КЦЦГ: Безбједно и здраво радно окружење важан је протективни фактор за ментално здравље
1 min readОвог Свјетског дана менталног здравља, Клинички центар Црне Горе (КЦЦГ) уједињује се са партнерима како бисмо истакли виталну везу између менталног здравља и радног окружења, саопштено је из највеће здравствене установе у држави.
– Овогодишња тема, “Вријеме је да приоритизујемо ментално здравље на радном мјесту” наглашава критичну важност менталног здравља у професионалним окружењима. Безбједно и здраво радно окружење важан је протективни фактор за ментално здравље. Нездрави услови, укључујући стигму, дискриминацију и изложеност ризицима као што су узнемиравање и други лоши услови рада, могу представљати значајне ризикофакторе који нарушавају ментално здравље, укупни квалитет живота, као и посљедично ангажовање или продуктивност на послу – наводи се у саопштењу КЦЦГ.
Како истичу, циљ овогодишњег дана менталног здравља јесте да анимира и ангажује различите релевантне стране – укључујући запослене, послодавце, организације, Владу и друге доносиоце одлука – у заговарању на локалном нивоу како бисмо промовисали ментално благостање у свим друштвеним сферама, залажући се за радна мјеста гдје је ментално здравље приоритет, заштићено и промовисано.
– Клинички центар Црне Горе се ове године прикључује кампањи и наставља да ради са својим партнерима како би осигурао да се ментално здравље цијени, промовише и штити, како у оквиру наше институције, тако и друштву уопште – кажу из КЦЦГ.
Подржавајући принципе мултидисциплинарног приступа и јавног заступања на којима се темељи и Свјетски дан менталног здравља, Институт за јавно здравље Црне Горе и Клинички центар Црне Горе организују Други Фестивал менталног здравља који се одржава у периоду 10. до 20. октобра и чија је главна тема „ЗАШТО СЕ (НЕ) МИЈЕЊАМО?”.
– Овогодишња тема испитује повезаност менталног здравља са промјенама у друштву, из више аспеката и кроз различите подтеме, нудећи прилику посјетиоцима да бесплатно искусе одређене праксе или добију информације и сазнања која могу бити релевантна за очување и унапрјеђење менталног здравља, и то кроз садржаје који су засновани на теоријама и истраживањима друштвено-хуманистичких, медицинских и сродних наука – рекли су из КЦЦГ.
Институт за јавно здравље Црне Горе и Клинички центар Црне Горе удружили су се са бројним другим установама, организацијама и институцијама које учествују на Другом Фестивалу менталног здравља, придружујући се и овогодишњој кампањи како бисмо оснажили све да сазнају више о менталном здрављу.
– Фестивал има за циљ да позове и оснажи грађане да сазнају више о менталном здрављу у контексту различитих срединских фактора који могу утицати на ментално здравље, али и да подстакне све појединце као и релевантне друштвене актере да свако, кроз своје активности, допринесе и приоритизује очување и унапријеђење менталног здравља и благостања у својој заједници, али и у свом социјалном и професионалном окружењу – рекли су у саопштењу.
Фестивал ће трајати 11 дана, са преко 40 догађаја организованих од стране 32 организације, на различитим локацијама у Подгорици, Никшићу, Котору и на Цетињу. Организоваће се радионице, трибине, округли сто, предавања и интерактивна предавања, уличне акције, представе и филмске пројекције.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: