ИН4С

ИН4С портал

Кинези напредују у телепортацији

1 min read

NaucniciФизичари са Универзитета „Јиао Тонг“ у Шангају предњаче у истраживању телепортације и најављују нове експерименте. Уз помоћ ласера и специјалне оптичке опреме премијештају фотоне и све су ближи циљу – разбијању научно-фантастичног мита и остваривању „немогућег“.

Идеја о путовању кроз вријеме представља једну од омиљених људских фасцинација. Научници настављају да истражују телепортацију, а кинески физичари су судећи према досадашњим резултатима најупорнији и најављују нове експерименте.

Откако је човјек почео да упознаје и унапређује свијет око себе, велики акценат је увијек стављан на брзину преноса информација, а самим тим и на рапидност путовања носилаца тих информација, јер су се у прошлости поруке преносиле од једне особе, града или државе до оне друге.

Већ је тада постало јасно колико је битно да порука, односно особа, стигне у догледно вријеме, и да је тако брзина путовања од круцијалног значаја за бржи и просперитетнији развој цивилизације.

Иако телепортација још увек звучи као недосањан сан из научно-фантастичних филмова, можда и није толико далеко колико се чини.

Телепортација је могућа. Али ипак, то се за сада односи искључиво на квантну телепортацију.

Уобичајена дефиниција телепортације је она која каже да је „телепортација тренутни или готово тренутни пренос материје са једне локације на неку другу локацију и то уз помоћ посебних (паранормалних) способности или примјеном технологије“.

Кинески физичари су прије неколико година успјели да телепортују фотоне на удаљеност од 16 метара, а 2012. године су постигли рекорд од око 97 километара од почетне до тачке телепортације.

Физичари са Универзитета „Јиао Тонг“ у Шангају поново покушавају да помјере предмет с једне до друге тачке, без физичког кретања и постигну нови рекорд.

Према писању магазина Технолоџи ривју (Technology Review), идеја није да се телепортује сам предмет, већ информације које га описују, односно фотони од којих се састоји.

Научници користе ласере и завидну оптичку опрему како би премијештали фотоне и све су ближе циљу, којим би остварили досад немогуће.

И премда људи ускоро неће бити телепортовани, ова истраживања значајно могу да убрзају пренос података.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net