Какву врсту интимности промовише упознавање с неким на Интернету и како се заштитити
Ево праве истине: Упознати некога на Интернету је невјероватно узбудљиво. Ево још једне праве истине: Упознати некога на Интернету је ризична игра и брзо вам се може обити о главу.
Да ли сте икада упознали некога на Интернету и убрзо након тога схватили како разговарате с том особом о нечему о чему можда не бисте разговарали чак ни са својим пријатељима? Да ли сте икада ухватили себе како размијењујете мајлове или четујете с неким о неким битним бригама или проблемима које имате у животу са виртуелном странцем? Да ли сте можда некад на Фејсбуку објавили нешто што никако не бисте рекли у стварном животу?
Ако сте на било које од ових питања одговорили са „да“, искусили сте нешто што се назива ефекат онлајн дезинхибиције, а који је пре 16 година први сковао амерички професор психологије Џон Сулер како би објаснио понашање људи на Интернету.
Упознавање некога на мрежи смањује ваше инхибиције
Када некога упознате на Интернету, обично се осјећате мање инхибираним него што бисте то били кад бисте њега или њу лично упознали. Другим ријечима, постављате себи много мање забрана у понашању него у реалном свијету. То је зато што се осјећате сигурније и анонимније. Улог је мањи. Дистанцирани сте од утицаја својих ријечи. Као резултат тога, новом сајбер познанику можете рећи или написати ствари које њему/њој или било коме другом не бисте рекли у лице.
Ова динамика је посебно очигледна у везама које започну на даљину. Када на Интернету упознате некога ко живи далеко, осјетите сав тај узбудљив потенцијал нове везе и мање обраћате пажњу на детаље и мање провјеравате шта се у стварности те комуникације дешава. Током те прве узбудљиве навале лијепих осјећања и комуникације која иде као по лоју, лако је постати неопрезан, изгубити уздржаност и оголити своје срце и своје тајне. Јер, изгледа да све иде у тако добром правцу, зар не?
Он/она вас фасцинира, а и ви се чините њој/њему подједнако занимљивим. Причате сатима. Сваког јутра се пробудите срећни и са осмјехом на лицу само кад помислите на ту особу. Осјећате све већу сигурност да је он тај или она та. Прошло је само неколико недјеља откако сте се упознали, али чини вам се као исправна одлука да подјелите своје најдубље тајне, страхове и осјећања с том особом. Чини вам се разумним да разговарате о селидби како бисте могли бити заједно или се обавезати на нешто друго, озбиљно.
Ово је опасна страна ефекта онлајн дезинхибиције. Тај храбри осјећај слободе и неограничених опција који нам омогућава да створимо значајну емоционалну везу са неким кога никада нисмо лично срели такође нас може довести у невољу. Мање је послиједица у стварном животу када градимо нову везу на Интернету, а мање је и ограничења у нашој машти и ријечима. Због тога лако постајемо превише интимни превише брзо.
Немојте нас погрешно схватити: ми смо велики обожаваоци упознавања на Интернету. Везе на даљину и романсе, чак и када двије особе живе на другом крају свијета једна од друге, а које почињу онлајн, апсолутно се могу завршити ријеченицом „срећни до смрти“. Међутим, брзање током раних фаза упознавања некога на Интернету и откривања особина те особе је опасно. То вашој новој и крхкој вези не даје најбоље могуће шансе да прерасте у нешто чврсто и стварно. А не помаже вам ни у постављању здравих и одрживих образаца комуникације.
Правило број 1 упознавања са неким онлајн: Почните полако
Током раних фаза нове везе увијек је паметно поставити неке границе у вези са вашом маштом и комуникацијом без обзира што би љубав требало да избрише све границе. Ево неколико савјета како да избегнете брзање у испољавању емотивних ставова када некога упознајете на Интернету или на даљину.
- У раним фазама упознавања, не разговарајте, не пишите поруке, нити шаљите мејлове сваки дан. Свакодневни разговори ће превише убрзати ствари, а обрасце комуникације које успоставите на почетку врло тешко ће се касније променити.
- Не говорите преко телефона ствари које не бисте жељели казати тој особи за столом.
- Не обавезујте се превише прерано. На примјер, ако некога упознате на Интернету у јулу, не планирајте већ у августу да заједно проведете Божић.
- Немојте озбиљно разговарати о браку или дугој вези прије него што икада упознате некога лицем у лице. Ово ће некима од вас звучати потпуно непотребно наглашавати, али вјерујте нам, дешава се.
- Слично томе, немојте почети да дајете имена својој дјеци или проводити сате замишљајући како стари и сједи заједно сједите у дворишту куће из снова у столицама за љуљање. Држите машту под контролом. Можда мислите да је сањарење безазлено задовољство, али наше мисли су оно што даје информације нашим очекивањима, нашим ријечима и нашим поступцима.
Питања на која треба одговорити
- Шта за вас у ствари представља „ићи пребрзо“ у вези?
- Који је ваш „темпо“ када на Интернету упознате новог потенцијалног партнера?
- Да ли сте се икада борили да поставите здраве границе у својој вези? Ако јесте, да ли сте се више мучили да кажете „не“ и држите ту особу на сигурној дистанци или да кажете „да“ и допустите тој особи да вам се приближи и види истинског вас какав заиста јесте?
- Како ваше природне намјере када је у питању постављање граница обично утичу на ваше понашање на Интернету?
Кад себи дате одговор на ова питања, оно што у ствари треба да урадите је да се понашате управо супротно тим одговорима како бисте избјегли превелику рањивост и заштитили вашу интимност приликом упознавања с неким онлајн.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: