ИН4С

ИН4С портал

Камерон: Британија би могла на напусти ЕУ због Јункера

1 min read

a kameron

Британски премијер Дејвид Камерон, упозорио је да би његова земља могла да напусти Европску унију, ако бивши премијер Луксембурга Жан-Клод Јункер, постане следећи предсједник Европске комисије, објавио је данас ,,Шпигел“.

Наводећи ,,изворе блиске учесницима“ самита лидера ЕУ одржаном у уторак, њемачки лист пише да је Камерон упозорио њемачку канцеларку Ангелу Меркел, која подржава Јункера за мјесто шефа Комисије.

Камерон је, како наводи ,,Шпигел“, рекао Меркеловој да би постављење Јункера на тај положај ,,дестабилизовало његову владу до те мјере, да би могло да доведе до референдума о изласку из ЕУ“, што би вјероватно као резултат имало одлуку народа да земља напусти блок.

,,Личност из 80-их не може да рјешава проблеме у наредних пет година“, рекао је Камерон, према њемачком листу.

Агенција АФП оцјењује да је Камерон нарочито забринут због Јункера, европског федералисте, од кад је његова странка доживјела велики пораз од евроскептичног УКИП-а, на европским изборима. Камерон је већ обећао да ће 2017. одржати референдум о чланству Велике Британије у ЕУ.

Портпарол Даунинг стрита није желио да за АФП коментарише чланак ,,Шпигела“, рекавши да је још сувише рано давати било какве коментаре о потенцијалним кандидатима за Европску комисију.

Меркелова је јуче изјавила да ће Јункер бити следећи предсједник Европске комисије који ће наслиједити Жозеа Мануела Бароза.

Ово је био најконкретније изнијет став Меркелове до сада о кадровским рјешењима на челу ЕК, а лидери ЕУ најавили су да ће приликом избора новог предсједника узети у обзир резултате недавно одржаних избора за Европски парламент.

Јункерова партија припада истом блоку Европских народних партија у којем је и Хрисћанско демократска унија Ангеле Меркел.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy