ИН4С

ИН4С портал

Каварић: Гробница у Црмници није културно добро, нити су у њој земни остаци покојног митрополита Арсенија Пламенца

1 min read
“Свако ко мисли да један владика нема натпис на свом гробу, а има га нпр. неки "Перо Перовић" који је био кројач ту близу, је или неписмен или глуп", написао је археолог Младен Загарчанин на Фејсбуку

Фото: Саво Прелевић

Након јучерашњег привођења свештеника Митрополије црногорско-приморске Јована Пламенца и његовог сина Крста због наводног скрнављења гроба црногорског митрополита из 18. вијека Арсенија Пламенца, инспектор Управе за инспекцијске послове и представиници Управе за заштиту културних добара изашли су на лице мјеста у селу Горњи Брчели у Црмници.

Како је за ТВ Вијести казао правни заступник манастира Горњи Брчели Далибор Каварић, инспекцијским надзором утврђено је да је дошло до помјерања гробне плоче, али да није ријеч о културном добру, већ о гробници која се налази у склопу манастира који је културно добро.

“У евиденцији државних органа Црне Горе, прије свега надлежног органа Управе заштиту културних добара, није потврђено у елаборату у ком је разрађен овај манастир да су се на првом мјесту налазили земни остаци митрополита Арсенија Пламенца. У овом случају апсолутно не можемо говорити о постојању код оштећења културнога добра из разлога што сам манастир јесте културно добро, али наведено гробно мјесто не представља посебно културно добро у смислу да се у њему налазе земни остаци покојног Арсенија Пламенца“, рекао је Каварић.

Каже и да је непосредним увидом стручних лица управе за заштиту културних добара утврђено да се у гробници налазе остаци три особе.

Археолог Младен Загарчанин казао је да нема ниједног релевантног податка да је баш у том гробу сахрањен Арсеније Пламенац додајући да је свако ко мисли да владика може бити сахрањен са троје људи елементарно неписмен.

“Свако ко мисли да један владика нема натпис на свом гробу, а има га нпр. неки „Перо Перовић“ који је био кројач ту близу, је или неписмен или глуп“, написао је Загарчанин на Фејсбуку уз закључак да не постоји ниједан релевантан извор да је ту сахрањен ико од знаменитих личности.

У међувремену, из Управе за заштиту културних добара потврдили су за ТВ Вијести да овај манастир има статус културног добра од 1961. године, али не и да ли конкретна гробница има тај статус. Поред тога, из Управе кажу да их Пламенац и његов син нису обавијестили о томе да планирају било какве активности на овој гробници.

Из Основног тужилаштва у Бару су за ТВ Вијести казали да ће наредних дана процијенити да ли, поред повреде гроба, у њиховим радњама има елемената још неког кривичног дјела, пишу Вијести.

У међувремену, инспекција је донијела рјешење да се гробно мјесто врати у првобитно стање.

“Манастир Брчели, односно ја као пуномоћник, ћемо поднијети Управи за заштиту к добара, гдје ћемо тражити да нам издају одређене услове или дају одређене смјернице по којем ћемо наведено мјесто вратити у постојећи положај и стање уз њихов стручни надзор”, рекао је Каварић за Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Каварић: Гробница у Црмници није културно добро, нити су у њој земни остаци покојног митрополита Арсенија Пламенца

  1. Из Основног тужилаштва у Бару су за ТВ Вијести казали да ће наредних дана процијенити да ли, поред повреде гроба, у њиховим радњама има елемената још неког кривичног дјела, пишу Вијести.
    Nisam znao da je otvaranje groba krivicno djelo.
    Valjda se prvo utvrdi ko i iz kog razlozi otvara grob pa se na osnovu toga zakljucuje da li je to krivicno djelo ili ne.
    Osim toga sudija donosi odluku da li jeste ili nije krivicno djelo bez obzira sto ga tuzliac kvalifikuje kao takvo.
    Zbog nezakonski upotrebljene kvalifikacije „krivicno djelo“ vezane za otvaranja groba trebalo bi napraviti dopis Vijestima.

    16
    1
  2. Kralj Ilir Bogdanović, unuk Bose Feribot, kupio 2 knjige, sad ima 10. каже:

    Je li dolazio „Kralj Ilir“, ministar zajebancije da stručno ispita sve aspekte Šekspirovog pisanja?

    22

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *