ИН4С

ИН4С портал

Kандић: Послодавци смањују плате и за 50 одсто, Инспекција рада не обавља свој посао

1 min read

,,Усљед пандемије вируса KОВИД-19, имам информацију да многи послодавци, потпуно ван правних оквира, својим радницима умањују зараде чак и до 50 одсто, па тиме зарада чак иде испод минималне, а Инспекција рада не предузима радње да то спријечи и санкционише”, казала је чланица Главног одбора Грађанског покрета УРА у Главном граду Марија Кандић.

Кандић објашњава да добро уиграна и позната шема даје могућност послодавцима да несметано и некажњено пролазе. ,,У првој смјени послодавци ангажују раднике који су осигурани, док су у другој они који раде “на црно”. То чине због тога јер Инспекција рада у Црној Гори на терен излази по пријави до 13 х. На тај начин годинама избјегавају одговорност за кршење Закона о раду”, истиче Кандић.

Према њеним ријечима, најбољи лијек за излазак из сиве економије и рада “на црно” је савјестан и професионалан рад Инспекције рада. ,,Инспекција рада прикупља важне информације приликом обиласка терена – уговоре о раду, да ли су обављане измјене тих уговора кроз анексе, да ли су поштоване одредбе, као и да ли су угрожена радничка права. Рјешење је да подаци из контроле буду јавно приказани, јер ћемо на тај начин имати сазнања о томе колико савјесно раде држава и привреда. То је једини добар пут да ријешимо оно што контролна листа не може – рањивост на корупцију”, сматра Кандић.

Чланица Главног одбора УРЕ у Подгорици напомиње да постоји основана сумња да се ради о вишегодишњој сарадњи између Инспекција рада и послодаваца, која се огледа у томе да инспектор претходно најави посјету послодавцу. ,,Све је већи број незадовољних радника који пријављују своја искуства и неправилности у раду Инспекције рада. Многи од њих нису задовољни предузетим акцијама. Све је већи број оних којима се крше основна радничка права. Као посљедицу свега видим у оном чувеном “ћути и не буни се, таквих као ти има најмање десет на бироу рада. Све то је дало за право послодавцу да експлоатише, уцјењује, дискриминише радника и крши његова права. Свако од нас жели да радом себи обезбиједи достојанствен живот”, закључује Кандић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net