ИН4С

ИН4С портал

КиМ после јучерашње Куртијеве акције: Порука Србима на годишњицу Рачка

1 min read

© FOTO TANJUG/ STR

Јучерашњи удар Куртијеве параполиције на Србе јужно од Ибра, затварање канцеларија привремених органа и Поште Србије у више општина, један је од најтежих удара на Србе на Косову и Метохији годинама уназад.

Слаба је Србима на КиМ утеха јучерашње саопштење Европске уније у коме се по први пут не помињу „обе стране“, већ се наводи да је „затварање институција Србије противно обавезама које Приштина има према ЕУ у оквиру процеса нормализације односа Београда и Приштине“. Слаба утеха  због тога што иза овога неће наступити никакве акције ЕУ, већ ће све остати само на овим испразним речима.

На страну што нам затварање канцеларија привремених органа и поште отежава свакодневни живот, сада ћемо по уверења, потврде, молбе, захтеве, друге административне послове, морати да идемо ко зна где, јучерашњи напад на српске институције јако је за нас тежак и са психолошке стране, каже јутрос за РТ Балкан један од Срба из Грачанице који нас је замолио да му не објављујемо име.

„Кидају се последње везе са институцијама Србије, а оне су нам биле јако важне и са психолошке стране, као доказ да смо део наше државе, наше матице, да је Србија, институционално гледано овде. Те инстутиције биле су нам нека врста сигурности у општем безнађу, симболи државе којој припадамо. Курти је баш на то ударио, хоће још једном да нам каже како Косово није Србија, његова јучерашња акција је срачуната да нас понизи, увреди као народ. Она је доказ да је њега баш брига за наше животе и наша права, да само жели да ми одавде нестанемо“, каже наш саговорник.

Министар унутрашњих послова привремених приштинских институција Џељал Свечља рекао је јуче како се „заједничком акцијом Министарства унутрашњих послова и косовске полиције завршава ера паралелних и злочиначких општина и институција Србије на Косову“.

„Давно је овде на Космету, најпре нама на југу, а последњих неколико година и нашим сународницима на Северу, стављена тачка на нормалан живот. Свака њихова акција порука је да смо људи другог реда, да је гето у коме живимо једино што нам следује, да за нас нема слободе, права, правде. Тешко је ономе ко овде не живи и објаснити како то изгледа“, наставља саговорник.

Јучерашња Куртијева акција и јесте тачка на процес који траје годинама уназад. У том процесу са путева на северу КиМ нестали су аутомобили са КМ таблицама, нестале су српске возачке дозволе и личне карте, на путевима централне Србије од првог дана 2024. године појавила су се возила са РКС таблицама и симболима лажне државе. Четири општине на Северу КиМ добиле су албанске градоначелнике, српски градови и села на северу покрајине добили су косовске специјалце на сваком ћошку, надзорне камере…

После југа, окупиран је и север, са свим својствима окупације.

У међувремену затворене су све канцеларије Поште Србије на Северу, забрањена је употреба динара, зграде општина Зубин Поток, Лепосавић и Звечан заузела је полиција, запослени не могу на посао, затворене су српске банке, Срби већ годину дана по пензије и плате иду у Рашку, Куршумлију, Врање или Ниш, или на аутомате постављене на административним прелазима.

У центру Северне Митровице затворено је више српских продавница, маркета, кафића, објекти су отети, на њиховим местима сада су радње које држе Албанци. Косовски министри и сам Курти мало-мало па су на шеталишту у Северној Митровици којим све чешће изазивачки парадирају групе младих Албанаца са југа тражећи сукоб са Србима.

На само шеталиште родитељи Срби све ређе пуштају своју децу бојећи се провокација, сукоба.

Четворицу српских младића на шеталишту је пре неколико месеци крвнички претукла косовска полиција а затим их ухапсила.

Колико је Срба у међувремену похапшено због наводних „ратних злочина“, због догађаја у Лепосавићу или испред зграде СО Звечан крајем маја 2023. године, колико их је оптужено, осуђено, више се ни броја не зна. У Северној Митровици албански одборници градско земљиште преписују на косовски МУП. У току је завршница процеса отимања земље Србима староседеоцима на северу на којој ће нићи или су већ никле нове полицијске базе.

Око новогодишњих празника на дну шеталишта у Северној Митровици данима је био постављен разглас са кога се ноћима, под прозорима Срба орила музика на албанском језику.

Хиљаде Срба и на северу и на југу КиМ не могу више на своја радна места. Више њих похапшено је на радним местима приликом јучерашње акције полиције и затварања институција Србије.

Албанац, припадник тзв. Косовских безбедносних снага који је на Бадњи дан 2023. пуцао на српске дечаке у селу Готовуша, двојицу ранио, на слободи је, суђење је у току. Уместо за покушај убиства оптужен је за „изазивање опште опасности“, а суд ће га, вероватно, строго укорити.

До скора на југу, од скора и на северу КиМ, деца, девојчице од 13, 14 или 15 година, српске жене и девојке, изложени су провокацијама, добацивања, узнемиравању. И то је постало саставни део живота за Србе на КиМ.

На дан Заставе Албаније на Косову, 28. новембра прошле године, велика група Албанаца, као казнена експедиција славила је у самом центру Грачанице провоцирајући Србе. Неки од њих покушали су да са јарбола поред споменика Милошу Обилићу скину и запале заставу Србије.

И то је оквир за живот Срба на Косову и Метохији и јужно и северно од Ибра на који је јучерашњом акцијом Куртијеве параполиције стављена тачка. Један велики гето северно и више мањих гета јужно од Ибра. И, ништа више од тога.

Јуче је изведен најсвеобухватнији и најшири напад на српске институције на Косову и Метохији, каже за РТ Балкан новинар и публициста Живојин Ракочевић, који живи у српском гету у Грачаници.

„Укинуто је оно што је опстало у гетима и што је омогућило да преживе и буду помогнуте, у протеклих двадесет пет година, стотине хиљада Срба, Рома, Албанаца, Горанаца, Бошњака, Хрвата. Тај мали сервис у гету, уз све своје недостатке био је последњи мултиетнички сервис на Косову“, каже Ракочевић.

Он подсећа да је све урађено, широко и масивно на годишњицу догађаја у Рачку који су били окидач за бомбардовање СР Југославије.

„Приштина је тако симболички затворила круг и прогласила крај Србије на КиМ. Међутим, реч је о догађају са дугорочним последицама и кидању последњих веза између два закрвљена народа. Основно питање шта вам ово треба после двадесет пет година? Опште је познато да такво кршење људских права, употреба силе и неосетљивост за друге настају када један систем пропада и нестаје“, каже Ракочевић.

Поруке из Београда да ће људи који сада не могу на своја радна места и даље примати плате, да их држава неће оставити су важне, кажу у српским гетима, али, не решавају проблем. Све очи Срба одавде упрте су у Србију, у Београд, одакле се очекује помоћ да се једном стане на крај Куртијевом безакоњу.

Од српских институција на Косову и Метохији остале су још здравствене институције и школство.

Нико сада овде не може руку у  ватру па да каже да Курти за финиш изборне кампање неће оставити упад у неку школу или болницу.

Пре који дан, на почетку кампање, на митингу у Ђаковици, Курти је хиљадама својих присталица поручио да он за Србију има „војску и полицију“ и да на Косову нема више места за злочиначки државни апарат Србије.

Шта Срби да раде, питање је на које сада свако за себе мора дати одговор.

„Спремност већине Срба на Косову и Метохији да претрпе један ударац и да свесно чекају следећи, нешто је што наше противнике највише нервира. Та трпељивост се овде преноси са колена на колено, а за то време многе су се власти промениле, па и имена земље у којој живимо“, пише у једној колумни колегиница са КиМ Јања Гаћеша.

 

Извор: РТ Балкан/Зоран Шапоњић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net