radi Merkle je posledica toga,to ce vam svaki Njjemac i danas reci.Kada je pao Berlinski zid Rusija je povukla skoro 300 000 vojnika bez ispaljenog metka
MOMČILO SELIĆ: UJEDINJENA FAŠISTIČKA EVROPA
Podsetimo se: na Istočni front Belgija je poslala Legiju Valonija (La Legion Wallonie), frankofona od kojih je 2.500 poginulo do kraja rata, i Legiju Flandrija (Vlaanderen) te neke druge jedinice, u kojima je služilo preko 25.000 Flamanaca, Francuska Legiju dobrovoljaca (La Legion des voluntaires francaises) od 2.500 vojnika, Afričku falangu (Phalange africaine) od kolona iz Severne Afrike, i grenadirsku SS diviziju Karlo Veliki (Waffen Grenadier Division der SS ‘Charlemagne‘) od 10.000 pripadnika, kroz koju je do kraja rata prošlo preko 30.000 Francuza. Holandija je svojim državljanima popunila Dobrovoljačku SS oklopnu grenadirsku diviziju Holandija (SS Freiwillige Panzer Grenadier Division ‘Nederland‘) i Grenadirsku SS diviziju Holandska milicija (SS Grenadier Division ‘Landsturm Nederland‘), Danska, Švedska i Norveška Oklopnu SS diviziju Viking (SS Panzerdivision ‘Wiking‘) i Dobrovoljačku oklopnu SS diviziju Nordland (SS Freiwillige Panzer Division ‘Nordland‘), Letonija (Latvija) Grenadirsku SS diviziju Letonija (Waffen Grenadier Division der SS ‘Lettland‘) i Grenadirsku SS diviziju Latvija, (Waffen Grenadier Division der SS ‘Latvia‘), Estonija Grenadirsku SS diviziju Estonija (Waffen Grenadier Division der SS ‘Estland‘), dok je Mađarska nacistima dala ljude za Dobrovoljačku konjičku SS diviziju Marija Terezija (SS Freiwillige Kavallerie Division ‘Maria Theresa‘), Grenadirsku SS diviziju Hunjadi (Waffen Grenadier Division der SS ‘Hunyadi‘), i Grenadirsku SS diviziju Gomboš (Waffen Grenadier Division der SS ‘Gombos‘). Italija je poslala dobrovoljce za Grenadirsku SS diviziju Italija (Waffen Grenadier Division der SS ‘Italia‘).
Valja pri tom imati na umu da je svaka nemačka divizija brojala 10.000 vojnika, mada je Dobrovoljačka brdska SS divizija Princ Eugen (SS Freiwillige Gebirgs Division ‘Prinz Eugen‘) imala oko 40.000 boraca, folksdojčera iz Jugoslavije. Po podacima iz francuske brošure SS internacionala (L’internacionale SS, urednik Fransoa-Gzavie de Vivi /Francois-Xavier de Vivie/; Istorija – mesečna revija /Historia – revue mensuele/, Pariz 1973) preko 600.000 fašista iz cele Evrope borilo se u sastavu SS.
Razlomljene po nacionalnom poreklu, te cifre, dobijene upoređivanjem nemačkih podataka (Lotara fon Grelena /Lothar von Greelen/ i Feliksa Štajnera /Felix Steiner), te anglosaksonskih (Džordža Stajna /George Stein/) i francuskih (Fransoa Dipra /Francois Duprat/), pružaju sledeći uvid:
Dobrovoljno, na strani nacista u Drugom svetskom ratu ratovalo je 4.000 Finaca, 6.000 Danaca, 8.000 Norvežana, 40.000 Holanđana, 25.000 Flamanaca, 9.000 Valonaca, 300 Šveđana, 25.000 Letonaca, 15.000 Estonaca, 10.000 Francuza, 700 Švajcaraca, 100 Britanaca, 10.000 Italijana, 6.000 Slovenaca, 4.000 Šiptara (Brdska SS divizija Skenderbeg /Waffen Gebirgs Division der SS ‘Skanderbeg‘/), 20.000 bosanskih muslimana (Brdska SS divizija Handžar /Waffen Gebirgs Division der SS ‘Handschar‘/ i Brdska SS divizija Kama /Waffen Gebirgs Division der SS ‘Kama‘/), 1.000 Grka, 5.000 Čeha, 40.000 Mađara, 3.000 Bugara, 5.000 Rumuna, dok je kroz špansku Plavu diviziju (Division espanola de voluntarios), snage 18.000 boraca, tokom rata prošlo oko 50.000 dobrovoljaca.
Na strani Hitlerove Evropske unije iz 1938–1945. u okviru regularnih vojnih efektiva svojih država ratovali su na Istočnom frontu: celokupna vojska Finske (oko 400.000 ljudi); mađarska 2. armija (200.000) a pri kraju rata i cela mađarska vojna sila; celokupna vojna sila Rumunije od nekoliko miliona ljudi; Slovačka sa svojom Mobilnom divizijom od 10.000 boraca i Bezbednosnom divizijom od 6.000 vojnih policajaca. „Nezavisnu državu“ Hrvatsku je na Staljingradu predstavljala 369. „pojačana pješačka pukovnija“ (oko 6.500 ustaša) i Hrvatska „zrakoplovna legija“ od oko 350 ljudi, a na Crnom moru Hrvatska „pomorska legija“, od 350 pripadnika.
citav tekst
nikola5.wordpress.com/2013/05/17/momcilo-selic-ujedinjena-fasisticka-evropa/