ИН4С

ИН4С портал

Киковић: Бранићемо немањићке светиње од Мила, као некад од Турака

1 min read
"Простор на којем је настала и дјеловала светосавска Будимљанска митрополија чинио је средишњи дио српске средњовјековне државе, а раскошна Лимска долина била је и остала кичма српског народа".

Одлучни да заштите српске светиње од безумника

Осврћући се изјаве шефа режима којима је најавио напад на СПЦ и светиње у Црној Гори, у име коалиције НВО Српска народна одбрана Васојевића и Лимске долине, огласио се њихов предсједник, историчар Горан Киковић.

Саопштење преносимо интегрално.

Поштовани народе Васојевића и Црне Горе,

Поводом  изјаве предсједника Црвено-Црне Горе Мила Ђукановића да ће „Црногорска црква ускоро добити аутокефалност“ и да је Српска православна црква продужена рука Велике Србије, реагујемо очигледним чињеницама и аргументима везаним за нашу древну епископију Будимљанску и садашњу епархију Будимљанско-никшићку.

Пишући о „будимљанској митрополији од устављења до гашења“ у „Токовима“, часопису за науку, књижевност и друштвена питања (Беране, децембар 1994.), академик Миомир Дашић је закључио:

„Простор на којем је настала и дјеловала светосавска Будимљанска митрополија чинио је средишњи дио српске средњовјековне државе, а раскошна Лимска долина била је и остала кичма српског народа“.

Људи овог поднебља – богоносци и остали – давали су огроман допринос кроз вјекове духовном и културном животу нашег православног свијета. На простору Будимљанске, Петровске и Милешевске (прије тога Дабарске) митрополије, „на светим водама Лима“, у срцу српске средњевјековне државе гдје су истраживачи и открили и пописали око осамдесет манастира, цркава и других богомоља поникла је српска писменост, са овог питомог простора Рашке земље извио се онај златни лук књижевности који је у успону до данас (у Бијелом Пољу написано је Мирославово јеванђеље, ремек дјело српске писмености и минијатурне умјетности); на овом и сусједном простору рођени су, живјели и стварали први значајни писци српске биографске књижевности (Свети Сава, Стефан Првовјенчани, архиепископ Данило и др.), створивши тако темељну књижевну баштину коју је достојно обогатила и даље богати својим литерарним и другим интелектуалним остварењима плејада књижевних и других интелектуалних посленика и у ово наше доба. Овдје, из питоме долине Лима, из историјске Будимље, највјероватније из катедралног храма Ђурђевих Ступова и његове преписивачко-сликарске шудиковске школе, потекао је и талентовани фреско-сликар, живописац поп Страхиња Будимљанин, највеће сликарско име посљедњих деценија 16-тог и првих деценија 17-тог вијека.

Мирослављево јеванђеље

Из Будимље „от манастира Шудикове“ отиснуо се у свијет и чувени минијатурни сликар (илустратор) и штампар монах Мојсеј Будимљанин, који је са познатим цетињским типографом Макаријем, у штампарији Божидара Вуковића Подгоричанина, радио на штампању ћириличних књига у Венецији затим у Трговишту (Влашкој). У Тифранској клисури, на ушћу Будимске ријеке у Лим, на десној обали хучног Лима, око 200 година, у манастирској тишини, радила је шудиковска преписивачка школа у којој су преписане бројне књиге и умножени многи црквени текстови.

У долини Лима зрачиле су светосавским, православним духом њене митрополије још од проглашења српске аутокефалне цркве (1219 године). Са митрополитске катедре из манастира Ђурђевих Ступова као и са катедра цркве Светог Петра и манастира Милешево, настављено је ширење светосавља и у вријеме тешког турског ропства, црквена звона и глас калуђера позивао је народ да издржи и у најтамнијем периоду српске историје, кад му је запријетила бездана пропаст, глас наде позвао га је да се држи своје вјере и цркве и да се не одрекне борбе за национални опстанак.

Са ове свете земље – из долине Лима, Рашке и Ибра – поникли су први српски државници, владари, политичари, дипломате и знаменити духовници, па и први српски светитељи (Св. Симеон Мироточиви, Св. Сава, Св. Стефан Првовјенчани, Св. краљ Стефан Дечански и др).

У долини Лима, Ибра и Рашке многи споменици и светиње свједоче о аутохтоној градитељској школи у историји градитељства и умјетности познатој под именом Рашка школа. Та велика градитељска школа са својим монументалним грађевинама и високим умјетничким дометима превазилазила је (и превазилази и данас) националне границе.

Величанствени споменици културе и светиње: Студеница, Ђурђеви Ступови у будимљанској жупи, Св. Петар у Бијелом Пољу, Сопоћани, Милешево, Ариље, Св. Никола у Тополици, као и друге бројне цркве и манастири у долини Лима, па и они који нијесу имали среће да у цјелости преживе варварска разарања Турака, њихова пустошења и паљење, и данас својом монументалношћу и сјајем, неки макар у остацима темеља, свједоче о једној великој цивилизацији и развијеној култури српског народа у средњем вијеку и на овом простору.

Управо ти бројни споменици и светиње, међу којима су Полимски најбројнији, и данас изазивају дивљење европске и свјетске културне јавности, докази су великог домета наше средњовјековне културе и развијеног, духовног живота наших далеких предака, још у вријеме прије него што су настале велике цивилизације на Западу Европе.

Ђурђеви ступови

То све доказује да је овај простор имао индивидуалност током свог историјског постојања, истицао се особеношћу и богатством духовног живота, посебно дјелатности њених епископија и митрополија. Територија будимљанске митрополије, од свог настанка па до гашења имала је изузетно велику геополитичку улогу у повезивању српских држава – Зете и Рашке. Полимље је било њихова спона, а у доба Немањићâ средишњи дио ових српских уједињених земаља, да би у нововјековној историји, када се кроз ослободилаштво стварају и изграђују двије националне српске државе – Црна Гора и Србија – такође, имало значај чврсте њихове везе, копче. И тако све до данашњих дана, без обзира што су тренутно Србија и Црна Гора физички раздвојене и нијесу дио исте државне заједнице.

Данашња обновљена епархија будимљанско-никшићка је саставни дио СПЦ и тако ће и остати, а манастир Ђурђеви ступови је био и остао сједиште наше епископије. Никада ни по коју цијену, нећемо дозволити да се цркве и манастири наше епархије отимају. Спремни смо да се затворимо у наше светиње и да их бранимо као и наши преци што су чињели у протеклим вјековима, када су светиње бранили од Турака.

Позивамо народ Васојевића и Полимља да сви будемо у Подгорици 15. јуна 2019. и да покажемо отимачима наших светиња да смо спремни да их бранимо!“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

18 thoughts on “Киковић: Бранићемо немањићке светиње од Мила, као некад од Турака

  1. У колико данас поклекнемо,као што смо,када су нам узимали државу,језик,историју,онда знајте Срби,да ће Ц.Гора,за непуну деценију бити Унијатско– Исламска земља,а Српство ће бити математичка грешка.
    Све је ово Мило,по налогу ЗЛОЧИНАЦА,испланирао,само да би,осигурао,себе и породицу од Спужа,за ПОХАРУ,каква се не памти ни у једној земљи свијета.
    Једини соас за Српски народ од изродаје :СВИ НА НОГЕ !Подгорица и Свете Тројице одредиће будућност Срва у СВОЈОЈ ДРЖАВИ,коју су бранили и одбранили ХИЉАДУ ГОДИНА

  2. Imam informaciju da dolaze autobusi Srba iz svih tih država. Ops izvinjavam se, neki su već stigli `95, `99. ps Vi ste dokazali junaštvo u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, na Kosovu. Dobri ste Vi ratnici samo Vam je moždana mašina projektovana na bježaniju.

    1. Ја мислим да си ти ,,mislim,, обичан крмак.И дођи да ти улијем у корито ако ти већ
      газда мило није улио. Но ти знаш како крмци завршавају.Под сјекиром…

  3. Vasojevićki zakonik Mojsija Zečevića iz 1829g. Vasojevićima je zabranio da ratuju protiv Srbljaka( jer su Srbljaci drugi narod), Turcima daju žene u znak gostoprimstva, vodaju opanke. DPS to voli, a Milo već ima ženu Vasojevku.
    Svaka čast kućići i odžakovići.

  4. Postojbina Vasojevica je Lijeva Rijeka.Kassnije su asimilovali zitelje Limske doline,Srbljake odnosno Srbe.Vasojevici su oduvjek u Crnoj Gori,postojbina je udaljena od Podgorice 40 kilometara.I danas svaki Vasojevic zna ko je iz plemena,a ko je Srbljak.

    1. „Mi smo Srbi narod najnesrećniji: svaki Srbin koji se prevjeri – prosto vjeru što zagrli drugu, no mu prosto ne bilo pred bogom što ocrni obraz pred svijetom, te se zvati Srbinom ne hoće. Ovo ti je Srbe iskobilo, robovima tuđim učinilo“. -NJEGOS

    2. Meni su smijesni ovi montenegrini koji govore o srpskim plemenima a jedva znaju o sopstvenom plemenu ako uopšte znaju. Srbljaci je vasojevicki termin za starosjedioce Limske Doline, njihovo pravo ime su Ašani, ili Rasani. Posto je Stara Raška od kolašina do novog pazara.

      Vasojevici ih zovu Srbljaci jer ih nijesu smatrali tolikim Srbima koliko su Vasojevici, nego nešto nalik Srbima, “Srbljacima” (u paralelu postoji termin “poturcenjak/turcenjak”). Vasojeviće su sebe nazivali Srbima u svim izvorima i nikad crnogorcima, niti bi to imalo smisla posto Lijeva Rijeka nikad nije pripala Crnoj Gori do 1878 godine.

  5. Па јес’,ови са слике су много спремни,неколико ћедова ,комуниста а сад тобоже вјерника,…ово ти је Кикова гарда… Не може Јоаникије никоме бранити да се слика са њим…

      1. Не бринем ја за спремне, него ме брину ови што су спремни само на празној причи,мој кнеже.

  6. Неће Киковић никуд мрднут ,нити смије…чекаће из прикрајка да се домогне неке функције…

  7. Васојевићи,буди те достојни ваших Српских предака.Не дозволите безбожцимс који су рушили Цркве и Манастире,Сроске светинје,да их данас отимаји ,и на силу преименију у некакву Пполицијску НО,којој је циљ да се дочепаји црквених добара ,добијених вјерномпоклонима Српског народа

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *