Кинези спремни да граде и наставак аутопута
1 min readКинеске компаније су спремне да учествују у изградњи осталих дионица аутопута Бар – Бољари, казао је кинески амбасадор Лиу Јин.
Јин је, у Јутарњем програму ТВЦГ, казао да главна дионица аутопута Бар – Бољари представља пријатељство двије земље.
„Као први аутопут, наравно, представља одређену прекретницу која има очигледан значај за економски и друштвени развој Црне Горе и за јачање повезаности са земљама региона и Европе“, рекао је Јин.
Он је истакао да Кина сматра Црну Гору прјатељском земљом и пружа јој пуну помоћ да остварује жељу грађана да добију аутопут.
„Кина је Црној Гори обезбиједила повољан кредит од других страна и кинеска компанија ЦРБЦ је успјела да током пандемије организује чартер летове за превоз кинеских радника и ангажовала их на непрекидној изградњи“, навео је амбасадор Кине.
Он је казао да је једно од њихових развојних искустава показало да ако држава жели да се обогати треба да изгради путеве.
Одговараћи на питање о пролонгирању рокова за завршетак дионице Смоковац – Маташево, Јин је казао да је команије ЦРБЦ већ завршила главни пројекат аутопута, али је нагласио да је аутопут систематски пројекат који подразумијева одређене ствари као што су снабдијевање струјом, управљање и одржавање.
„Сада треба да се створе сви услови да се што прије отвори за саобраћај и дугорочно гледано, аутопут ће имати значајну улогу у развоју Црне Горе, ако се може потпуно завршити и спојити. Кинеске компаније су спремне да учествују у изградњи црногорске инфраструктуре, укључујући и аутопутеве. На основу пријаељских односа и у складу са тржишним принципима ћемо учествовати у сарадњи“,рекоа је Јин.
Проширити економску сарадњу
Сарадња Црне Горе и Кине је углавном била усмјерена на изградњи инфраструктуре, а кинески амбасадор сматра да то није довољно.
„Може да се успостави сарадња у области нове енергије, јер је то у складу са зеленом стратегијом обје стране. Кина има техничку предност, а већ смо сарађивали на пројкету вјеторелектрана на Можури,коа је успјешно завршена и добро функционише“, навео је Јин.
Он је истакао да у области пољопривредно-прехрамбених производа Кина има огромно тржиште.
„Са Кином су сарађивале земље централне и источне Европе и сматрам да Црна Гора може више да извози своје производе у Кину“, поручио је Јин.
Он је,такође, истакао могућност сарадње у области дигиталних технологија.
„Кинески паметни производи су јаки. Савјетујем пријатеље из Црне Горе да се не обазиру на примједбе да је унапређење науке и технологије повезано са националном безбједношћу“, казао је Јин.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nemojte potpisivati bez Brajovica i Nurkovica , oni su eksperti , zaborave petlju , probiju rokove3 godine , i bas ih briga.
Prijateljska zemlja a uveli im sankcije zbog Ujgura. Fleksibilni Kinezi.
Nemojte kumim vas Bogom. Ako kad ovu zapocetu trasu dovrsite kupite tranje i gas. U suprotnom se nece ni nasa unucad voziti tim famoznim putem od 40 km. zapocetim prije jednu deceniju! Dok bi zavrsili drugu deonicu prva bi se raspala…