ИН4С

ИН4С портал

Катнић признао: Да је Ђурановићева остала у Уставном суду, он би данас био на слободи?

1 min read

Миливоје Катнић, фото: ДАН, Срђа Бољевић

Задесила ме је судбина да будем заробљен у заробљеној ми мајци Црној Гори. Покушавају да ме понизе, вријеђају, а што до сада није радио нити један окупатор. Може им то причинити тренутно задовољство, могу ми узети живот као што су ми узели слободу, али не могу част и образ – наводи бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнићу писму које је, преко адвоката, доставио Порталу ЕТВ.

– У притвору се налазим од 14. априла 2024. године. У законском року изјавио сам, преко браниоца, уставну жалбу због повреде Уставом зајамчених права и слобода од стране Врховног суда Црне Горе као и нижестепених судова, а приликом доношења одлука/рјешења о одређивању односно продужењу притвора – почиње своју исповијест бивши главни специјални тужилац.

Катнић у писму анализира све што му се догодило од момента хапшења, од селективног изношења доказа, одлука које су утицале на продужење притивора, нелогичности током истраге, фалсификовање доказа као и узроке неусвајања његове уставне жалбе…

Сматра да је владајућа већина урадила све да незаконито разријеши суткињу Уставног суда Драгану Ђурановић, а све са намјером да његова жалба не би добила потребну већину. У свијетлу тих околности, бивши главни специјални тужилац, указује и на непрофесионално поступање потпредсједника Владе за политички систем правосуђе и корупцијуМома Копривице.

Притворени Катнић објашњава да је у законском року преко адвоката изјавио жалбу Уставном суду због повреде зајамчених права и слобода од Врховног суда и нижестепених инстанци које су доносиле одлуку о продужењу његовог притвора.

-Основаност за изјављивање предметне уставне жалбе сам нашао у одредбама члана 19, 29 став 1 и 2, као и чланова 30, 31, 32 Устава Црне Горе. Гаранција повријеђених права у конкрентом је садржана и у најважнијим инструментима међународног права, међу њима и у Европској конвенцији за заштиту основних људских права и слобода, Међународном пакту о грађанским и политичким правима, као и у општој Декларацији о правима човјека – образлаже Катнић.

Европском конвенцијом за заштиту људских права и слобода се јамчи право на дјелотворни правни лијек а, како наглашава, чланом 13 прописано је да „ свако има право на дјелотворан правни лијек пред националним властима“.

-Да би спријечили да остварим ово право на Уставном суду, а кад је дошла на ред моја уставна жалба и да примијеним овај дјелотворни правни лијек, а како је то прописано чланом 13 Европске конвенције о заштити људских права, дјелови националне црногорксе власти – уставни одбор Скупштине Црне Горе и владајућа већина посалника у Скупштини донијела је незакониту одлуку, а супротно члану 154 ст. 3 устава Црне Горе – објашњава Катнић у писму. Утврдили су, како је навео, престанак функцији суткињи Уставног суда и тако спријечили да та институција у пуном саставу донесе одлуку да су му прекршена људска права. Наглашава да управо због тог незаконитог разрјешења његова жалба није добила већину.

Све је то, према ријечима бившег главног специјланог тужиоца, урађено уз кршење одредби члана 5 Европске конвенције, потцртавајући да су редовни судови немилице кршили домаће законе и процедуре.

Бивши главни специјални тужилац указује да му Виши, Апелациони и Врховни суд нијесу обезбиједили равноправан приступ и коришћење доказа које је имао поступајући специјални тужилацМилош Шошкић.

-Нијесу ми обезбиједили ни процесну, нити чињеничну равноправност – једнакост оружја – са тужиоцем што ми гарантује члан 1 Европске конвенције – упозорио је Катнић.

Као што је и 29. новембра прошле године у Вишем суду на рочишту за контролу оптужнице указао судском вијећу, тако и у овом писму, поново потенцира да је тужилац Шошић измијенио – фалсификовао оригинал комуникацију између некадашењг службеника полицијеПетра Лазовићаи вође кавчанаРадоја Звицераод 3. децембра 2020, као и комуникацију Петра Лазовића, бившег полицајцаЉуба Миловићаи Радоја Звицера.

Јасно је, према његовом ставу, да су Виши и Апелацион у суд морали да му обезбиједе све оригиналне комуникације од почетка кривичног поступка, а они то нијесу учинили ни након осам мјесеци.

-И коначно специјални тузилац је више мјесеци скривао комуниакцију Љуба Миловића и Радоје Звицера од 22. децембра 2020. године а која је објављена „грешком” на порталу Вијести 9. маја 2024 године, а представља крунски доказ о мојој невиност – пише Катнић. Он у писму потенцира да му ниједан суд није омогућио да се тај доказ уврсти у списе предмета а што представља кршења његових основних права, понављајући да је управо због тога троје судија Уставног суда гласало за усвајање његове жалбе.

-Да би прикрили незаконито поступање, некадашњи посланик у Скупштини и потпредсједник Владе за политички систем правосуђе и корупцијуМомо Копривицаизмеђу осталог изјављује да би судије Уставног суда којима је престала фунскција по сили закона, а да су биле у саставу Уставног суда 25. децембра као сигурна већина одлучила о укидању притвора бившем главном специјалном тужиоцу – наводи у писму. Јасно је што је била позадина незаконитог разјешења.

Катнић наглашава да је суткињи Ђурановић није престала функција ,,по сили Устава већ по сили и против уставном дјеловању и одлучивању скупштинске већине”. То су, објашњава, сопштили и предсједник државе, Удружење правника, три бивша предсједника Уставног суда, а то, не сумња Катнић, бити и став Суда у Стразбуру.

-Није парламенатарној већини ,,само ретроградна опозиција” саопштила де се поступало на Уставном одбору и на пленуму Скупштине противуставно. Проблем Копривице и парламентарне већине огледа се у чињеницама да је децидан став о кршењу Устава саопштио предјседник Црне Горе господинЈаков Милатовић. И не само он, и не само опозиција, већ и три бивша предсједника Уставног суда, а потом је то став Европске комисије, што је отворено саопштио портпарол Европске комисије, господинГијом Мерсије. Вала је и незанавеном знавено – није их опозиција, ни Миливоје Катнић, натјерали да тако оцјењују -истиче бивши главни специјални тужилац у писму чије најзначајније дјелове објављује Портал ЕТВ.

Додаје да је управо због свих тих незаконитости, кршења људских права он и даље у притвору, подсјетивши на изјаву Копривице „да ко год донесе одлуку о „откључавању“ Миливоја Катнића корумпиран је и против је борбе коју води Специјално државно тужилаштво и судови“.

То је, према ријечима Катнића, злочин против владавине права, али и атак на његову слободу, узимајући у обзир да је пред Апелационим судом у току разматрање жалбе његове одбране на одлуку Вишег суда о продужењу притвора. Сигуран је да ће на крају добити сатисфакцију у одлукама међународних судова и институција.

-Парламентарној већини, па и потпредсједнику Владе, јавно ће саопштити кроз своју одлуку и Суд правде у Стразбуру, као што је већ саопштено од Удружења правника Црне Горе. А ја сада саопштавам: када је то тако и посљедично по приципу ,,затроване воћке” – и ова одлука да ми се не усвоји жалба је незаконита, па ја искључиво захваљујуци вама и вашим сам незаконито ,,закључан” у притовру “ – закључује Катнић.

У писму достављеном Порталу ЕТВ, Миливоје Катнић између осталог подсјећа и на поступке тужиоца Милоша Шошкића који је угледне новинарке и новинаре -Каћушу Крсмановић,Тамару Никчевић,Драшка Ђурановића,Дарка Шуковића,Шекија Радончића– као и књижевникаМилорада Попововићапокушао да прогласи за чланове његове криминалне организације.

Нијесу се, како каже зауставили само на томе, него су и двојицу љекара која су му пружала помоћ у Спужу успјели да „проћерају“.

Бивши главни специјални тужилац у писму закључује да ће се кад-тад за овакве тешке злоупотребе службеног положаја одговарати и да ће правда стићи све које је опила ова власт и моћ па мисле да ће то трајати вјечно.

Катнић и бивши високи полицијски функционер Зоран Лазовић ухапшени су 14. априла због сумње да су своје службене положаје подредили кавачком криминалном клану.

Лазовић је, према ставу СДТ, означен као вођа криминалне групе чији су чланови постали Катнић, затим суспендовани специјално тужилац Саша Чашеновић и Лазовићев син, некадашњи службеник Управе плиције Петар Лазовић. Чађеновић и Петра Лазовић нијесу на овој оптужници они су оптужени у другом предмету али, како је одбрана оптужених указала, то је тужилац смишљено урадио да би добио „неопходан број наводних чланова криминалне организације.

Оптужница је 29. новембра разматрана у Вишем суду иако је рок за доношење одлуке био 15 дана још није донијета.

Катнић и Лазовић категорично су одбацили сва наводе оптужног акта и устврдили да се ради о прогону и монтираном процесу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Катнић признао: Да је Ђурановићева остала у Уставном суду, он би данас био на слободи?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net