Катнић: СДТ крије доказе на које имам право; Шошкић: Лазовић поклонио блиндирану “тојоту” Радоју Звицеру
1 min readПред ванрасправим специјалним вијећем којим предсједава судија Зоран Радовић данас је у Вишем суду у Подгорици настављено рочиште на којем се контролише оптужница коју је специјално државно тужилаштво подигло против бившег Главног специјалног тужиоца (ГСТ) Миливоја Катнића и некадашњег помоћника директора Управе полиције (УП) Зорана Лазовића.
Бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнић указао је подгоричком Вишем суда да затражи доказе које, како он тврди, Специјално државно тужилаштво у поступку против њега крије а на које он има право.
То је Катнић навео данас, на крају одржаног другог термина за рочиште поводом контроле оптужнице против њега и некадашњег службеника полиције Зорана Лазовића.
Катнић је казао да се ради о списима и предметима који се односе на поступање у односу на већи број припадника кавачког клана од 2015. године до његовог одласка у пензију.
Катнић и Лазовић окривљени су за стварање криминалне организације и злоупотребу службеног положаја.
У трочасовном обраћању суду, специјални тужилац Милош Шошкић је као доказ да је окривљени Зоран Лазовић, организатор криминалне организације, чији су чланови постали Миливоје Катнић, те Петар Лазовић, Радоје Звицер, Љубо Миловић, цитирао бројне Скај комуникације преко криптованих телефона, које је Петар Лазовић имао са Звицером. Такође, као доказ да је Зоран Лазовић шеф криминалне организације, навео је управо Лазовић поклонио Звицеру ауто блиндирану “тојоту ланд крузер”.
Бранилац окривљеног Лазовића, адвокат Никола Мартиновић је новинарима вечерас изјавио да нема ништа ново у ономе што је тужилац Шошкић навео.
“Тужилац практично чита оптужницу. Једино што тужилац има су наводне Скај поруке. Међутим, тужилац нам није дао ни један материјални доказ из којег би могао да покаже да су Зоран Лазовић и Миливоје Катнић, извршили било какво кривично дјело. Ради се само о наклапању из неких трачева односно из неких казивања за које ја могу рећи да су градске приче и трачеви. Може ли оптужница да се базира на томе. Ја мислима да не може”, оцијено је Мартиновић.
Лазовић се терети да је формирао криминалну организацију, чији су чланови осим Катнића и специјални тужилац Саша Чађеновић и син Лазовића, агент Агенције за националну безбједност (АНБ) Петар Лазовић.
Зоран Лазовић се терети да је повезан са скидањем забране уласка у Црну Гору Београђа Вељка Беливука и Марка Миљковића. Он се терети и да штитио члана криминалне кавачке групе Душка Рогановића јер је, како се наводи, некадашњим тужиоцима Катнићу и Чађеновићу наредио да га искључе из кривичних предмета.
Специјално државно тужилаштво (СДТ) је, Специјалном одјељењу Вишег суда у Подгорици, данас предало оптужницу против Зорана Лазовића, за кривично дјело стварање криминалне организације, два кривична дјела злоупотреба службеног положаја, продужено кривично дјело прање новца и продужено кривично дјело недозвољено држање и ношење оружја и експлозивних материја и Миливоја Катнића, за кривично дјело стварање криминалне организације, два кривична дјела злоупотреба службеног положаја и недозвољено држање и ношење оружја и експлозивних материја.
Из СДТ-а објашњено је да је оптужница подигнута након што је из доказа прикупљених у извиђају и истрази утврђено да постоји основана сумња да је Зоран Лазовић, у 2020. години, у Црној Гори, организовао криминалну организацију, чији су припадници постали окривљени Миливоје Катнић и оптужени Петар Лазовић, и Саша Чађеновић и друга за сада непозната лица, а која је сарађивала са криминалном организацијом коју је организовао Радоје Звицер:
„И имала за циљ вршење кривичних дјела злоупотреба службеног положаја, за која се по закону може изрећи казна затвора у трајању од четири године или тежа, и то непредузимањем кривичног гоњења према истакнутим члановима те и своје криминалне организације, а ради стицања незаконите добити и моћи, при чему је сваки члан криминалне организације имао унапријед одређен задатак и улогу, њено дјеловање је планирано на дуже вријеме и заснивало се на примјени одређених правила унутрашње контроле и дисциплине чланова а постојао је утицај дијела криминалне организације на извршну власт – Управу полиције Црне Горе и друге важне друштвене чиниоце – Специјално државно тужилаштво“.
Истичу да Лазовића сумњиче да је у децембру 2020. у Подгорици, као помоћник директора Управе полиције за Сектор за сузбијање организованог криминала и корупције, противправним искоришћавањем свог службеног положаја, прибавио корист Вељку Беливуку и Марку Миљковићу, припадницима Звицерове криминалне организације.
„На начин што је, на захтјев Р. З., који му је пренио његов син, оптужени П. Л., обезбиједио да им се укине забрана уласка у Црну Гору и тако им прибавио корист у виду права да уђу и бораве у Црној Гори, што им је било забрањено, јер су представљали пријетњу по националну и унутрашњу безбједност, а што су В. Б. и М. М. искористили, јер су, током јануара, боравили у Црној Гори, код Р. З., организатора своје криминалне организације, али и остваривали непосредан сусрет и ручак са окривљеним З. Л., који је потом, заједно са окривљеним М. К. а у циљу прикривања извршеног кривичног дјела, у јавним и медијским наступима, обмањивао јавност да су та лица у Црну Гору ушла на захтјев полиције Републике Србије и да су према њима Управа полиције Црне Горе и он као старјешина предузимали полицијске мјере и радње, у складу са законом“.
