Кинески председник Си Ђинпинг данас почиње званичну посету Србији
1 min readПредседник Кине Си Ђинпинг боравиће данас и сутра у званичној посети Србији, а угостиће га председник Србије Александар Вучић.
Си је последњи пут био у Србији 2016, што је била прва посета председника Кине Србији након 32 године и том приликом је потписана Декларација о стратешком партнерству.
Вучић се са Сијем састао у октобру прошле године у Пекингу, током трећег форума „Појас и пут“, када је потписано 18 споразума, укључујући и споразум о слободној трговини Србије и Кине, који би ускоро требало да ступи на снагу.
Ово је прва посета председника Сија Европи у последњих пет година, од избијања пандемије ковид-19 и током ове европске турнеје посетиће само три европске престонице – Париз, Београд и Будимпешту.
Петодневну турнеју почео је посетом Француској 5. маја, 7. маја долази у Београд, а након тога очекује га посета Будимпешти.
За долазак Сија у Београд предузете су велике мере безбедности, па ће његову делегацију обезбеђивати 3.400 полицајаца, сазнаје Танјуг.
Сија ће дочекати српски ловци МиГ-29 који ће пратити његов авион од границе, а на београдском аеродрому ће у његову част бити постројена гарда Војске Србије.
Дуж ауто-пута у Београду ће бити постављене кинеске и српске заставице, а свечани дочек кинеске делегације, која броји 400 људи, биће организован и испред Палате Србија, а планирано је и потписивање више од 30 споразума.
Биће организован и свечани ручак, а кинески председник ће имати прилику да проба српска јела и вина, а биће уприличен и музички програм на српском и кинеском језику, који ће бити завршен песмом „Ово је Србија“.
Петодневну турнеју почео је посетом Француској 5. маја, 7. маја долази у Београд, а након тога очекује га посета Будимпешти.
Уочи посете кинеског председника Сија, председник Вучић је за кинеску ЦЦТВ изјавио да је Кина најбољи партнер Србије у остваривању државних циљева и оценио је да Сијева посета Београду долази у право време, да је веома срећан због разговора које ће имати са кинеским председником и да постоји много тема о којима ће разговарати.
Амбасадор Кине у Београду Ли Минг оценио је да посета председника Кине Си Ђинпинга Србији на највишем, државном нивоу, представља прекретницу за подизање нивоа сарадње и надоградњу односа Србије и Кине.
„Верујемо да ће Србија бити сјајан домаћин и да ће та посета бити успешна и плодоносна“, рекао је Амбасадор Ли Минг новинарима на конференцији организованој поводом доласка председника Си Ђинпинга у Беогад.
Амбасадор верује да ће посета дати нови допринос миру, стабилности и просперитету региона и додаје да ће током посете бити потписан низ развојних докумената и уговора.
Трговинска размена две земље расте из године у годину, 2023. године је износила 5,6 милијарди евра, па је тако Кина постала други трговински партнер Србије.
Највећи српски извозници прошле године биле су три компаније у кинеском власништву, Зиђин мајнинг извезао робе у вредности од 1,15 милијарди евра, Зиђин копер је био други са 746,3 милиона, а власник смедеревске железаре ХБИС група извезла је 549,1 милион евра.
Удео рудника у Бору, са производњом од 240.000 тона бакра годишње, чини 24 одсто укупне производње Зиђин Мајнинг Групе.
Кинеске компаније учествују и у бројним инфраструктурним и саобраћајним пројектима, попут изградње деонице ауто-пута „Милош Велики“ од Паковраћа до Пожеге, изградње Фрушкогорског коридора, Дунавског коридора, изградњу брзе саобраћајнице „Осмех Војводине“, ауто-пута Београд – Зрењанин – Нови Сад…
Када су пројекти на железници у питању, кинеске компаније граде брзу пругу од Новог Сада до Суботице, учествују у пројекту београдског метроа, Србија купује и пет брзих возова из Кине, а кинеске компаније су изградиле деоницу брзе пруге од Београда до Старе Пазове.
Кинеске компаније су учествовале у бројним завршеним пројектима, као што су деонице аутопута „Милош Велики“ од Београда до Уба (укључујући и мост преко Саве) и од Лајковца до Љига, учествовале су у изградњи београдске обилазнице, а Пупинов моста преко Дунава је био први мост у Европи у чијој изградњи су учествовале кинеске фирме.
Србија са Кином учествује и у енергетским пројектима, попут изградње блока Б3 термоелектране Костолац снаге 350 мегавата, планирани су и заједнички комунални пројекти, изградња канализације…
У понедељак Си је посетио Париз где се сусрео са председником Француске Емануелом Макроном и са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен.
У пратњи председника Кине су његова супруга Пенг Лијуан, члан Главног комитета Политичког бироа Централног комитета Комунистичке партије Кине (КПК), директор Генералне канцеларије Централног комитета КПК Цаи Ћи, као и члан Политичког бироа Централног комитета КПК и министар спољних послова Ванг Ји, преноси Кинески међународни радио.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kina, mudra filosofija i dobar i vrijedan narod. Najjača sila svijeta svih vremena, posebno od sad pa do kraja vremena.
A zar će zaobić balkanskog tigra
glibalističko-kriminalno-sorošoidni montešupak.
Poseta koja ce dodatno ojacati saradnju sa Kinom.
Vucix ce biti sjajan domacin.
Poseta Si Djipinga je dokaz jakog prijateljstva sa Kinom.
Vucic ce na najbolji nacin predstaviti Srbiju.
Prijatan boravak Si Djipingu u Srbiji.
Vucic ce kao i uvek biti odlican domacin.
Poseta Srbiji od velikog znacaja.
Kina i Srbija imaju prijateljske odnose i Srbija se ponosi sa tim prijateljstvom.
Si je dobro dosao u Srbiju.
Imamo jasan stav za sva pitanja i sprmene odgovore
Srbija ce na najvisem nivou ugostiti predsednika Kine.
Poseta od ogromnog znacaja.
Si je velika podrška našoj zemlji.