ИН4С

ИН4С портал

Кина оптужена за расизам: “Данас нема ни једног црнца на улицама Гуанзхоуа”

1 min read
Бизнисмен из Нигерије не крије своје згражавање. Преко телефона нам описује “расистичку селекцију” и каже: “У целом Гуангзхоу данас нећете срести ни једног црнца на улицама.” Кинеске власти су афричке становнике јужнокинеске метрополе све заједно просто“спратиле”, каже трговачки експерт, који из страха од репресалија не жели да му се наведе име.

Бизнисмен из Нигерије не крије своје згражавање. Преко телефона нам описује “расистичку селекцију” и каже: “У целом Гуангзхоу данас нећете срести ни једног црнца на улицама.” Кинеске власти су афричке становнике јужнокинеске метрополе све заједно просто“спратиле”, каже трговачки експерт, који из страха од репресалија не жели да му се наведе име.

Ни у једном граду Азије не живи тако пуно африканаца као у Гуангзхоу. А оно што се тамо последњих дана дешава се за Кину претворило у тешку дипломатску кризу. У заједничкој протестној ноти су више афричких влада код кинеског министра спољњег Wанг Yиа устале против “нељудског опхођења према африканцима”. Нигерија, Уганда, Гана и Афричка Унија су наредиле кинеским амбасадорима да додју у тамошња министарства спољних послова на разговоре. А конзулат УСА у Гуангзхоу је својим афроамеричким суграђанима упутио јавни апел да не долазе у Гуангзхоу или регион.

“Спасавајте нас из пакла”: наслов једног дневног листа у Кенији

Позадина скандала су појачане превенционе мере локалних власти у сузбијању вируса цороне, које су веома снажно погодиле црнце у Кини. Страх од реимпорта вируса из иностранства појачава расистичке рефлексије код Кинеза. По информацијама конзулата УСА су ресторани и барови у Гуангзхоу добили наређење од стране власти да не услужују “клијентелу за коју сматрају да потиче из Африке”. Многобројне црнце су станодавци у граду избацили из кућа. По кинеским тумачењима је то повезано са могућношћу да неки од њих бораве у Кини без одговарајуће визе, што, по властима, повећава опасност да неће доћи на тестирање на вирус.

Афрички медији јављају да већ на стотине црнаца мора да ноћи на улицама града. Кенијски лист “Тхе Натион” је ставио на насловницу: “Кенијци у Кини: Спасавајте нас из пакла!” Други африканци, попут цитираног Нигеријца, су стављени у незаконити карантин, иако по сопственим наводима нису имали никакве контакте са инфициранима – нити су боравили ван Кине последњих пола године.

Није први пут да су односи између Кине и појединих афричких држава оптерећени оптужбама за расизам. Али уобичајно је да такве иритације буду расчишћене далеко од очију јавности, да се кинески инвеститори у Африци не би љутили. Овог пута је то другачије. Председник парламента Нигерије, Феми Гбајабиамила, је објавио на твиту снимак разговора са кинеским амбасадором у ком он на дипломату без пардона виче а овај се понизно клања.

Колико је Пекинг алармиран због штете по свој имиџ у Африци показује и изјава портпарола кинеског министарства спољњег: “Власти у Гуангзхоу придају велики значај забринутости појединих афричких држава и раде све да побољшају своје радне методе.” Министарство се јавно дистанцирало од понашања локалних власти у овој провинцији и саопштило да разуме “оправдане бриге и легитимне жалбе афричке стране.”

Расистички коментари колају по кинеском интернету

Градоначелник Гуангзхоу, Wен Гуохуи, је веома опсежне мере карантина оправдао тиме што је у граду од средине маја регистрована 119 инфекција код особа које су дошле из иностранства. Да би спречиле нови талас епидемије, наредјено је тестирање свих особа које су у град ушле после 08. марта, сем тога су тестирани сви контакти странаца из земаља “високог ризика”: све заједно око 25.000 људи. Резултат: 13 позитивних, од тога 12 африканаца.

О једном од тих 12 су кинески медији нашироко известили: позитивно тестирани Нигеријац који се, наводно, насилно противио одводјењу у карантин. Од тада кроз кинески интернет масовно колају најгори расистички коментари. Нигеријски бизнисмен у разговору са ФАЗ је шокиран: “Ово је моја друга кућа, ја у Кини живим већ више од 10 година. И увек ми је било врло битно да моја деца уче кинески. Ова ситуација је све променила: сад ми је то свеједно.”

Ауторка: Фриедерике Боеге

Превод: Мирко Вулетић

Прочитајте ЈОШ:

Макрон се обратио нацији: Стриктне мјере остају бар до 11 маја

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net