Лазовића и Катнића сумњиче да су исто у децембру 2020. године, у Подгорици, „заједнички, противправним искоришћавањем својих службених положаја и овлашћења и невршењем својих службених дужностим“, прибавили корист Душку Рогановићу, истакнутом члану Звицерове криминалне организације.
„Јер окривљени З. Л. није наредио да полиција и код Д. Р. иницира претресање и против њега поднесе извјештај као допуну кривичне пријаве, иако су претходно прикупљени докази и обавјештења из којих је произилазио основ сумње да је Д. Р. учинио кривично дјело стварање криминалне организације и друга за која се гони по службеној дужности, а да је, као организатор криминалне организације, потом наредио њеном припаднику – окривљеном М. К. да по службеној дужности не покреће поступак против Д. Р., што је окривљени М. К. прихватио, иако је и сам знао да постоје докази и обавјештења за основе сумње да је Д. Р. извршио кривична дјела за која се гони по службеној дужности, па је наложио оптуженом специјалном тужиоцу С. Ч. да не покреће поступак против Д. Р., не одобри полицији да поднесе и сам да не подноси суду захтјев за доношење наредбе за претресање и његовог стана и других просторија, што је С. Ч. прихватио, због чега су службеници полиције иницирали претресање код других лица и само против њих, по налогу С.Ч. поднијели извјештај као допуну кривичне пријаве, али не и против Д.Р., па су му тако окривљени З. Л. и М. К. и оптужени С. Ч. прибавили корист у виду непредузимања радње доказивања и непокретања поступка против њега“.
Некадашњег главног специјалног тужиоца сумњиче да је, у јануару 2022. године, скупа са оптуженим специјалним тужиоцем Чађеновићем, који је био обрађивач предмета, невршењем своје службене дужности прибавио корист оптуженом Петру Лазовићу, Љубу Миловићу, Радоју Звицеру и Душку Рогаановићу и још седморици припадника те криминалне организације.
„Јер иако је знао да постоје основи сумње да су учинили кривична дјела за која се гони по службеној дужности, се сагласио са одлуком коју је донио оптужени С. Ч., да се не предузима кривично гоњење против њих, а потом је окривљени М. К., остварујући даље своју улогу и задатак у криминалној организацији, у јавним и медијским наступима обмањивао јавност да оптужени П. Л., син окривљеног З. Л., није припадник криминалне организације Р. З., већ прикривени полицијски службеник на тајном задатку, док је, након што је утврђено да је оптужени С. Ч. донио очигледно незакониту одлуку, Специјално државно тужилаштво, а након спроведене истраге, подигло оптужницу против 11 оптужених лица, због великог броја тешких кривичних дјела, а по којој је у току кривични поступак пред судом“, саопштено је из СДТ.
Они истичу да постоји и основана сумња и да је окривљени Зоран Лазовић у периоду од марта 2021. до марта 2024. године, у Подгорици, лажно приказивао чињенице о поријеклу новца за који је знао да је прибављен криминалном дјелатношћу:
„Јер је, као јавни и бивши јавни функционер Агенцији за спрјечавање корупције подносио извјештаје у којима је лажно приказивао да је остваривао приходе од пољопривреде у износима од по 2.500,00 еура мјесечно, иако није вршио промет пољопривредних производа и хране, нити је у регистар министарства надлежног за послове пољопривреде уписан као произвођач пољопривредних производа намијењених тржишту, већ је на тај начин лажно приказивао поријекло новца прибављеног криминалном дјелатношћу – извршењем кривичног дјела стварање криминалне организације за које је против њега подигнута оптужница, и криминалном дјелатношћу – неовлашћеном продајом опојне дроге и кријумчарењем и продајом цигарета свог сина – оптуженог П. Л., против којег је Специјално државно тужилаштво подигло више оптужница за више кривичних дјела неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога и кријумчарење“.
Додају да постоји основана сумња и да су Лазовић и Катнић, у априлу ове године, у кућама које користе, у Бијелом Пољу и Даниловграду неовлашћено држали ватрено оружје и муницију, за које је им није издата одговарајућа исправа о оружју, а окривљени Лазовић и дјелове оружја и муницију, чије држање је грађанима забрањено.
Адвокат Стефан Јовановић: „Одбрана ће указати на доказе који иду у прилог окривљених“
Бранилац окривљеног Зорана Лазовића, адвокат Стефан Јовановић изјавио је „Вијестима“ казао да специјални тужилац Милош Шошкић понавља исте ствари које су наведене у оптужници.
„Само то понављање значи само једно, да апсолутно нема доказа из којих би произилазила потврда саме оптужнице. Новинари су такође свједоци да ово траје дуго, данас три сата тужилац износи свој став, на претодној контроли оптунице такође је тужилац три сата говорио. Наравно, тужилац има право и њему вријеме не може бити ограничено, али у том излагању тужилац се више пута понављао. Ништа конкретно не постоји што би ишло у правцу постојања основане сумње. Након што тужилац заврши излагање, одбрана ће се изјаснити на оптужни акт и указати на доказе који иду у прилог окривљених“, изјавио је адвокат Стефан Јовановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Jel to od DRZAVOG NOVCA TJ. NARODNOG IL S SVOG RACUNA KUPLJENA TOJOTA BLINDA LOJU POKLONIO SIROTOM BOGUUGODNOM KRIMINALCU NAKON VREDNOG I MUKOTRPNOG DUGOGOODISNJEG RADA USTEDJEVINA…STA MARTINOVIC O DOKAZIMA RECE …