ИН4С

ИН4С портал

Кина прва у свијету трансплантирала човјеку модификовану свињску јетру

Кинески љекари су први пут у свијету трансплантирали свињску јетру људском примаоцу, саопштили су научници са војног медицинског универзитета у Сијану, на сјеверозападу Кине.

Употребљена је јетра минијатурне свиње која је генетски модификована како би се смањио ризик од одбацивања органа.

Након што је пресађена особи без когнитивних функција (мождано мртвом пацијенту), јетра је успјешно производила жуч и одржавала стабилан проток крви.

Научници су затим пратили способност јетре да обавља основне функције, проток крви, као и њен имуни и инфламаторни одговор током наредних десет дана.

Истраживачи се надају да би овај орган у будућности могао да се користи као потенцијална терапија за пацијенте са отказивањем јетре који чекају људске донорске органе.

„Јетра коју смо узели из генетски модификоване свиње веома добро је функционисала у људском тијелу. То је велико достигнуће. Ова операција је заиста била успјешна“, рекао је професор Лин Ванг, аутор студије чији су резултати објављени у часопису Натуре.

„Пратили смо проток крви у различитим венама и артеријама. Све је функционисало веома добро“, рекао је Ванг.

Експеримент је прекинут након десет дана, на захтјев чланова породице пацијента.

Како би се побољшала компатибилност са људском јетром за потребе трансплантације, научници су модификовали шест гена. Налази указују на то да таква модификована јетра може да функционише у људском тијелу, али су за дугорочне резултате потребна додатна истраживања, наводи се у студији.

Ванг је изразио жељу да се у будућности слична истраживања спроведу и на особама које нису мождано мртве, али је упозорио на бројне компликације и „строга правила“ која такве операције подразумијевају.

Рафаел Матесанс, оснивач шпанске Националне организације за трансплантацију, изјавио је да је „ово први случај трансплантације генетски модификоване свињске јетре у тијело мождано мртвог човека у свијету“.

„Крајњи циљ експеримента није био да се изведе стандардна, уобичајена трансплантација јетре, већ да се покаже како свињска јетра може да се користи као привремени ‘мост орган’ у случајевима акутног отказивања јетре – док се чека људски орган за коначну трансплантацију“, рекао је.

Трансплантација јетре је најуделотворнији начин лијечења терминалног стадијума болести јетре, али потражња за донорским органима далеко превазилази понуду.

Свиње се сматрају најбољим алтернативним извором органа због своје физиолошке функционалности и величине, која је слична људској.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy