Кандидат за председника Словачке: САД су нападом на Северни ток уништиле немачку привреду
1 min readШтефан Харабин, бивши председик Врховног суда Словачке, бивши заменик премијера и министар правде, кандидат за председника Словачке Републике 2019. године, као и будући кандидат на изборима 2024. године, горорио је о економској кризи у Словачкој, предстојећим парламентарним изборима, кривичном процесу који су против њега покренули у Словачкој због ставова објављених на Твитеру.
Господине Харабин 30. септембра ће се одржати ванредни избори за словачки парламент. Шта очекујете од парламентарних избора?
Ванредни парламентарни избори изазвани су умногоме незадовољством и противречностима у самој владајућој коалицији, као и јавном оценом рада владе. Ако бих дао личну прогнозу, полазећи од расположења народа, онда би вероватно победила опозициона партија – SMER, најјача у овом моменту. Снажна пропаганда која се води у медијима покушава да младу генерацију приволи да гласа за крајње либералну политичку опцију.
Словаци који живе у иностранству позивају се да гласају поштом што може бити нетранспарентно али и основ манипулације. Неки представници крајњих либералних кругова преваром убеђују становништво да ако победи садашња опозиција млади људи у Словачкој неће имати перспективу и мораће да емигрирају у иностранство.
Док Словачка Република буде зависила од ЕУ и чланства у НАТО сматрам да промена у стилу управљања нове владе неће проћи без снажног политичког, а вероватно и економског притиска међународних и других структура.
Какве су конкретне последице економске кризе у Европи за саму Словачку?
Словачка Република је директно везана за привреду Немачке и других држава-чланица Европске уније. Уништење немачке привреде због терористичког напада и дизања у ваздух гасовода Северни ток, који су извеле Сједињене Државе и Норвешка, а вероватно и друге државе, прилично јасно показује поузданост партнерства са Сједињеним Државама.
Нова влада Словачке мора, по мом мишљењу, да предузима озбиљне кораке на исправљању ситуације, да максимално одустаје од зависности словачке привреде од западних држава. У том контексту треба додати да је и Словачка користила јефтину и стабилну енергију из Руске Федерације. Очување ове могућности биће један од основних приоритета нове владе.
Сматрате ли да антируске санкције одговарају националним интересима Словачке?
Смело могу да кажем да су било које економске или политичке санкције које претходно није одобрио Савет Безбедности УН незаконите. На тај начин Словачка Република, по свој прилици, крши актуелно међународно право. Ако Словачка жели да сачува своје властито постојање, државни суверенитет и ауторитет у односима са партнерима, онда она мора беспоговорно поштовати међународно право.
Каква је тренутно ситуација са извозом или транспортом украјинских житарица преко словачке територије?
Генерално сматрам да је извоз житарица из Украјине био недопустив са аспекта њиховог квалитета. Највероватније је реч о неким остацима штетним по људско здравље, недопустивим за прераду и употребу.
Извозећи жито из Украјине, Сједињене Државе су покушале да покрију макар део својих расхода за функционисање ситне фашистичке групације нелегитимног кијевског режима. Колико је мени познато, тренутно се украјинско жито не транспортује преко Словачке јер је суспендован споразум о извозу жита из Украјине преко Црног мора. То је проблем за западне државе, које су користиле житни аранжман за превоз оружја и јуришних дронова, било очигледно кршење споразума.
Имајући у виду негативно искуство са украјинским житарицама и прехрамбеним производима, зар не би било боље, ради смиривања словачких потрошача и очувања њиховог здравља, потпуно забранити увоз украјинске хране?
Веома је важно да по овом питању надлежни органи донесу објективне одлуке у складу са нашим законодавством и постојећим стандардима прехрамбене индустрије. Сматрам да је битно да знамо о којим се производима ради, ако нису погодни за људску исхрану. Људи морају бити потпуно заштићени од таквих производа.
Како оцењујете дејства Европске уније, да ли су активности Брисела обезбедиле нашу безбедност?
– Припреме за рат у Украјини против Руске Федерације почеле су много пре него што су фашистичке банде и кијавска армија напале Доњецку и Луганску републику, тј. сопствене грађане. САД, Немачка, Пољска, Француска и друге западне земље не скривају намеру да војним и политичким путем, преко Украјине, униште Руску Федерацију и њене грађане.
Од самог почетка су те земље финансирале, наоружавале и обучавале фанатичне украјинске екстремисте, а преко медија код грађана Украјине непрестано подстицале мржњу према свему што је руско, убеђујући их да Украјина има мисију да уништи Русију у интересу западних вредности.
Ни једна западна држава никада није била реално заинтересована за мировно решење конфликта. У том контексту, најбоље се показала потпуна зависност бриселских и, на жалост, словачких политичара од наредби из САД, Велике Британије и других западних држава. Зато сматрам да Словачка, на жалост, никада није била у стању да иступи као посредник у мировним преговорима између зараћених страна, чак ни у случају када би неки наш политичар покушао да предложи нешто слично, САД не би дозволиле да се то уради.
Сматрате ли да се Европска унија милитаризује?
Европска унија се не милитаризује у интересу сопствене одбране, већ у интересу агресивних планова Сједињених Држава. Словачка има потребу да на њеној политичкој сцени буду реалне пронационалне политичке снаге са јасним виђењем мирољубивог развоја наше државе. О нама се нико не брине. Ми то морамо урадити сами. Међународно право забрањује другим државама да шаљу оружје у зону ратних дејстава било којој зарађеној страни. Зато никада нећу прихватити ту одлуку владе.
Специјални тужилац је 1. јуна против Вас подигао оптужницу по неким члановима кривичног закона укључујући и кривично гоњење па Вам прети казна затвора до три године. Како ће ове оптужбе утицати на Ваше планове да се кандидујете на дужност председника 2024. године?
Ситуација је слична дешавањима у САД везаним за председничку кандидатуру Доналда Трампа. Ако државни орган жели да вас прогони за исказивање мишљења које је у потпуном складу са одредбама Повеље УН, онда то само потврђује да у тој држави нешто није у реду.
Моја одлука да се кандидујем за председника Словачке Републике 2024. године ни на који начин ово не демантује. Садржај мог програма је консолидација и стабилизација друштва, права, привреде и морала. Ако ме народ изабере за председника Словачке Републике, онда ће мој програм допринети поштовању демократије, посебно слободе говора. У том контексту ћу подржати правно преиспитивање свих ограничавања слободе јавне речи у Словачкој, покушаја цензуре и одржавања својеврсне недодирљивости неких медија.
Сматрате ли да ће тужилаштво током судског процеса поштовати норме међународног права или ће то можда бити својеврсни монтирани процес с циљем да се заплаши опозиција у Словачкој?
Бахатост либералних власти не зна за границе. Али, тим пре, убеђен сам да није сваки тужилац, судија или функционер у нашем друштву корумпиран на кадровском и политичком плану. Напротив, убеђен сам да огромна већина наших правника и припадника правосудних органа, укључујући и судије Специјалног кривичног суда, зна где је правда и да није спремна да слепо усваја моралне и професионалне врдености којима се не руководе у свом животу. То ме неће спречити да учествујем у председничким изборима пошто је то једини начин да се спасу Словачка и словачка нација.
Разговарала: Ленка ЗЛАТЕВ
Извор: Факти.орг
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: