ИН4С

ИН4С портал

Кери Лаврову: Сергеј, мало је прерано за поверење

1 min read

Dzon-KeriНеуобичајен неспоразум на конференцији за штампу америчког државног секретара Џона Керија и руског министра спољних послова Сергеја Лаврова, где су њих двојица давали изјаве о заједничким разговорима вођеним о сиријском хемијском оружју, по оцени агенције Асошијетед прес (АП) верно одсликавају тренутно неповерење које тренутно влада између две земље.

Нешто се, како оцењује АП, „изгубило у преводу“ у тренутку док су Кери и Лавров синоћ у Женеви завршавали обраћање новинарима, па је амерички државни секретар затражио од руског преводиоца да понови опаску руског министра јер су у једном тренутку Керију заказале слушалице. Лавров је тог тренутка пожелео да увери Керија да није пропустио ништа спорно, рекавши му „Све је ОК, Џоне, не брини!“.

  • Тражиш од мене да ти верујем на реч – одговорио је на то Кери. „Мало је прерано за то“.

На крају крајева, додаје АП, бар су се насмејали. Амерички државни секретар Џон Кери и руски министар спољних послова Сергеј Лавров одржали су синоћ у Женеви састанак о начинима спровођења плана који би подразумевао стављање сиријског хемијског оружја под међународну контролу, што је предлог Русије који је међународна заједница углавном поздравила као начин да се избегне америчка војна интервенција у Сирији.

Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров и амерички државни секретар Џон Кери наставиће данас разговоре у Женеви у покушају да донесу одлуку о начину на који ће сиријско хемијско наоружање под међународну контролу.

“Настављамо од чињенице да за решење проблема није неопходна војна акција на Сирију и убеђен сам да су наше америчке колеге, као што је то рекао председник Барак Обама, чврсто убеђене да треба да пратимо миран пут ка решењу сукоба”, рекао је Лавров.

Извор из руске делегације рекао је агенцији Итар тас да је Москва Вашингтону предала план за Сирију.

Уколико план буде одобрен наредни корак је да Сирија приступи Организацији за забрану хемијског оружја и да саопшти да су затворене локације на којима је то наоружање произведено и ускладиштено. Потом би Сирија требало да дозволи инспекторима да посете ове локације и да донесу одлуку ко ће и на који начин уништити наоружање.

У исто време у тв интервјуу огласио се сиријски председник Башар ел-Асад који је рекао да је за транзицију оружја под међународну контролу потребно месец дана, на шта су прве реакције америчког државног секретара биле биле да је тај рок – предуг, и да Асадова реч није довољна.

Он је наговестио да би могло да дође до америчког војног напада уколико се Асад не сложи око тога да је потребно уништити сиријско хемијско оружје. Америчка и руска делегација које су дошле у Женеву изузетно су бројне. У њима су стручњаци за наоружање, као и високе дипломате. Очекује се да ће две делегације боравити у Женеви два дана и да ће за то време бити организовано више састанака.

Сједињене Америчке Државе, тврдећи да њихове тајне службе о томе имају доказе, криве сиријски режим Башара ел-Асада за напад хемијским оружјем у предграђу Дамаска 21. августа у коме је по неким извештајима погинуло неколико стотина људи, а по неким извештајима више од хиљаду. Сиријски режим, међутим, негира одговорност за употребу тог оружја тврдећи да су га употребили управо побуњеници.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy