Кина крије стотину гигантских пирамида?
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2014/04/Piramide-1.jpg)
Власти у Кини упркос непобитним доказима већ вјековима успјешно крију постојање пирамида, те се ни дан данас не зна њихово тачно поријекло и сврха. Ипак, захваљујући снимцима из сателита, са сигурношћу се може говорити о њиховој бројности и импозантности.
Док је цио свијет упознат са грандиозним, прастарим египатским пирамидама, већ вјековима се скрива постојање извјесних кинеских пирамида, које су непознате широј сјветској јавности, а кинеске власти чак тврде да је то обична измишљотина. Међутим, чини се да гдје има дима, има и ватре, пише сајт Свијет пирамида.
Наиме, у централној Кини у провинцији Шан-сји у такозваној „забрањеној зони“ откривено је преко стотину гигантских пирамида, од којих је најимпозантнија Бијела пирамида висине невјероватних 350 метара, чак два пута већа од чувене Кеопсове пирамиде у Египту.
Први пут се фотографија кинеских пирамида појављује у америчким војним досијеима и датира из далеке 1945. године, а ту је и остала наредних пола вијека.
Уз фотографију су се као докази наметнуле и многобројне приче америчких пилота у војника који су се у мистериозној регији нашли током Другог свјетског рата. Убрзо је ова прича заборављена и заташкана.
Педесет година касније, кинеске власти ипак су дозволиле једном странцу да загази на забрањено тло, додуше искључиво у пратњи тамошњих археолога. Њемачки писац Хартвиг посветио се изучавању пирамида чији су резултат и двије књиге „Бијела пирамида“ и „Сателит богова“.
Хаусдорф је великом муком уопште посјетио ову област, уз строгу забрану археолошког ископавања, а када је ипак објавио снимке са своје експедиције, Кинези више никада ниједном странцу нису дозволили да се приближи пирамидама. Шта више, у близини су подигли лансирну рампу за свој свемирски програм и тиме званично прогласили ту зону војно заштићеном и недодирљивом.
Ипак, свијет је из Хаусдорфове авантуре успио да сазна бар неке појединости. У првој посјети граду Ксиан у априлу 1994. године.
Њемац је имао прилику да види само шест пирамида, али при повратку у августу исте године у снимку од 18 минута, који је кришом направио може се пребројати преко 100 пирамида
У разговору са кинеским археолозима сазнао је и званични став државе, који изричито наглашава да ће тек будуће генерације смјети да врше детаљна истраживања.
Како би заинтересовану јавност утишали, политички врх је чак наложио садњу брзорастућих четинара који су већ прекрили већи део пирамида, тако да се оне од густих шума кроз пар година неће ни назирати.
Хаусдорф је утврдио и да је већина пирамида оријентисана ка звијездама и у смјеру сјевер-југ, те да су неке и руиниране, јер их је локално становништво намјерно оштетило како би саградили куће. Држава не стрепи да ће мјештани открити добру чувану тајну о пирамидама, јер живе изоловани од цивилизације, без струје, телефона или интернета.
Оно што се кроз историју дало ископати о овим пирамидама јесу списи са почетка прошлог вијека у којима се наводе тврдње будистичких свјештеника да се по први пут пирамиде помињу у документима старим пет хиљада година и већ тада се означавају као „веома старе“.
Објашњење порекла и старости пирамида смјештених на површини од 2.000 квадратних метара треба потражити на артефактима и хијероглифима пронађеним на њиховим зидовима и у непосредној близини.
Актуелна кинеска власт и дан данас успјешно сакрива чињенице о древним пирамидама, ипак сателитски снимци доказују да пирамиде заиста постоје и нису плод маште појединих радозналаца.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)