Кинески предсједник главни гост на форуму у Санкт Петербургу
1 min read
Санктпетербуршки економски форум почиње данас. Последњих година ова манифестација је постала један од најважнијих самита државника и пословнихих људи у свијету
Санктпетербуршки економски форум почиње данас. Последњих година ова манифестација је постала један од најважнијих самита државника и пословнихих људи у свијету. Утемељен је 1997, а од 2006. године налази се под покровитељством предсједника Руске Федерације.
Док су на прошлогодишњем форуму, главни гости Владимира Путина били француски предсједник Макрон и јапански премијер Абе, ове године у Санкт Петербург долази лидер највеће свјетске економије Си Ђинпинг. Кинески предсједник још је јуче стигао у Москву, гдје је заједно са Владимиром Путином обиљежио 70 година од успостављања дипломатских односа двију земаља. Посјета кинеског предсједника долази у вријеме можда и најбољих односа његове земље са Русијом у историји, а истовремено и највеће затегнутости у односима Кине и САД још од времена Корејског рада. Поред протоколарне, посјета предсједника Сија Москви имала је и конкретну економску компоненту. Тако је након састанка Владимир Путин најавио да ће Русија и Кина даље интезивирати прелазак на националне валуте у међусобној трговини и финансијским операцијама.
Комнетаришући долазак предсједника Сија у Санкт Петербург кинески амбасадор у Москви Ли Хуеј прије неколико дана подсјетио је да је прошле јесени лидер најмоћније свјетске економије учествовао на Источном економском форуму у Владивостоку. „Сматрам да чињеница што предсједник Со Ђин Пинг и у Санкт Петербургу предводи нашу делегацију јасно говори о посебном карактеру наших односа“ – изјавио је кинески амбасадор.
„Стабилан и постепен развој руско-кинеског стратешког партнерства представља образац савремених међудржавних односа.“ – оцијенио је Антон Кобјаков савјетник предсједника Русије. Кобјаков је такође најавио убрзавање реализације заједничких великих пројеката у разним областима економије, а да ће посебан акценат бити стављен на „учвршћивање пословног дијалога, стварање повољних услова за инвестирање и размјену искустава“. Форуме у Санкт Петербургу и Владивостоку савјетник руског предсједника види као одличан формат који може помоћи у реализацији амбициозних зацртаних циљева.
Од око 17.000 учесника из 143 земље, више од 1000 биће из Кине. Стога није ни чудо што највеће интересовање влада за панел дискусију „Русија – Кина“, за чије модераторе су предвиђени предсједник Савеза кинеских привредника Чжоу Лицјон и Виктор Векселберг, један од најбогатијих људи Русије и предсједник борда дикертора Фонда „Сколково“. Планирано је потписивање око 100 разних уговора и других докумената, чија вриједност се мјери милијардама долара. Највећи посао склопиће руска државна корпорација Росатом и кинеске Националне електране о изградњи 3. и 4. блока нуклеарне електране у сјевеоисточном граду Ксудапу. Интересантно је да ће посебна пажња бити поклоњена и трговини на интернету. Кинески Алибаба и руски Маил.ру најавили су реализацију заједничког пројекта вриједног 382 милиона долара, у који ће око 70% средстава инвестирати руски партнер.
Остали државници ма овогодишњем форуму несумњиво биће у сјенци предсједника Сија. Од шефова држава, влада и међународних организација у Санкт Петербург долазе генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутијереш, премијер Јерменије Никол Пашињан, предсједник Бугарске Румен Радов и премијер Словачке Петер Пелегрини.
Додик, Цвијановићева и Ненад Поповић са Балкана
Из земаља бивше Југославије у Санкт Петербургу на највишем нивоу представљена је Босна и Херцеговина, одакле долазе члан предсједништва Милорад Додик и предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић. Додик је најавио сусрете са руским министром иностраних послова Сергејем Лавровим и губернатором Санкт Петербурга Александром Бегловим, а као главну мисију своје посјете форуму означио је „одвајање крака гасовода Турски ток за Републику Српску“.
На Санктпетербуршком економском форуму Србију ће, као и претходне године представљати министар Ненад Поповић. Данас је предвиђено да говори на панелу „Руско-европски односи данас и сутра: изазови и могућности за економску сарадњу“, заједно са руским министром економског развоја Максимом Орешкином, министром спољних послова Мађарске Петером Сијартом и замјеником премијера Белгије Крисом Петерсом.
Како је саопштено је из његовог кабинета министар Поповић сјутра би требао да учествује у панел дискусији „Стварање кадрова за прелазак на економију будућности“. На овом панелу као говорници су највљени руски министар образовања и науке Михаил Котјуков и њемачки министар економије и енергетике Петер Алтмајер. На маргинама форума, министар Поповић планирао је и билатералне састанке руским министром пољопривреде Дмитријем Патрушевим словенчким министром економског развоја и технологија Здравком Почивалшеком.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: